Na čo nezabudnúť pri chystaní sa na jesennú turistiku?

Skorá jeseň, to je ideálne obdobie na turistiku. Ak to teda nie je jeseň upršaná. Teploty sú miernejšie ako cez leto a tak sa vrchy zdolávajú podstatne jednoduchšie ako počas najväčších horúčav.

Aj v prípade takmer letného počasia buďte pripravená na všetko

Ak však plánujete absolvovať niektorú z turistických trás, na ktorých platí sezónna uzávera, dávajte pozor, aby ste „neprešvihla“ dátum, kedy začne uzávera platiť a absolvujte plánovanú turistiku do konca októbra. Alebo nečakajte a choďte hneď, nech zbytočne neriskujete, že sa dlhodobo zhorší počasie.

A keď už hovoríme o počasí, nezabúdajte, že aj počas jasných a slnečných dní bez jediného obláčika by ste mala byť na horách vybavená ako keby malo každú chvíľu začať husto pršať a ochladiť sa o niekoľko stupňov. A samozrejme, netreba zabúdať na samostatnú kapitolu, ktorou je vhodná obuv. Nebudeme opakovať stokrát povedané dôvody, prečo treba mať na turistike obutú jedine pevnú trekovú obuv, len vám to takýmto spôsobom pripomíname.

Priblížte a zaznamenajte si svoje okolie

Aby však balenie sa na turistiku nebolo len o „povinných“ veciach, čo ešte môže váš zážitok  umocniť? Pre turistické ciele, akými sú vysoké vrchy, či rozhľadne, z ktorých je výhľad naozaj do ďaleka, sú skvelým doplnkom k výbave turistické ďalekohľady. Pribaľte si jeden do vášho turistického batoha a váš zážitok po dosiahnutí cieľa bude ešte viac umocnený. Aj vzdialené body si priblížite a budete tak môcť oveľa detailnejšie preskúmať okolie.

Alebo patríte k turistkám, ktoré si rady zaznamenávajú svoje zážitky, ale vždy vás hnevalo, že váš mobil má, čo sa zoomu týka, prakticky nulové možnosti? Je čas vybaviť sa kvalitnou zrkadlovkou, či modernejším mirrorless fotoaparátom a k tomu si zaobstarať špičkový teleobjektív, s ktorým môžete fotiť detailné zábery objektov vo veľkej diaľke. Ale čo je najdôležitejšie, hlavne si pribaľte úsmev na perách, aby ste si deň strávený v horách naozaj užila.

Zdroj obrázka: encierro / Shutterstock.com