Filmové miesta na Slovensku: Objavte ich v knihách od Tomáša Galierika

Kde a ako sa nakrúcalo na Slovensku zmapoval vo svojej knihe Filmové miesta Tomáš Galierik. Vďaka jeho knihám spoznáme zaujímavé miesta , kde sa natáčali viaceré slovenské a zahraničné filmy.

„Do myšlienky reálnej knihy som tieto zápisky pretavil len pred pár rokmi. Všetky poznámky v odrážkach začali naberať inú podobu. Stále sa filmovému turizmu nikto nevenoval, v magazínoch sa donekonečna recyklovali tie isté u nás nakrúcané filmy ako najzaujímavejšie a už som mal pocit, že s tým musím niečo spraviť“, tvrdí Tomáš Galierik. V jeho publikácii Filmové miesta nájdete skvosty, ktoré sa objavili nielen v slovenskej kinematografii.

Kedy si sa rozhodol, že zasvätíš svoju kariéru filmu a písaniu?

Nedávno som sa pokúšal odhaliť presne čas, kedy prišla myšlienka venovať sa knihe filmových miest. Pôvodne neorganizované zápisky filmových spojitostí začali v roku 2001. Samozrejme, v rôznych rokoch sa mi podarilo napísať rôzne poviedky, príbehy, nejaké to sci-fi, ale prehľad filmových miest bol stále koníčkom, ktorý sa nedal ukončiť. Tam koniec nedosiahnete, pretože niečo nové neustále vzniká a stopercentne vám niečo ešte zaujímavejšie uniklo.

Akú hlavnú myšlienku by sme si mali odniesť pri prečítaní kníh Filmové miesta? Komu je kniha určená?

Po rokoch práce v cestovnom ruchu a cestovania po svete, porovnávania, sledovania filmových miest a ich využitia v turizme, sa vrátite k zápiskom. Všimnete si, ako slabo na Slovensku dokážeme ťažiť z toho, čo inde doslova ovplyvňuje turizmus. Vtedy to príde. Hovorí sa „všade dobre, doma najlepšie“. Ak som ale porovnával a videl, koľko sa v rámci filmového turizmu robí v zahraničí a potenciál máme aj u nás, kniha Filmové miesta bola nevyhnutnosťou.

Zviditeľniť zaujímavé miesta na známych, aj celkom neznámych miestach Slovenska bolo dôležitým cieľom. Pridať aj slávnym zámkom, hradom a miestam niečo navyše k tomu, čím sa prezentujú dnes. Rovnako tak aj Filmové miesta 2, ktoré prídu na trh koncom roka 2022, budú mať úlohu upozorniť na mnohé zabudnuté zaujímavosti a Slovensko spraviť ešte zaujímavejšie. Toľko ľudí priamo z filmu, jeho výroby, pozadia, alebo II. generácií informátorov, čo prispeli do druhej knihy rôznymi detailmi, tvoria krásny rozsah.

Je chybou, ak netušíme, ako zaujímavá kinematografia môže byť vo vzťahu k Slovensku a aké krásne miesta u nás máme.

V zahraničí sú podobné miesta populárnou turistickou atrakciou. Myslíš si , že tvoje knihy Fimové miesta by mohli dopomôcť cestovnému ruchu na Slovensku?

Prirodzene, kraľovať prípadným rebríčkom bude vždy v rámci mestských scén a modernej zástavby Bratislava. V minulosti sa kombinovala s filmovými ateliérmi na Kolibe a keby sme počítali tvorbu aj s bývalými ateliérmi spolu, Bratislava jednoducho vedie. Významným miestom z hľadiska prírodných lokácií sú Vysoké Tatry. Je skrátka neuveriteľné, čo všetko sa v Tatrách už nakrúcalo. Ide o jedno z mála miest, kde je dlho sneh, je prístupné, v blízkosti je letisko a v zahraničí má dobré renomé. Ako spomenie už čoskoro druhá kniha, najnovšie Fantastické zvery z univerza Harryho Pottera nepohrdli našimi Tatrami. Objavili sa v seriáli Marco Polo, krásnej novej rozprávke Chlapec, ktorý sa volal Vianoce, aj v uveriteľnom upírskom horore Kravo červené nebo z Netflixu.

Filmári vo svete niekoľko krát objavili Tomášovský výhľad, ktorý som si odložil práve do druhej knihy a neprestáva prekvapovať. Prekvapivé je Záhorie a rôzne miesta využívané aj dnes. Na východnom Slovensku máme niekoľko roztrúsených miest. Filmovo zaujímavé sú naše skanzeny. Využívaná je Vychylovka aj Martin. Orava je však niekde celkom inde. Skanzen v Zuberci si vyžaduje možno samostatnú knihu a Oravský hrad je na tom podobne. Tam sa dokonca pýšia tým, ako významný hrad pre film je. Svetlá výnimka na Slovenskej mape.Prirodzene, kraľovať prípadným rebríčkom bude vždy v rámci mestských scén a modernej zástavby Bratislava. V minulosti sa kombinovala s filmovými ateliérmi na Kolibe a keby sme počítali tvorbu aj s bývalými ateliérmi spolu, Bratislava jednoducho vedie.

Myslíš si, že sa Slovenská kinematografia dá priblížiť k tej Európskej, svetovej?

Pokiaľ by sme mali ateliéry, ktoré poskytnú všetko potrebné zázemie pre kontinuálnu filmovú výrobu na jednom mieste bez logistiky a náročného plánovania v teréne, tak určite áno. Takto sme skôr destináciou na „odskok“ z iných krajín k nám pre len niektoré scény. Ak však budeme mať tak šikovných ľudí a podporu zo strany ministerstva kultúry, že prinútia filmárov, aby sa pre celý film spoľahli len na Slovensko, tak pokojne. Zatiaľ ale nedokážeme úplne konkurovať talianskym ateliérom, maďarským, či tým v Prahe. Po pražských uliciach sa prechádza akosi priveľa celebrít najslávnejších miest. A samozrejme, aj ich mená a názvy filmov samotných oslovia na ktoromkoľvek mieste na svete. Veď skúste ležérnej skupine kórejských turistov v Prahe povedať: „… and this place is filming location from movie Mission Impossible with Tom Cruise“ a dobre sledujte, čo sa s turistami stane. 

Ktorý filmový citát je tvoj najobľúbenejší ?

Naspamäť viem niekoľko filmov, ale obávam sa, že ani jeden z nich a ich hlášky by teraz sedeli do kontextu. Nuž, zväčša ide o slávne české komédie a citáty, ktorý každý pozná. Krásny citát „život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš“ pozná celý svet a nemusím ani uvádzať meno úžasnej literárnej a filmovej postavy, ktorá to povedala. Ak by som mal spomenúť filmovú situáciu a citát, aký je krásny svojim obsahom, tak v komédii Vesničko má středisková si azda každý spomenie na Rudolfa Hrušinského, ako sa kochá nádherným krajom a užíva si jazdu autom. Aj toto jeho kochanie sa má v sebe myšlienku. Zastaviť sa a naozaj sa niekedy len tak pokochať svetom okolo seba.

Inšpiroval ťa v živote, v tvorbe, niektorý film? Ktorý je tvoj najobľúbenejší?

Mám rád trilógiu Návrat do budúcnosti aj Forresta Gumpa. Staré Hviezdne vojny skôr, než sa z toho stala masovka z Disney štúdií. Rovnako tak aj množstvo starších komédií, ktorým sa podarilo vyhnúť prehnanej oslave komunizmu. Možno však viac ako dej ma z nich inšpiroval proces výroby, dej za scénou a práca so strihom. Každý malý diel poodhaleného tajomstva mi lepšie pomohol pochopiť prípravu scény, filmové triky a náročnosť filmovania. Nikde nepíšem, koľko filmov som mal možnosť sledovať a v koľkých si zahrať. To ale nie je dôležité.

Ktoré miesta na Slovensku, možno aj tie, ktoré spomínaš vo svojich knihách Filmové miesta a navštívil si ich, máš najradšej? Ktoré sú ti najbližšie?

V prvej knihe Filmové miesta to boli všetky okrem Novej Sedlice a ešte jedného. V budúcej knihe Filmové miesta sa objaví tiež niekoľko takých, ktoré mi spresnili niektorí pamätníci len nedávno. Rád by som vyrazil po Slovensku, len vysoké čísla na benzínových pumpách, náročnosť ciest a vzájomná prepojiteľnosť jednotlivých lokácií na mape to sťažujú. Pre niektoré miesta sa predierate tam, kde si filmári vynášali techniku terénnymi autami, ba aj helikoptérami, k iným sa dostávam cez zarastené tŕnie, tie ďalšie už zanikli. Najbližšie mi však bude i tak Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke ako miesto späté s rodiskom. Možno historická Levoča, pre niektorých ľudí v nej. No v skutočnosti je mi blízke každé, kde som našiel pochopenie a ja, alebo môj projekt bol vrúcne prijatý.

Zdroj foto: Tomáš Galierik