Lestival tento rok privíta zahraničných umelcov

V Dolnej Krupej pri Trnave sa už šiestykrát stretnú všetci, ktorí neprestali veriť na rozprávky. Unikátny rodinno-fantazijný festival s názvom Lestival sa tento rok uskutoční v sobotu 15. júna a jeho dejiskom bude opäť 17-hektárovy historický park. Za jeho myšlienkou a úspechom stojí Nikola Gergely.

Tento rok sa uskutoční už 6. ročník festivalu Lestival. Aké boli jeho začiatky?

Tak to si pamätám úplne presne. Predstavte si, partia kamošov, bolo nás asi 5, ktorá absolútne nevie do čoho ide. Vyhrali sme asi všetky granty, ktoré sa v tej dobe ponúkali, čiže sme mali dobrý štart. Dokonca nás dedinčania podporovali a nosili nám kopec materiálu a hlasovali vo výzvach. Bolo to milé. Očakávali sme na dedinu cca 1200 návštevníkov. Lenže po 12.00 h. sme vypredali a potom to celé nastalo. Prišlo vyše 6000 návštevníkov a po ruke sme mali iba pečiatky jednorožcov. A tak sme ich už dávali na ruky, čelo, všade možne (smiech).

Tu už naznačujete jednorožcov, v čom sa Lestival líši od ostatných festivalov?

Vo fantázii. Keďže sa profesionálne 22 rokov venujem deťom, myšlienka vytvoriť festival, mi bolo srdcu blízke. V škôlke je veľa fantázie, máme ju viac menej prírodne založenú, čiže spojenie prírody, svetu fantázie a slovanskej mytológie ako víly, jednorožce, riečne panny či vodníkov u nás nájdete na každom rohu.

Riečne panny?

No hádam by sme si nedovolili pozvať morskú pannu (smiech). V našom 17-hektárovom historickom parku máme krásne jazerá a ostrovček. Milujem výzvy a kreativitu. Dali sme si dokonca vyrobiť ako prví prenosné akvárium, kde sa dá počas dňa plávať. Je jedinečné na Slovensku, váži niekoľko ton a myslím, že je aj zapísané v knihe rekordov. 

Mali ste ich vidieť, keď som prišla do firmy s nápadom, že si prosím prenosné akvárium. Pozerali na mňa, či myslím akvárium pre kapre. Ale nedala som sa odradiť a už nám slúži niekoľko rokov. 

Má to svoj význam. Na minuloročnom festivale som začula krásnu recenziu od dieťaťa: “Aha mami, ja som ti vravela, že ona naozaj existuje, si mi neverila.” 

Spomínate historický park. Prečo ste si vybrali práve park v Dolnej Krupej. Sú v okolí Trnavy aj iné vhodné parky?

Vyrastala som tu, je to moja rodná dedina a som hrdá Dolnokrupanka” jak sa patrí”. Dolná Krupá sa pýši 7 divmi. Jedným z nich je aj tento park a kaštieľ, kde kedysi býval a tvoril samotný Ludwig Van Beethoven. 

17 hektárov je asi tak veľké ako jeden Pohoda festival. Má čarovné zákutia ako jaskyňu, kde počas festivalu môžete nájsť chrápajúceho draka, alebo 160 ročnú sekvoju, pod ktorou sa diskutuje na rôzne rodinné témy. 

Tento rok chystáme pod ňou aj nočný svetluškový pochod, kde rozsvietime túto dominantu parku a zároveň vám pod ňou zahrajú umelci z filharmonie Sonátu mesačného svitu, ktorá vznikla práve v Dolnej Krupej.

Zaujalo ma, že na 6. ročník pozývate zahraničných umelcov. Je to novinka?

Bolo to spontánne rozhodnutie. Minulý rok sme mali už jedného draka zo zahraničia. Ale keďže sme zrušili po dlhých rokoch kapely, tak som rozmýšľala, čo by sme mohli ponúknuť namiesto toho. Nuž a 6. ročník si už žiada niečo na vyššej úrovni. Pozvali sme k nám umelcov či cirkusantov napríklad z Portugalska, Česka, Nemecka, ktorí vôbec po prvýkrát prídu na Slovensko. Sú to profesionáli na chodúľoch a rôznych cirkusových konštrukciách. 

Heslom vášho ročníka je “Uvidíte, čo ste ešte nevideli”. Prečo je tomu tak?

Áno a nebude tomu inak aj tento ročník. V tíme máme niekoľko nadaných výtvarníčok či krajčírok, ktoré sa chystajú premeniť park na motívy Dobšinského poviedok. Toho sa držíme od začiatku, pretože v ňom nachádzame veľa inšpirácie. 3 dni vyzdobujeme stromy a zákutia festivalu, je to veľmi náročné, ale máme z toho parádny pocit. To nám dáva punc jedinečnosti. 

Ktoré postavy dostali pozvánku na tento ročník?

Veľmi sa tešíme, že sme si charakter Lestivalu presne vymedzili, že nám to neušlo niekde do Petra Pana či Barbie. Účasť na festivale prisľúbil Janko Hraško s megahrachmi, dvojmetrový chodiaci drak, Kovovlad, Vodník, sklenený Vojačik, najvyššia Ježibaba, Široký príde tiež a bude hľadať celý deň Bystrozrakého (smiech). 

Zo zahraničia k nám zo Sahary príde chodiaca Ťava, rodina Stromov či Škriatkovia.

Postavy na Lestivale určite neprehliadnete, budú sa počas dňa promenádovať po parku. Deti môžu Dobšinského rozprávky spoznávať už od piatku. Spojili sme myšlienku s možnosťou prísť na Lestival stanovať už v piatok a zostať do nedele. Takže tento ročník privítame rodiny u 12 mesiačikov. Ale platí aj možnosť prísť k nám iba v sobotu. Viac informácii získate na našom webe www.lestival.sk.

A čo program? Budete mať ako každý rok hlavné detské pódium?

Program festivalu je od začiatku vystavaný tak, aby sa v jeden čas odohrával na rôznych miestach parku. Môžete sa tešiť na detské pódium s Fíha Tralala, či akrobaciou nemeckej bábiky Jule Artistic a českým cirkusom TeTy. Brány festivalu sa otvoria od 9.00 h. a o 10.00 h. otvoríme festival tancom víl.

Zároveň sa program odohráva aj v knižnej obývačke s tvorivými dielničkami, pri drevenom kolotoči, v cirkusovom šapitó, kde vám počas dňa budú čítať rozprávky známi herci a autori knižiek. Nepremeškajte Eko zónou s neziskovými organizáciami, bublinkové a penové kráľovstvo. A kto sa nebojí, môže stretnúť dravce či obrovského hada. Pre batolence máme svoj program a spanie v drevených postielkach priamo pod stromami.

Program smerujeme na každú vekovú kategóriu. Dôchodcovia majú u nás vždy vstup zadarmo. Chystáme umelecké tvorenie s maliarmi, tvorivé dielne pre každý vek, bohatú gastro zónu, handmade zónu a veľa oddychu v hojdacích sieťach.

Veríme, že na našom svetluškovom pochode s ohňovou show otvoríme fantáziu úplne každému. Lebo noc má svoju moc.

Zdroj foto: Festival Lestival