Geniálni obuvníci: Manolo Blahnik. Kreatívny mág, ktorý navrhoval topánky pre jašterice

Najvýznamnejší obuvník našej doby, ktorého meno sa nám automaticky spája so Sexom v meste a seriálovou Carrie Bradshaw. Manolo Blahnik neobúval však do svojich saténových črievic iba Sarah Jessicu Parker. Jeho topánky milujú ženy po celom svete, ktoré ich nielen nosia, ale aj obdivujú ako umelecké diela.

Detstvo a topánky pre návštevníkov záhrady

Manolo Blahnik sa narodil 27.11.1942 na Kanárskych ostrovoch španielskej matke a českému otcovi. Vyrastal v bujnom a zároveň izolovanom prostredí banánovej plantáže, ktorá patrila rodine jeho matky. Dnes si spomína na už skorú fascináciu chodidlami, konkrétne nohami jašteríc, ktoré navštevovali záhradu domu, kde vyrastal. A tak keď sa malý Manolo hrával v záhrade sám, z obalov od čokolády pre ne tvaroval topánky. Avšak až do osudovej konverzácie s Dianou Vreeland o mnoho rokov neskôr Manolo nezvažoval, že by tvoril topánky niekedy znovu.

Obuvníkom náhodou

Muž, ktorého meno je synonymom pre ženské luxusné topánky, Manolo Blahnik, sa stal obuvníkom náhodou. Študoval umenie a scénografiu v Paríži, keď ho v roku 1969 predstavila jeho blízka známa Paloma Picasso vtedajšej riaditeľke Met Costume Institute, Diane Vreeland. Potom ako videla Manolove skice „A Midsummer Night’s Dream“, Diana Vreeland mu povedala „Mladý muž, drž sa týchto extrémov a rob topánky!“

Obuvníctvo Manolo študoval neformálne a to priamo pri zdroji. Navštevoval najlepšie talianske obuvnícke továrne a hovoril s remeselníkmi detailne o ich práci. V roku 1969 sa usadil v Londýne a len jeden rok potom si otvoril svoj prvý butik na Old Church Street v Chelsea. V roku 1971 navrhol inauguračnú obuv pre prehliadku jedného z najprominentnejších britských módnych návrhárov toho času, pre Ossie Clarka. Potom ako Manolo otvoril svoj butik, trávil v ňom všetok svoj čas. Jeho osobnosť totiž vytvárala atmosféru krásy a fascinácie pre zákazníkov a priateľov, akými boli pre Manola napríklad Bianca Jagger, Rupert Everett, David Hockney alebo Anna Wintour. Manolo spomína na toto obdobie s láskou „Chodili tam zákazníci aj známi, niektorí tam strávili celý deň. Bolo to vtedy niečo ako klub…“.

Ako Manolova hviezda stúpala, v roku 1983 otvoril svoj ďalší obchod. Tentokrát zamieril na West 54th Street v New Yorku, kde sa vďaka pomoci jeho priateľky Anny Wintour rýchlo stal go-to dizajnérom módnych prehliadok Izaaca Mizrahi, Oscara de la Rentu alebo Calvina Kleina popri mnohých ďalších. Manola však v New Yorku a následne po celom svete predslávil obľúbený seriál Sex v meste, v ktorom jeho topánky miluje seriálová Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker).

Dnes Manolo Blahnik pracuje rovnakým dynamickým tempom, aké mal vždy. Pokiaľ nenavrhuje vo svojej kancelárii v Marylebone alebo vo svojom dome v Bath, Manolo sa nachádza v továrňach v Taliansku, kde pracuje na vzorkách ručne. Oblečený má jeho charakteristický biely laboratórny plášť s hodvábnou vreckovkou zastrčenou v náprsnom vrecku.

Ocenenia, ktoré vzdávajú hold

V roku 1990 vyhral cenu CFDA (Council of Fashion Designers of America) a ocenenie Dizajnér doplnkov roka od British Fashion Council. Jeho návrhy tiež boli použíté vo filme Mária Antoinetta od Sofie Coppoly, ktorý vyhral ocenenie za najlepšie kostými v roku 2007. V rovnaký rok Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II pasovala Manola Blahnika za čestného veliteľa Britskej ríše (CBE) za jeho prínos pre britskú módu.

V roku 2017 ste mohli vidieť fascinujúcu putovnú výstavu Manolo Blahnik: The Art of Shoes aj v pražskom múzeu Kampa. V krajine odkiaľ pochádza dizajnérov otec, Manolo predstavil 212 párov topánok a 80 kresieb, ktoré boli jedinečným retrospektívnym pohľadom na 45 rokov jeho práce.

„Výstava poputuje po európskych miestach, ktoré mám najradšej. Najskôr bude v Benátkach, kde som niekoľko rokov pracoval a ktoré mám vôbec najradšej. Bude tiež v Prahe, ktorú zbožňujem, pretože je to mesto, kde sa narodil otec. A predtým v Petrohrade, priamo v Emitáži, a to je veľká pocta. Nedokážem to vysvetliť, napriek tomu všetkému som predsa len obuvník!“ povedal Manolo Blahnik ohľadom putovnej výstavy The Art of Shoes.

Rovnako v roku 2017 bol odpremiérovaný dokument Manolo: The Boy Who Made Shoes for Lizards, v ktorom hovorí o kreatívnom procese jeho tvorby, ale napríklad aj o celebritách, ktoré jeho topánky milujú.

Zdroj foto: manoloblahnik.com, museumkampa.cz