Kam po skončení zákazu vychádzania?

V posledných dňoch to vyzerá, že situáciu s pandémiou začíname opäť dostávať pod kontrolu. Farby na COVID automate postupne blednú a čím ďalej, tým viac sa v správach skloňuje uvoľňovanie opatrení. Najnovšie sa spomína aj zrušenie zákazu vychádzania a to je určite správa, na ktorú všetky cestovateľské duše s napätím čakajú.

Všade dobre, doma najlepšie

Je pravda, že s dovolenkami v zahraničí to asi ani tento rok ešte nebude úplne také ako sme boli zvyknutí pred pandémiou. Ale to, že budeme môcť slobodne cestovať aspoň po Slovensku, je oveľa lepšia správa, ako keby sme mali blížiace sa leto stráviť doma na gauči.

Naša krajina, to totižto nie sú len Tatry. Samozrejme, nikto netvrdí, že nie sú krásne, ale na Slovensku máme množstvo jedinečných destinácií, z ktorých mnohé zostávajú v tieni tých známejších. I keď aj to má svoje výhody. Ak sa obávate, čo spôsobí s číslami pozitívnych prípadov uvoľnenie opatrení a hromadenie sa turistov na tých najnavštevovanejších lokalitách, zvoľte si destinácie, ktoré sú menej známe. Absencia davov turistov im rozhodne neuberá na kráse a zaujímavosti.

Nemusíte ísť s davom

Ak sa vám počas zákazu vychádzania stalo, že snívate o cestovaní s pohľadom upretým na nástennú mapu, prichádza správny čas vytiahnuť všetky mapy, ktoré doma máte amôžete začať s hľadaním zaujímavých slovenských lokalít, ktoré ste doteraz nielenže nenavštívili, ale možno ani nepoznali.

Veľhory máme iba jedny, ale ak sa chcete vyhnúť davom turistov, ktorí sa budú chcieť opäť nechať unášať tatranskými turistickými chodníčkami, zamerajte sa na menšie pohoria. Nedostanete sa síce do závratných nadmorských výšok, ale nato, aby ste otestovali, či ste počas lockdownu nestratili svoju kondíciu a zároveň sa pokochali dychberúcimi výhľadmi, nepotrebujete byť 2000 metrov nad morom.

Rovnako tak pre kus histórie nemusíte navštíviť len naše hlavné mesto, Bratislavu alebo metropolu východu, Košice. Pôvabné historické centrá a pamiatky nájdete aj v menších mestách. Je síce pravda, že na ich preskúmanie väčšinou nebudete potrebovať niekoľko dní, ale ak sa už niekde ubytujete na dlhšie, môžete navštíviť aj pamiatky alebo zaujímavosti v okolí. Veď napríklad hrady alebo ich zrúcaniny sú u nás takmer na každom kopci a jaskyňami je Slovensko posiate ako ementál.

A keď už sme pri jedle, ani za gurmánskymi zážitkami nemusíte chodiť do zahraničia. Čoraz častejšie môžete natrafiť na reštaurácie alebo streetfoodové prevádzky, v ktorých vám aj z bežného jedla spravia hotové potešenie pre vaše chuťové poháriky. A to aj v tých lokalitách, ktoré nie sú typickými destináciami pre výlety.

Správne sa oblečte

Ak ste si už začali predstavovať, ako sa vyberiete na horskú túru a na jej konci doplníte energiu v malebnom salaši pri našich domácich špecialitách, alebo skôr plánujete návštevu historického centra niektorého z našich miest, kde si medzi pamiatkami vychutnáte niečo dobré pod zub, netreba zabúdať, že na každý výlet sa treba dobre vybaviť.

To neplatí len pre túry. Aj pri celodennom chodení mestom potrebujete dobrú obuv, aby netrpeli vaše chodidlá a pohodlné oblečenie, v ktorom zvládnete stráviť celé hodinybez toho, aby ste túžobne očakávali návrat domov.

Ešte chvíľu sa nebudete môcť pochváliť svojimi obľúbenými kúskami oblečenia pred ostatnými. Môžete však potešiť aspoň sebatým, že si pred všetkými štvorcovými, obdĺžnikovými alebo  okrúhlymi zrkadlami, ktoré máte doma, vyskúšate ako najlepšie zladiť jednotlivé veci. A to tak, aby ste sa na výlete, či turistike nielen cítili dobre počas celého dňa, ale zároveň aj vyzerali skvelo.

Zdroj foto 1: {Olena Yakobchuk} / Shutterstock.com, 2: {Oscity} / Shutterstock.com