V hlavnej úlohe: Eva Cifrová, modelka, ktorá navrhuje luxusné topánky pod značkou Paeonia Collezione

Prerazila ako modelka, dnes stojí na začiatku sľubnej kariéry dizajnérky obuvi. Eva Cifrová prezrádza viac o jej značke luxusných topánok na svetovej úrovni, ktoré uvádza pod značkou Paeonia Collezione

Pod značkou Paeonia Collezione ste nedávno predstavili prvú kolekciu topánok,  nikto však zo začiatku netušil, že ide práve o Vašu tvorbu. Ako ste sa dostali od modelingu k návrhárstvu? 

Topánky som kreslila už od detstva. To, že som si jedny v dospelosti navrhala a dala ušiť, kvôli môjmu úzkemu chodidlu, prinieslo pozitívnu odozvu. Ženy sa ma začali pýtať, kde môžu také topánky kúpiť, čo bolo práve prvým impulzom začať navrhovať obuv.

Čo bolo Vašou inšpiráciou pri navrhovaní prvej kolekcie a aké ste mali očakávania? Naplnili sa? 

Ja mám milión nápadov, no pri prvej kolekcii som musela urobiť veľa kompromisov, nakoľko som nedokázala nájsť firmy, ktoré by ich dokázali realizovať. Veľmi veľa vecí som sa musela zároveň naučiť, občas som sa musela aj popáliť, aby som dokázala v tomto biznise pokračovať. No nakoniec som za takéto skúsenosti vďačná, pretože práve tie ma posúvajú vpred.

Aké kritéria musia spĺňať Vaše topánky? Čo je pre Vás osobne dôležité? 

Musia byť z kvalitných materiálov. Nepodporujem kožušiny v módnom priemysle, kedy je zvieratko zabité iba kvôli krásnej srsti. Preto aj osobne podpisujem petície za zákaz kožušinových fariem. 

Ako vyzerá žena, ktorá nosí Vaše vkusné modely? 

Moje topánky sú pre ženu, ktorá sa nebojí odlíšiť. Začala som navrhovať aj detské topánočky pre značku Willien, ktorá je nová a zamierava sa na barefootovu obuv. Predaj by sa mal spustiť tento mesiac a ja sa na to veľmi teším. 

Aké topánky sama nosíte? Podliehate trendom alebo radšej stavíte na nadčasovosť? 

Milujem tenisky a začínam aj s ich výrobou. Posledné roky je vo svete trend personalizovať obuv a vytvárať ju či už s maľovaným obrázkom, textom, logom, menom,… Čímkoľvek, čo si klient zaželá. Tento trend sa uchytil aj u nás v módnom biznise, či už na oblečení alebo obuvi. Túto možnosť personalizácie chcem preto využiť aj pri tvorbe tenisiek a detskej obuvi Willien. Pripravujem papúčky pre celú rodinu, kde klientom vytlačíme, čo si len budú priať.

Profesionálna dizajnérka topánok a žena v biznise, tieto dve roly sú pre Vás pomerne nové. Čo Vás na nich prekvapilo najviac? Čo si najviac užívate a čo máte naopak rada najmenej? 

Som technický typ a veľmi ma baví výrobný proces, učiť sa ako sa čo vyrába a vyvíja. Topánky som vyrábala aj v Taliansku, kde som neustále musela bojovať s ich nedodržiavaním termínov. Tento ich postoj ma frustroval.

Kde a ako sa vyrábajú topánky Paeonia Collezione?  Sú to topánky na objednávku s čakacou lehotou alebo sú k dispozícií okamžite? 

Výrobu som presunula z Talianska a Istanbulu na Slovensko. Topánky mi šijú dve spoločnosti, pričom jednou z nich je aj ZDA Partizánske, kde šijú aj pre iných svetových návrhárov a značky. Majú krásnu prácu a ja to mám iba na skok z Bratislavy. Topánočky šijú pre konkrétneho klienta, čiže to je dôvod čakacej doby.

Momentálne môžeme vidieť najmä modely na jar/leto, pripravujete aj kolekciu na jeseň/zimu? 

V tomto momente mi najviac času zaberá príprava kolekcie pre detičky, kde budú papučky, capacky a ďalšia kolekcia na jar/leto. Pre značku Paeonia Collezione pripravujem tenisky, ktoré bude možné personalizovať.

Kde si môžeme topánky pod Vašou značkou kúpiť, prípadne vyskúšať? 

Topánočky sa dajú objednať cez Instagram a Facebook. Prototypy mám v Bratislave, kde majú moji klienti možnosť si ich vyskúšať, čo platí aj pre detskú obuv Willien.

Zdroj foto: archives Evy Cifrovej, facebook.com/paeoniacollezione