Najkrajšie pláže Malorky

Skalnaté útesy pozdĺž pobrežia, rozprávkové zátoky, azúrové more. Španielsky ostrov ležiaci v západnej časti Stredozemného mora ponúka nespočetné množstvo nádherných pláží, ktoré sa oplatí spoznať. Poďme si predstaviť aspoň zopár z nich.

Cala Pi

Cala Pi

Cala Pi svoj názov dostala vďaka píniovým stromom, ktoré ju obklopujú. Pláž sa totiž nachádza medzi dvoma skalnatými útesmi, ktoré ju chránia pred vetrom a evokujú pocit súkromia pred okolitým svetom. Pri pláži sú odstavené malé farebné loďky, ktoré dokresľujú dokonalý obrázok. Pláž je veľmi dobre prístupná z malebnej dedinky Cala Pi. Nad plážou sa nachádza hotel aj s barom, kde sa v horúcich dňoch môžete osviežiť, z terasy ale na pláž nedovidieť, takže si biely piesok a azúrové more užijete bez pohľadov zvedavcov popíjajúcich mochito.

Cala Pi

Cala Mondrago

Malá, no vďaka prostrediu, v ktorom je situovaná, veľmi populárna pláž. Cala Mondrago sa nachádza v národnom parku v juhovýchodnom rohu ostrova. Z parkoviska vedie na pláž príjemná, nenáročná, asi 10 minútová trasa cez prírodný park Mondrago. Pokračovať môžete východne na pláž SAramador alebo západne na malú pláž Calo des Burgit. V prípade, že sa rozhodnete zostať na Cala Mondrago, môžete sa tu pohodlne rozložiť na ležadlách so slnečníkmi a osviežiť sa v jednom z barov. Vychutnávať si pri tom aj tu, ako na väčšine plážach Malorky, môžete pohľad na borovicové lesy a skalnaté zátoky, ktoré pláž obklopujú.

Cala Mondrago

Platja d’es Trenc

Len pár kilometrov od Cala Pi sa nachádza ďalší skvost Malorky – Platja des Trenc. Es Trenc je asi najznámejšou plážou ostrova, ktorá sa nachádza na území prírodného parku. Je poslendou veľkou prírodnou plážou bez rušivého množstva hotelov a barov. Pláž je dlhá viac ako dva kilometre, v zadnej časti sa môžete pokochať pohľadom na piesočné duny. Zaujímavosťou je, že Es Trenc je jednou z najobľúbenejších nudistických pláží na ostrove, väčšina návštevníkov ale nosí oblečené plavky a úseky pre nudistov sú označené. Pri pobreží je veľmi plytká voda, preto je pláž preferovaná rodinami s deťmi. Vo vode neďaleko pobrežia kotvia plachetnice a jachty pokojne sa kolísajúce na vlnách. K dispozícii je tu zopár plážových barov a len pár krokov od pláže pohodlne zaparkujete na rozsiahlom parkovisku.

Západ slnka na Platja des Trenc

Calo des Moro

Nie pláž, ale raj, ktorý vám vyrazí dych. A zadýchate sa už pri prekonávaní cesty, ktorá na pláž vedie. K miestu vedú len vychodené chodníčky a na pláž nevedú schody, ale piesočné skaly. Odporúčame preto obuť si pevné topánky a v žiadnom prípade neísť na pláž s detským kočíkom. Prírodná trasa je dlhá asi 15 – 20 minút a možno sa aj trošku zapotíte, návšteva tohto raja však stojí za každú kvapku potu. Samotná pláž je maličká, ohraničená veľkými skalami a voda na nej siaha dosť ďaleko. Pre malý priestor sa tu nedá stráviť celý deň a pláž je skôr vhodnejšia pre plavcov. Rozbúrená tyrkysová voda sa vyníma medzi skalnatými útesmi pokrytými píniovými borovicami a inou zeleňou. Z jednej strany je v mori jaskyňa, do ktorej môžete nazrieť. Pláž je nestrážená a bez jediného baru. Táto pastva pre oči ukrytá v nepoškvrnenej prírode sa nachádza na juhovýchode Malorky asi 6 kilometrov od mesta Santanyí.

Calo des Moro

Perla Stredozemného mora

Najväčší ostrov Baleár ležiaci v Stredozemnom mori ponúka desiatky prenádherných zátok a pláží, no za zmienku nepochybne stojí aj hlavné mesto Palma de Mallorca. Nazýva sa aj perlou Stredozemného mora, a to oprávnene. Najznámejšou stavbou je gotická rímskokatolícka katedrála La Seu Cathedral s výškou lode 44 metrov, čo ju robí druhou najvyššou gotickou katedrálou na svete. Mesto je plné krásnych historických stavieb, útulných kaviarní, dizajnových obchodíkov, či kostolíkov. Pri prechádzke romantickými úzkymi uličkami ľahko nadobudnete pocit, že ste sa ocitli v romantickom filme na štýl Rosamunde Pilcherovej.

Kostolík v Palma de Malorca

Malorka sa každým rokom stáva populárnejším miestom pre strávenie dovolenky nie len pre Európanov a niet sa čomu čudovať, návšteva tohto očarujúceho ostrova, ktorý toho toľko ponúka, rozhodne stojí za to.

Zdroj foto: archive autorky