Koberec, alebo ako si štýlovo zútulniť nielen domov, ale aj terasu!

Koberce patria medzi tie bytové doplnky, ktoré majú viacero funkcií. Príbytok dokážu zútulniť, osviežiť, ale tiež úplne vynoviť. V dnešnej dobe existuje niekoľko druhov kobercov a materiálov z ktorých sú vyrobené. V poslednej dobe sa tiež okrem interiérových stali veľmi populárne aj exteriérové koberce, ktoré dokážu spríjemniť balkón, terasu, či záhradné sedenie.

Okrúhly, či hranatý?

Tvar koberca je pri výbere nesmierne dôležitý. Hoci hranaté koberce patria medzi klasiku, stále viac ľudí si do interiéru umiestňuje aj okrúhle koberce. A aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Okrem tvaru je to istotne aj spôsob údržby, či manipulácie. Zatiaľ čo hranatý koberec je ťažší na manipuláciu aj čistenie, okrúhly si viete premiestniť oveľa jednoduchšie. Hranaté umiestňujeme skôr do obývačiek, práve okrúhle sú ideálnejšie na terasy, či záhrady. Vieme ich totiž oveľa ľahšie premiestniť, či prípadne vyprášiť. Okrem terás, sú okrúhle koberce obľúbené aj v detských izbách.

Materiál vs. údržba

Koberec si dnes môžete zadovážiť z prírodného aj umelého materiálu. Keďže tie z umelých vlákien sú jednoduchšie na údržbu a tiež lacnejšie, ľudia ich pri kúpe oveľa viac preferujú. Najľahšie sa čistia koberce s krátkym vlasom, najťažšie takzvané „shaggy“ koberce s dlhým vlasom. Ich údržba je oveľa náročnejšia nakoľko prach a špina sa do dlhšieho vlasu usádza častejšie a intenzívnejšie. Pri výbere koberca by ste mali prihliadať aj na to, či máte malé dieťa, alebo žijete v domácnosti s mačkou, či psom. Takisto je dôležité či bývate v rodinnom dome, alebo v byte a tiež to,  či koberec umiestňujete do spálne kde chodíte v papučiach, alebo do chodby kde hostia vchádzajú v topánkach. Všetky tieto faktory totiž prispievajú k tomu ako často a prácne budete svoj nový koberec musieť čistiť.

Koberec na terasu

Ako si vybrať koberec na terasu? Hoci terasa nie je úplne najideálnejším miestom na umiestnenie koberca, v dnešnej dobe existujú materiály, ktoré sú odolnejšie voči vlhkosti, alebo intenzite slnečného žiarenia. Klasický „obývačkový“ koberec by totiž tieto extrémnejšie poveternostné podmienky nemusel dobre znášať. Najideálnejšie na terasu sú preto koberce vyrobené z polypropylénu. Na pohľad sú od klasických kobercov na nerozoznanie, ich údržba je však podstatne jednoduchšia, najmä ak po terase chodíme v topánkach.  Výhodnou voľbou sú tiež polyesterové koberce potiahnuté PVC. Sú odolnejšie voči poškodeniu a vlhkosti a dá sa po nich chodiť aj naboso. V dnešnej dobe je na výber naozaj široká škála vzorov a farieb, čo nám umožňuje vytvoriť si vďaka vhodnému kobercu z terasy prechodnú letnú obývačku.

Aktuálne trendy

Aktuálne sú v kurze geometrické vzory, tiež koberce s rôznymi abstraktnými kresbami v sviežich farbách. V úzadí neostali aj prírodné materiály ako jutovina, či kožušina, ktoré dotvárajú skôr minimalistické interiéry. Koberce s dlhším vlasom sú ideálne do spálne s kratším zase do obývačky. Guľatý koberec oceníte na terase a v detskej izbe, hranatý zase v obývačke a chodbe. Koberec je veľmi špeciálnym doplnkom, ktorý dokáže veľmi efektne zmeniť, či dotvoriť akýkoľvek interiér. Ak potrebujete s výberom toho vášho poradiť, určite sa obráťte na odborníkov. Pomôžu vám vybrať kúsok, ktorý bude dokonale spĺňať požiadavky vášho interiéru.

Zdroj foto: www.roomfactory.sk