Exotická aromaterapia od Pigmentarium

Už to všetko trvá príliš dlho. Stres, únava a psychická vyčerpanosť sa prejavuje na každom z nás. Preto je veľmi dôležité si v tomto období striktne vymedziť čas na relaxáciu mysle, rozmaznávanie svojej duše a krásno. Vonné rituály sú jedným z nich. Dnes, viac ako kedykoľvek predtým si môžeme dopriať malé radosti – luxusné vonné tyčinky od českého parfumérskeho domu Pigmentarium vás prenesú na tie najexotickejšie miesta bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie vášho domova. Zahaľte sa do santalového blues, arómy marockej mäty či perzských záhrad plných omamnej vône ruží… 

Haute parfumerie & alchýmia z Prahy 

Český parfumérsky dom Pigmentarium, ktorý kreuje niche parfumy od roku 2018 si za krátku dobu vybudoval etablované miesto na česko-slovenskej scéne. Za značkou stojí jeho CEO Tomáš Ric s bohatými skúsenosťami z fashion segmentu a Jakub Hiermann, ktorý parfumérstvo študoval priamo v Londýne. Obaja uskutočnili svoj sen – venovať sa alchýmii vôní – experimentovať, hľadať, miešať a premietať svoje vízie do tekutých esencií. Citlivo prepájajú svet parfumov so súčasným umením, kultúrnymi a historickými odkazmi. 

Značka uvádza každý polrok novinku v podobe novej vzrušujúcej vône, no po cykluse štyroch nových parfumov prišla doba na zmenu rytmu. Prvý predeľ patrí vonným tyčinkám, ktoré nemohli prísť v príhodnejšiu dobu – interiérové vône nám totiž pomáhajú zabudnúť na vonkajší svet, zatvoriť oči, dovoliť si snívať a zavítať na vzdialené miesta. Zapaľovanie vonných tyčiniek si vyžaduje určitý ritualizovaný postup, preto sú dobrým indikátorom momentu, kedy sa máme začať venovať len samým sebe. 

Viaceré štúdie dokázali, že vône majú reálny dopad na našu psychiku. Medzinárodný vedecký tím zložený z členov Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme a americkej univerzity Johna Hopkinsa došli k záveru, že pálenie kadidla aktivuje v mozgu obsiahnuté iontové kanály, ktoré zmierňujú úzkosť a depresie. 

Vonné tyčinky ako osobný magický rituál 

Už v starovekom Egypte sa pálili rôzne formy smoly či jantáru – vôňa mala prekryť rôzne pachy a chrániť pred zlými duchmi. Kadidlá, myrhy sa vyskytovali v histórii odjakživa. Výroba a pálenie vonných tyčiniek je starodávne posvätné umenie, kde hrali po tisícročia hlavnú úlohu vonné esencie a kadelníci/voňavkári, ktorí ich pripravovali. Nie náhodou boli veľmi vážení a považovaní za lekárnikov. Každá jedna kultúra má vo svojich tradíciách nejakú formu pálenia kadidla. Najznámejší sú Hinduisti a Budhisti, ktorí pália vonné tyčinky pri obradoch už od nepamäti, v Číne sa používajú v chrámoch a magických rituáloch. Postupnou globalizáciou sa východné filozofie dostali v 60. rokoch aj do Európy a doteraz sa tešia veľkej obľube. 

Tie najkvalitnejšie vonné tyčinky sú pripravené len z čistých prírodných ingrediencií, sušených kvetov, santalového dreva, kôry exotických stromov, korenia, ktoré sa najprv rozomelú na superjemný prášok, do ktorého sa primiešajú esenciálne vonné oleje a med, čím vznikne hustá pasta. Tá sa potom nanáša na dlhé bambusové drievka a necháva sa uschnúť na slnku. Kvalitu vonnej tyčinky obvykle spoznáte tak, že ju ani nemusíte vypáliť celú, no jej aróma pretrváva v priestore dlho po vypálení, nedráždi a nie je príliš intenzívna. 

Vonné tyčinky Pigmentarium sa vyrábajú ručne na Srí Lanke a umelecké držiaky naopak v Slovenskej republike, čím sa podporuje lokálna výroba. 

Vôňa Orientu a sny o cestovaní v lockdowne 

Štyri vzdialené miesta, štyri poetické esencie. Kým Jakub Hiermann v Prahe študoval a zbieral maximum informácií, aby dokázali vyselektovať tie najaromatickejšie ingrediencie a zloženie, Tomáš Ric sa vydal rovno na Srí Lanku, aby priamo na mieste dojednal výrobu. Spolu tak dokázali imitovať prístup európskych intelektuálov pred 100 rokmi. 

„Od začátku Pigmentaria si hrajeme s tématem dvacátých let v Evropě. K tomu nás baví orient, cestovatelské expedice a protnutí středoevropské kultury té doby s duchovnem východu. Představte si orientální artefakty z cest ve dvacátých letech vystavené na komodě v kubistické vile. Naprosto skvělé a v tu dobu pořád tak nové. Tak nějak umístěné si představuju i tyčinky, jejichž ideu jsem si přivezl ze zimní cesty na Srí Lanku. Tam jsou využívány pro duchovní obřady, vůně je všeobjímající na každém rohu a tak sytá. 

Byl jsem omámen z oslav křesťanského nového roku (buddhisté mají jindy). Byl to hromadný zpěv tisíce lidí okolo jednoho chrámu ve městě Anuradhápura. Každý měl své vonné tyčinky, s těmi se pochodovalo, ty sloužily jako dar pro Buddhu v oltářích atd.

Právě Srí Lanka a lidé, které jsem během cesty poznal stojí za výrobou tyčinek, které jsou nám dělané na míru a ručně. To vše se finishovalo během jarního světového lockdownu. O to víc jsem si zážitků a možnosti globální spolupráce vážil, i když to nebylo úplně easy. Myslím, že „lokální chování“ je i to, že řemeslo hledáme tam, kde historicky patří. No a to byl začátek nové kapitoly Pigmentaria, která odstartovala před rokem rozhodnutím vydat se do Asie,“ odpovedá na moju otázku o zrode nápadu s tvorbou vonných tyčiniek zakladateľ a CEO Tomáš Ric. 

Tyčinky nakoniec dostali typickú formu najčastejšie používaného vzoru v Indii, kde materiál nesie klasický bambusový stred. Ten pri horení produkuje jasnejší dym, ktorý predstavuje pomyselný most medzi našim hmotným a duchovným svetom. Kolekcia obsahuje celkom 5 krabičiek, tá piata je určená pre eklektických milovníkov zmeny – je to akýsi „best of“ Bon Voyage skomponovaný zo všetkých vydaných sád. 

Podstavec ako sochársky artefakt 

K vonným tyčinkám od nepamäti patrí aj drevený stojan. Okrem praktického účelu, kedy slúži na zachytenie napadaného popola, má aj estetizujúci význam i určitú symboliku. Práve vďaka nemu sa celý proces pálenia vonných tyčiniek ritualizuje a súčasne sa stáva aj vizuálnym zážitkom. Pozorovať dym je určitým druhom meditácie. Aby bol výsledný dojem sugestívnejší, oslovilo kreatívne duo sochárku Terezu Štětinovou, s ktorou Pigmentarium pracovalo už aj na predošlých projektoch. 

Umelecká sochárka, fotografka a pedagogička sa vo svojej tvorbe zameriava na dialóg medzi surovosťou prírodných materiálov a jeho ručným spracovaním. Je absolventkou pražskej FAMU. V jej diele je evidentná fotografická prax a konceptuálne poňatie objektov. Okrem pravidelných umeleckých výstav v ČR úzko spolupracuje s parfumérskym domom Pigmentarium na rôznych inštaláciách a plastikách, ktoré dekoratívne dopĺňajú ich voňavé kreácie. Tentoraz vytvorila malé, ale robustné drevené stojany zo vzácnych drevín. Aj bez gracílnych tyčiniek si samy o sebe vystačia ako umelecké plastiky – samostatné solitéry. 

Stojany sú aktuálne nominované v medzinárodnej súťaži dizajnu Elle Decoration International Design Awards 2021, ktorú vyhlasuje česká edícia magazínu Elle Decor. 

Ako vznikali nám Terezka exkluzívne pre Elisette magazín prezradila v rozhovore. Rozhovor prinášame pre väčšiu autentickosť v originálnom českom prepise. 

Tvojím posledným umeleckým počinom je krásny drevený objekt – Incense Altar – stojan na novú kolekciu vonných tyčiniek pre český parfumový dom Pigmentarium. Stojany pripomínajú starobylé totemy. Čo ťa inšpirovalo pri ich tvorbe a ako si dospela k finálnemu sochárskemu tvarovaniu dvoch zrkadliacich sa tvárí?

Inspirací mi byla v první řadě samotná spolupráce s tvůrci značky Pigmentarium. Začali jsme společně pracovat takřka před rokem, takže mohu tvrdit, že jejich tvorbu znám poměrně dobře. Při dřívějších projektech jsem se ovšem setkala s hotovým produktem – vůní – a tvořila stojan či sochu pro konkrétní parfém. 

Tentokrát to bylo jiné. Kluci mi řekli o typu produktu, řekli mi svoji vizi, co pro ně vonné tyčinky znamenají a proč zvolili právě tento způsob, jak pracovat s vůní. Ale konkrétní parfémované tyčinky jsem ještě necítila. Tento projekt se doslova řítil rychlostí blesku. 

Nechali mi volnou ruku, jako vždy, a měli ve mně absolutní důvěru. Inspirovala jsem se počátkem 20. let. Je to doba, která ovlivňuje právě tvůrce parfémů Pigmentarium. Tehdy se umělci, filozofové a intelektuální společnost zajímala ve velké míře o magii a theosofismus. Přetrvával zájem o orient. Osahávala jsem fragmenty svých starých děl a různé materiály v ateliéru. Vždy se nejlépe napojím na dílo právě přes materiál. Manžel mi poradil, ať se vrátím ke svým soustruženým objektům. A díky jeho radě mě napadla právě tato figura, která se zrodí z abstraktního tvaru tak, že se objekt rozřízne napůl. Zrodí se tak magická postava se dvěma tvářemi a jedním zářícím třetím okem, do jehož středu se vloží tyčinka.

Jedním z mých inspiračních zdrojů jsou vzpomínky z dětství a k nim patří bezpochyby i vůně.

Ako vnímaš prepojenie sochárskeho umenia a sveta vôní? Inšpirujú ťa vône nejakým spôsobom v samotnej tvorbe?

Vůně pro mě byla vždy důležitá. Myslím, že vnímám jakékoliv pachy velmi silně. Parfémy pro mě byly takřka závislostí ještě před setkáním s Jakubem a Tomášem. Vlastně by se dalo říci, že naše spolupráce začala právě díky této společné vášni. Moje kamarádka a kurátorka Nikola Nováková spolu s její kolegyní, influencerkou Adélou Mazánkovou, vytvořily projekt Studio Visit, jehož hlavním partnerem je právě Pigmentarium. Jedná se o exkluzivní večer, kde se setká veřejnost s umělcem v jeho ateliéru. A já byla ze spolupráce nadšená. S Tomášem a Jakubem to byla láska na první pohled. A kromě participace na Studiovisit vznikla také úzká spolupráce.

Dřevo voní, voní déšť na kamenech, voní zmoklá tráva, les, jehličí, voní káva a město, také roční období mají specifický pach a samozřejmě voní i pižmo. Jedním z mých inspiračních zdrojů jsou vzpomínky z dětství a ke vzpomínkám patří bezpochyby i vůně. Jsem hodně pudový a senzitivní člověk a vnímání světa kolem sebe skrze smysly je mi přirozené. Takže vůně mě inspirují, neustále a neodmyslitelně.

Stojany sú ručne vyrezávané z afrického padauku (korálového dreva) a palisandru. Majú tieto tropické dreviny nejaké špeciálne vlastnosti, prečo si si ich vybrala?

Palisandr je tmavý, ale na rozdíl od ebenu má výraznou kresbu. Jedná se o ušlechtilé krásné tvrdé dřevo. Právě v první polovině 20. století byl velmi oblíbený k výrobě nábytku a parket. Byl pro nás jasnou volbou. Chtěli jsme ale dva typy dřeva. Ve výběru jsme neměli úplně jasno, je opravdu mnoho krásných dřevin. Při nákupu palisandru jsme doslova zakopli o fošny z červeného dřeva – o padouk. Jeho dřevo je o něco měkčí, více se štěpí, práce s ním je odlišná od palisandru nebo ebenu. Obě dřeva jsou aromatická. Májí překrásnou vůni. Zatímco palisandr je cítit po skořici, padouk voní jemně a sladce, skoro květinově. Přemýšlíme ještě o rozšíření nebo obměně materiálu. Mým snem je mosaz.

Tyčinky Pigmentarium je možné zakúpiť na e-shope, v bratislavskom koncept store Virvar a v Košiciach v SloCZ.

IG: Pigmentarium 

IG: Tereza (Příhodová) Štětinová

Foto: Honza Zima, archív značky  

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano