Fraela, slovenská dekoratívna kozmetika: Buď sama sebou, buď tým, kým sa práve cítiš

Fraela je zhmotnenie sna dvoch kamarátok, Adriany a Mariany. Prináša rúže a rozjasňovače z prírodných surovín, má transparentné balenie, recyklovateľné a dizajnové obaly. Oslavuje silu ženskosti a pocit oslobodenia od predsudkov. Nehľadá rozdiely, ale spája.

Pár rokov dozadu sa kamarátky rozhodli, že si splnia svoj sen a založia si vlastnú značku. Bol to pre ne zásadný krok v živote, ktorý im zmenil všetko. Mariana opustila kancelársku stoličku a následne dlhé mesiace formovala rúže do výslednej receptúry. Spolu recepty testovali, aby rúže pery nevysúšali, zároveň vydržali počas bežného dňa a krásne voňali.

Čo vás motivovalo vytvoriť značku Fraela?

Vždy sme mali túžbu pracovať na niečom vlastnom, čo si môžeme sami riadiť, dizajnovať a kreovať. Prispôsobiť si prácu svojmu životu, nie naopak.

Prečo práve produktový rad rúžov?

Videli sme, že prírodné rúže sa v zahraničí vyrábajú v kvalitnom prevedení a tu na Slovensku nám niečo také chýbalo. A tým, že sme si najprv vyrábali rúže pre vlastnú spotrebu, zaujala nás aj myšlienka, či by bolo reálne ich vyrábať oficiálne aj pre druhé ženy. 

Čo pre vás znamená rúž? Ako chcete aby sa ženy s vašim rúžom cítili?

Rúž je od minulosti symbolom silných žien. Ženy, ktoré sa ním maľovali, boli kedysi patriarchálnou spoločnosťou odsudzované. Neskôr sa rúž stal symbolom hnutia sufražetiek a svojráznych herečiek. Pri vymýšľaní mena pre našu značku sme sa preto rozhodli, že bude symbolizovať silné ženy a ich práva. Veľmi v nás preto zarezonoval staroprešporský názov “frajla”. Išlo o hanlivejšie slovo, ktoré označovalo namaľovanú, prípadne vyzývavo oblečenú ženu. My sme v ňom našli symbol oslobodenia sa od predsudkov. Buď sama sebou, buď tým, kým sa práve cítiš. Silu rúžu a vnímanie samej seba nachádzame aj v slovách našich zákazníčok.

Prichádzajú nám správy, že im naše rúže tak trochu zmenili život. Niektoré sa vďaka nim začali prvýkrát maľovať po 30ke, keďže konečne našli rúž, ktorý im vyhovuje svojimi vlastnosťami. Maľujú sa, aby si zlepšili deň, aby sa cítili sebavedomejšie, alebo len tak pre vlastnú túžbu či zvedavosť. A to sa nám na tom celom páči. 

Pri vymýšľaní mena pre našu značku sme sa preto rozhodli, že bude symbolizovať silné ženy a ich práva.

Čo bolo najväčšou výzvou pri tvorbe vášho projektu Fraela? A naopak , najväčšia odmena?

Tých výziev bolo viac. Prvá bola naformulovať pre nás ideálny produkt, s ktorým budeme 100% spokojné. Potom prišli papierovačky a laboratórne testy potrebné pre uvedenie produktov na trh, príprava priestorov výroby a jej následné schválenie hygienou. Všetko to boli pre nás nové skúsenosti, ale zvládli sme to. 🙂 Najväčšia odmena je pre nás každá jedna spokojná zákazníčka, ktorá nám napíše svoju skúsenosť. 

Môžete sa s nami podeliť o to, čo beriete do úvahy pri vytváraní svojich produktov? 

Ide nám vždy o vytvorenie top produktu. To pre nás znamená zloženie s kvalitnými surovinami, ktoré pleť okrem dekorácie aj vyživujú a hýčkajú, ale zároveň aj funkčná stránka produktu musí uspokojovať našu náročnosť. Ide napríklad o dostatočnú výdrž produktu na pleti, aby na nej zanechával príjemný pocit po nanesení. Ďalšou dôležitou súčasťou je pre nás aj pekný dizajn. Pri výbere obalov sa snažíme vždy uprednostňovať ekologickejšie varianty, ako je napríklad recyklovaný papier a papier s FSC certifikátom.

Aké sú podľa vás najväčšie výzvy pri tvorbe prírodnej kozmetiky v porovnaní s mainstreamovou kozmetikou?

Ako sme spomínali vyššie, určite to je napredovanie vpred, pokiaľ ide o funkčnú stránku produktov. Niekto sa na prírodnú kozmetiku pozerá tak trochu s predsudkom, či naplní jeho požiadavky. Preto sa netreba uspokojiť len s kvalitnými surovinami, ale prekonávať očakávania aj pokiaľ ide o výkon výrobku.

Plánujete predstaviť aj iné produkty okrem rúžov, na ktoré by sme sa mohli tešiť?

Minulý rok sme predstavili prírodné rozjasňovače na tvár s jojobovým olejom. Tento rok plánujeme predstaviť ďalšie novinky z dekoratívnej kozmetiky, ktoré veríme, že potešia ženy, ktoré si rady zvýrazňujú okrem pier aj iné časti tváre. Viac si zatiaľ dovolíme neprezradiť. 🙂

Zdroj foto: Instagram Fraela