IMRECZEOVA: Žena v panoptiku moderného mesta

Cestou na módnu prehliadku v rámci tohtoročného týždňa módy MBPFW som zažila jeden z najkrajších západov slnka v Prahe. Aj keď som vedela, že prídem neskoro, na chvíľu som sa zastavila a pozorovala, ako sa zlatisté lúče trblietajú na hladine Vltavy a prerážajú ich lenivo sa knísajúce výletné lode prepchaté turistami. Koniec marca, sobota, nádherných dvadsať stupňov a ulice pulzujú životom. Rovnako drobné fragmenty z reálneho dychu mesta inšpirovali módnu návrhárku Zdeňku Imreczeovú k vytvoreniu jej novej kolekcie na sezónu jeseň-zima 2019/2020.

Geometria života na šatách  

Prelínanie autorkiných zápiskov a dojmov s čriepkami momentov všedných dní dali vzniknúť nosnému geometrickému tvaru, ktorý spojil všetky časti kolekcie v jedno. Imreczeova vzala vodorovnú linku, aby ňou zvýraznila nielen kontúry ženského tela – najmä driek, ale dodala odevom optickú hravosť. Široké pruhy sa objavili v rôznych obmenách na sukniach, kabátoch i šatách. No dostali sa k slovu aj iné tvary: „Ostré hrany a cípy, ktoré sa v kolekcii objavujú, sú zámernou hrou s geometrickým tvarom štvorca, ktorý som kubistickým spôsobom pomocou strihov vložila do jednotlivých modelov. Zakončenie dĺžky plédov pripomínajú rozložené kocky z viacerých strán. Tie som rozkladala do jednoduchších tvarov a skladala späť do vlastných obrazov,“ popisuje svoj kreatívny proces návrhárka.

Nečakajte žiadny nádych frivolnosti či krátke sukne. Dĺžka sa drží striktne tesne nad kolená a nižšie. Návrhárka modeluje ženskú siluetu užšími strihmi, alebo naopak splývavými asymetrickými sukňami. Pohráva sa s tvaroslovím košele, ktorá v jej rukách dostáva nežný ženský finiš. Vždy ležérny, vždy sofistikovaný. Jednoduché dlhé úzke šaty zdobili vesty z prešívanými textilnými aplikáciami, ktoré sú okrem košeľových šiat jednou z ďalších charakteristických čŕt Imreczeovej tvorby.

Čo ma osobne najviac prekvapilo, bola nevídane pestrá a sebavedomá farebná paleta. Je nutné vedieť, že návrhárka je známa svojimi monochromatickými odevmi s čistými klasickými líniami. Preto boli pre mňa kreácie v rôznych šťavnatých odtieňoch od smaragdovo-zelenej, atramentovo modrej až po krikľavo citrusové oranžovožlté tóny príjemným osviežením. Jednotlivé farebné sekcie preťalo zopár modelov „all in black“, z ktorých mi najviac učarovali čierne kožené šaty.

Kráľovná kapsulových kolekcií

S celou kolekciou by ste si vystačili na niekoľko rokov dopredu a dokonale by zafungovala ako nadčasový kapsulový šatník. Môžete sa premeniť na  divokú boho chick, minimalistku milujúcu farby, mystickú a nekompromisnú amazonku od hlavy po päty zahalenú v čiernej alebo vyčarovať seriózny office look na každý deň. Variabilita jednotlivých kúskov sa snúbi s priamočiarou pohodlnosťou a nadštandardnou kvalitou použitých materiálov. Dlhšie asymetrické sukne sa vlnili len na pár centimetrov odo mňa a pokušenie dotknúť sa ich bolo až príliš silné.

Odevy boli oklieštené o akékoľvek doplnky, vyvažoval to však extravagantný čierny rúž s flitrami. Dokonale podčiarkol nekompromisnú feminitu celej kolekcie: som nežná žena, ale pozor na moje čižmy s ihlovými podpätkami. Enough said.

Pozrite si celú kolekciu IMRECZEOVA na sezónu jeseň-zima 2019.

Zdroj fotografií: www.mbpfw.com

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano