Greta Garbo: Švédska sfinga plná protikladov

Je ukážkovým príkladom toho, že uspieť sa dá aj napriek detstvu prežitému v neľahkých podmienkach. Svoj sen premenila na skutočnosť a stala sa z nej jedna z najúspešnejších a najikonickejších herečiek zlatého veku Hollywoodu. Na vrchole svojej kariéry sa ale rozhodla pre odchod zo žiarivého svetla reflektorov a zbytok života prežila v ústraní. To je príbeh Grety Garbo, okúzľujúcej a záhadnej ženy plnej protikladov.

Ako sa to začalo

Greta Lovisa Gustafsson sa narodila v Štokholme 18.septembra 1905 ako tretie a najmladšie dieťa rodičov Karla a Anny. Odmalička vyrastala v chudobnejších pomeroch, matka pracovala v továrni a otec bol robotníkom. Už ako dieťa Gréta snívala o kariére herečky a ťahalo ju to k divadlu. V časoch, kedy vyrastala, bolo bežné, že deti tzv. pracujúcej triedy nepokračovali v štúdiu na strednej škole. Preto od 13 rokov začala pracovať, aby pomohla rodine. V roku 1919 navyše v Švédsku sa rozširujúca španielska chrípka postihla jej otca. Greta sa oňho celý čas starala, no po krátkom čase chorobe podľahol. Garbo predtým, ako sa uplatnila vo filmovom priemysle, pracovala v holičstve, aj v obchodnom dome v oddelení klobúkov. Od aranžovania klobúkov sa vďaka svojmu vznešenému vzhľadu dostala k modelingu a neskôr aj k natáčaniu reklám. V reklame zaujala režiséra krátkeho komediálneho filmu a získala tak svoju prvú rolu vo filme. Po tejto skúsenosti začala navštevovať hereckú školu. Cenné rady pre jej budúcu kariéru nádejnej herečke poskytol fínsky režisér Mauritz Stiller. Dával jej hodiny herectva a umožnil jej zahrať si v jeho filme The Saga of Gösta Berling. Predtým, ako podpísala svoj prvý herecký kontrakt si ešte zahrala v nemeckom filme Joyless Street or The Street of Sorrow.  

Rýchly vzostup a skorý odchod z filmového sveta

Netrvalo to dlho a o talentovanú krásku prejavil záujem sám Louis B. Mayer, v tom čase viceprezident spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer. Zároveň vtedy MGM podpísalo zmluvu aj so Stillerom, ktorý sa mal za ňu zaručiť. Či bol on dôvodom, prečo herečku prijali, alebo to bolo práve naopak, sa už ale nikdy nedozvieme. Tak či onak, Stiller nijako zvlášť neprerazil, na rozdiel od Grety. Po príchode do Ameriky trvalo niekoľko mesiacov, kým sa herečka dostala na prvú kamerovú skúšku, no po nej nabrali udalosti rýchli spád. Obsadená bola v krátkom čase do filmov Torrent, The Temptress a ôsmych ďalších nemých filmov. V troch z nich si zahrala z jedným zo svojich osudových mužov, Johnom Gillbertom. V časoch, keď spolu žili, sa Gillbert pokúšal vzbudiť v nej potrebu po socializácii. Chcel ju naučiť, ako sa má správať Hollywoodska hviezda. Už od detstva mala ale Greta introvertnú povahu a preto sa vyhýbala veľkému množstvu ľudí aj publicite. Plachá kráska vzťah ukončila, pretože sa obávala, že jej bude herec diktovať, ako sa má správať a ona odmietla zaprieť svoju prirodzenú povahu. Počas svojej kariéry nenavštevovala žiadne večierky, nedávala autogramy, neodpisovala na listy od fanúšikov a rozhovory poskytovala len veľmi zriedkavo. Počas natáčania si dokonca dala podmienku, že sa na ňu počas príprav nikto zo štábu nemôže pozerať. Novinári ju pre jej záhadnosť zvykli označovať ako „švédska sfinga“.

Na konci dvadsiatych rokov sa nemý film začal transformovať na hovorený film. Štúdio sa obávalo angažovať herečku do tohto typu filmov pre jej silný švédsky prízvuk. Napokon sa ale muselo prispôsobiť aj MGM. V roku 1930 si Garbo zahrala vo svojom prvom hovorenom filme Anna Christie. Film so sloganom “Garbo hovorí” sa stal najväčším kasovým trhákom roku a spoločnosti zarobila v nasledujúcich rokoch obrovské množstvo peňazí. Okrem komerčného úspechu získala za film svoju prvú nomináciu na Cenu Akadémie. Zaujímavosťou je, že hoci bola no Oscara nominovaná celkovo štyrikrát, na odovzdávaní sa nikdy nezúčastnila – ak to bolo len trochu možné, vyhýbala sa bleskom fotoaparátov a veľkému množstvu ľudí.

V nasledujúcich dvoch rokoch si zahrala vo svojich najznámejších snímkach Mata Hari a Grand hotel, pričom oba filmy sa stali opäť finančne najúspešnejšími filmami roku. Z Grety sa tak prakticky stala “mašina” na výrobu peňazí. Po nezhodách so štúdiom sa napokon herečka dohodla na podpísaní ďalšej zmluvy a pod záštitou MGM natočila ešte niekoľko úspešných filmov (Queen Christina, Anna Karenina, Camille…) V roku 1939 si, dovtedy pôsobiaca výlučne ako dramatická herečka, zahrala vo svojej prvej komédii z prostredia Sovietskeho zväzu Ninotchka. Tentokrát so sloganom “Garbo sa smeje” zožal film obrovský úspech. Jej úplne posledným realizovaným filmom bola komédia Georga Cukora Two-Faced Woman. Aj kvôli zdravotným problémom podala vo filme podľa kritikov slabý herecký výkon a sama herečka film nazvala “svojim hrobom”. Napriek dobrému komerčnému úspechu filmu sa Greta rozhodla predčasne ukončiť  svoju hereckú kariéru vo svojich tridsiatich šiestich rokoch.  

Čo bolo potom

Poslednýkrát sa Greta postavila pred kameru v roku 1948, natáčanie však skončilo pri kamerových skúškach. Žiadny ďalší film s jej menom v titulkách už nevyšiel. Herečka všetky ďalšie ponuky odmietla. Hoci sa už predtým stránila popularite a svoje súkromie si veľmi úzkostlivo strážila, od momentu, kedy prestala natáčať, sa do úzadia stiahla úplne. V roku 1951 sa stala občiankou USA. Svoj čas najradšej trávila prechádzkami s priateľmi alebo sama po uliciach New Yorku. Nikdy jej pritom nesmeli chýbať nasadené obrovské čierne okuliare. Okrem toho bola zapálenou zberateľkou umenia, v jej zbierke nechýbali ani obrazy najzvučnejších mien ako Renoir alebo Rouault. 

Greta Garbo sa nikdy nevydala, nemala deti a žila sama. Samotu uprednostňovala už odmalička, navyše je o nej známe, že sa u nej veľmi často striedali nálady. Priatelia ju popisovali ako osobu, ktorá bola v jednej sekunde šťastná a v tej nasledujúcej smutná a bez života. Okrem vzťahu s Gillbertom mala aj iné milostné pomery – ako s mužmi, tak so ženami. Údajne mala mať vzťah napríklad s bisexuálnou spisovateľkou Mercedes de Acosta, alebo s herečkou Mimi Pollak, s ktorou si vymenila množstvo veľa vypovedajúcich listov. Vo svojich posledných rokoch Greta absolvovala úspešnú liečbu rakoviny prsníka. Charizmatická  herečka, ktorej sa podarilo premeniť svoj detský sen na skutočnosť opustila tento svet na jar 1990 v dôsledku pneumónie a zlyhanie obličiek. Pre uhrančivý pohľad, hlboký hlas, zaujímavú osobnosť a výnimočný talent je ale Greta Garbo už navždy zapísaná veľkými písmenami do dejín zlatej éry Hollywoodu.

Zdroj foto: pinerest.com