Máte problémy s motorom vášho auta? Možno to je len v softvéri

Softvér. Kedysi slovo, ktoré používali maximálne tak IT nadšenci, ktorých najväčšou záľubou boli počítače a všetko okolo nich. V súčasnosti má však nejaký softvér, ktorý riadi chod zariadenia, množstvo vecí okolo nás.

Počítače nájdeme v určitom zmysle už asi všade

Rôzne aplikácie si môžete inštalovať už aj do svojho televízora, keďže takzvané Smart TV sa už stali štandardom. Dokonca aj vysávače (tie robotické) majú softvér. Technika skrátka napreduje veľkými krokmi dopredu a tak softvér a jeho poruchy už neriešime len v počítačoch alebo smartfónoch, ale napríklad aj v automobiloch.

Kľudne sa tak môže stať, že na to, aby vám v servise opravili vaše auto, nebudú musieť meniť množstvo autodielov. Dokonca môže vaše auto opäť správne fungovať bez toho, aby v servise vymenili, či opravili čo i len jednu „fyzickú“ súčiastku.

Aj auto sa dá v podstate preinštalovať

Ako je to možné? Ak nerátame naozaj staré vozidlá, motor každého je riadený jeho riadiacou jednotkou. To je v podstate taký počítač, ktorý riadi chod motora na základe veľkého množstva signálov, ktoré z neho dostáva.

Ako každý počítač aj tento sa môže pokaziť. Môže to byť len chyba v softvéri, kvôli ktorej následne riadiaca jednotka zle vyhodnocuje údaje a negatívne tak ovplyvňuje chod motora. Nájdením chyby v softvéri a jej odstránením tak môže vaše auto „zázračne“ fungovať ako nové.

Pri starších riadiacich jednotkách neboli výnimkou ani poškodenia spôsobené samotnou nedokonalosťou jednotlivých elektrických súčiastok. V takom prípade to už nie je „len“ chyba v softvéri. Výmena riadiacej jednotky však často býva drahou záležitosťou. Ak je však možné z poškodenej jednotky „vytiahnuť“ dáta, môžete ušetriť tým, že zoženiete použitú typovo zhodnú riadiacu jednotku, do ktorej sa následne nahrá kompletný softvér z vašej starej.

Zdroj foto: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com