V hlavnej úlohe: Dve sestry a jeden ružový sen. Príbeh butiku Studio 28.

Terapia nakupovaním. Všetky to poznáme – občas na chmúrnu náladu pomôže kúpiť niečo pekné. Lenže v obrovských obchodných centrách je ruch, otravné množstvo ľudí, v každej druhej predajni vám do tváre reve hudba a personál sa tvári nevrlo. Neosobné a povrchné. Uprostred Prahy som však objavila malý ružový ostrov plný farieb, čerstvých kvetov, nádherného oblečenia, kde vás privíta nielen vôňa talianskych parfémov, ale aj čerstvej kávy. A úsmevy. Úprimné a vrúcne. Vstúpte so mnou do malého kráľovstva, ktoré sú uskutočneným snom dvoch mimoriadnych dám: Emiliye a Viktoriye. 

Butik Studio 28 síce vznikol len nedávno, ale pomaly si nachádza svoje prvé zákazníčky. Koncept butiku je postavený na experience shopping, kedy hlavným cieľom nie je okamžitý nákup, ale dobrý pocit zákazníka. Komorná a sofistikovaná atmosféra v butiku to ani nedovoľuje. Akonáhle do neho totiž vstúpite, ocitnete sa v inom svete. Akoby ste ani neboli v Prahe… Privítajú vás neuveriteľne milé majiteľky, pohostia a pomôžu vám nájsť ten najideálnejší módny kúsok. Ja som sa s nimi dohodla na pôvodne krátky rozhovor, ktorý sa nakoniec nečakane natiahol, ale na tomto čarovnom mieste čas uteká príliš rýchlo… 

Ako začal príbeh Studia 28? 

Obe milujeme pekné veci, ale v Prahe sme nenašli obchod podľa svojich predstáv. Už dlhšie sme v hlave nosili nápad na vlastný butik, ale vždy to bol len nejaký vzdialený sen. Až kým sme sa o tom nezačali vážne rozprávať. Zistili sme, že dokážeme detailne opísať, ako by to celé malo vyzerať – interiér, výber šiat a celkový koncept. Nešlo nám primárne o akt nákupu, ale zážitok. Chceli sme vytvoriť útočisko pre ženy, kde si môžu prísť vyskúšať šaty, zabudnúť na problémy všedného dňa, trochu pookriať na duši. A to všetko v príjemnom prostredí s čerstvými kvetinami, šampanským a našou osobnou asistenciou pri výbere odevu. 

Venovali ste sa predtým móde alebo je to čistá vášeň? Lebo mať butik je dosť ťažké, najmä v Prahe. Ste veľmi odvážne! 

Asi vás prekvapíme, ale obe sme doktorky (smiech),takže priamo v módnej branži sme nepracovali. Máme však vkus a módu milujeme, preto sme sa nakoniec rozhodli do toho skočiť po hlave. Určite naďalej budeme pracovať ako doktorky, ale Studio 28 je pre našu dušu. Je to láska pre ženskú myseľ. 

Podľa čoho vyberáte značky a šaty, ktoré predávate v butiku? 

Nikdy nejdeme po konkrétnej značke, i keď je pravda, že prevažné množstvo kolekcií pochádza z Talianska. V prvom rade preferujeme kvalitu – prírodné látky, príjemné na dotyk, pohodlné a odolné. Je to pre nás najdôležitejšie kritérium výberu. A, samozrejme, vždy hľadáme niečo, čo v Prahe nikde nie je. Niečo unikátne. Momentálne tu máme krásne jarné kúsky od belgického labelu Essentiel či talianskych značiek Les Copains alebo Philosophy di Lorenzo Serafini. 

Takže vám záleží nielen na vzhľade a dizajne, ale najmä na kvalite materiálov. 

Áno, samozrejme. V butiku nenájdete nič syntetické – všetko je pletenina, ľan či hodváb. Sme doktorky, takže vieme, aké toxické pre telo dokážu byť nekvalitné materiály, takže odevy vyberáme veľmi citlivo a sústredíme sa len na prvotriednu kvalitu. 

V dnešnej modernej vlne udržateľnej módy je to je veľmi rozumný krok… 

V: Áno. Všetko, čo nakupujeme, najprv osobne vyskúšame. Emiliya je na toto zvlášť špecializovaná! (smiech)Natiahne na seba všetko, čo jej príde pod ruku. Vieme dopodrobna o každom kuse odevu, čo tu visí, lebo sme ho otestovali na vlastnej koži, takže dokážeme zákazníčkam aj lepšie poradiť. 

E: Obvykle keď prídeme do showroomu, vyberieme veľmi veľa vecí a následne po vyskúšaní zistíme, že 40 % z nich je z nášho pohľadu nepredajných. Objavíme nekvalitné šitie, látku alebo nesedí strih. A ďalšie hľadisko je, aby boli jednotlivé kúsky spolu dobre kombinovateľné, aj keď nie sú od jedného výrobcu. 

Ako často privážate nové modely? 

Vždy klasicky podľa sezóny jar a zima. Nedávno nám dorazila nová kolekcia na jar a leto, približne 70 kúskov, od značky Essentiel a sme z nej nadšené! Je plná sýtych a šťavnatých farieb – svieža, mladá móda pre slečny i dámy. Originálne kabáty, ľahučké chladivé šaty z hodvábu, svetríky, trendové kabelky na pás. Treba sa prísť pozrieť a vyskúšať! 

Jarné kúsky z butiku Studio 28: Krepové šaty vo farbe slonovej kosti Philosophy çBiele džínsové nohavice s flitrami Philosophy çJarný kabát so vzorom Essentiel çCross body/belt bag Essentiel 

A čo plánujete na zimnú kolekciu? Podľa Vogue Business a najväčších hráčov v módnom retaili je a bude v roku 2019 najvyhľadávanejšou farbou béžová. 

Áno, béžová a camel budú hrať prím, ale určite sa nebojíme ani populárnej bordó, jedovatej zelenej a atramentovej modrej. Nechajte sa prekvapiť, na objednávaní jesennej a zimnej kolekcie už pracujeme. 

Váš butik sa v niečom značne odlišuje od ostatných – nenájdeme v ňom čiernu farbu. Videla som tu len jeden kabát a nohavice. Inak prevládajú pastelové odtiene, pestré farby a biela. Prepokladám, že to je zámer. 

Je to tak trochu naša filozofia. Myslíme si, že čierne oblečenie si môžete kúpiť v ktoromkoľvek obchode. Každej žene by sme odporučili, aby vyskúšala aj iné farby. Samozrejme, čierna farba nemá zákaz vstupu, ale rozhodne preferujeme farby. Žena sa v nich aj odlišne cíti. Hlavná myšlienka je: viac farieb a väčší zážitok z nakupovania. 

Ako si predstavujete vašu ideálnu zákazníčku? 

V: Ako ženu, ktorá sa chce páčiť predovšetkým sama sebe. Pracujúca, matka, cestovateľka, žena, ktorá robí kariéru, ktorá má rodinu, všetky ženy sú u nás vítané a každá z nich sa u nás oblečie. A nielen to. Chceme ženy trochu vytrhnúť z toho náročného každodenného kolotoča a dopriať im chvíľku voľna, kedy si môžu venovať sebe a svojej kráse. Lebo od oblečenia závisí mnohokrát aj naša nálada. 

E: Keď si na seba oblečiete krásne šaty, je už trochu ťažšie sa cítiť zle alebo skleslo. Nesiete sa inak, stúpne vám sebavedomie. Uvedomujete si viac samú seba, svoju krásu a jedinečnosť. Žena, ktorá sa u nás oblečenie vynikne, ale nie lacnou extravaganciou, ale eleganciou. Nie je zbytočne vyzývavá, ale má šmrnc. 

Všimla som si, že vo výbere obuvi nefigurujú opätky. Prečo? 

Berieme život realisticky a behať v Prahe na podpätkoch je niekedy fakt o život. Preto máme v obchode len „flat shoes“. Pri výbere oblečenia sa nám stáva, že nám dodávatelia ponúkajú krásne ihličkové topánky, veľmi „fashion“, ale my chceme, aby žena naše veci naozaj nosila. Aby v nich mohla ísť s deťmi na ihrisko, behať po schôdzkach, šoférovať auto. Aj my sme matky, takže veľmi dobre vieme, ako vyzerá bežný deň českej ženy, preto sa jej snažíme prispôsobiť aj výber v butiku. Všetko musí byť superpohodlné, ale nie na úkor ženskosti. 

Keby ste mohli vo svojom butiku obliecť akúkoľvek slávnu ženu, kto by to bol? 

V: Monica Bellucci – je to krásna žena, vynikajúca herečka a vie, čo chce. A Sarah Jessica Parker, to je naša módna ikona! 

E: Grace Kelly. Milujem jej eleganciu a gráciu.  

Aké sú vaše najobľúbenejšie kúsky z butiku? 

V: Biely kostým so širokými rukávmi a puzdrovou sukňou od talianskej značky Les Copains. Akonáhle si ho oblečiete, cítite sa ako milionárka. (smiech)A navyše je veľmi pohodlný. Sako má totiž vzadu špeciálny strih, ktorý vám dovolí sa slobodne pohybovať a neškrtí vás.  

Celá kolekcia je veľmi uvoľnená. Nevidím tu okrem puzdrových sukní žiadne tesné oblečenie. To je zámer? 

Určite nie, ale viete – žena, ktorá športuje, pracuje a stará sa o rodinu chce nielen dobre vyzerať, ale najmä sa cítiť pohodlne. Komfort staviame na prvé miesto. Samozrejme, všetko musí byť ženské a šik. 

Náš rozhovor náhle ukončila elegantná staršia dáma, ktorá vstúpila v lakovaných ihličkách, klasických čiernych nohaviciach, jednoduchej bielej blúzke a s malou Gucci kabelkou. Obe sestry pohotovo vyskočili a evidentne ju už poznali. „Tak ste sa vrátila!“s úsmevom sa opýtala Viktoriya. Vrátila sa, lebo nemohla prestať myslieť na vôňu parfumu, ktorý jej ostal zo včerajšej návštevy butiku na kabáte. Vzala si ich rovno dva… 

Štýlovejšie ukončenie nášho interview som si ani nedokázala predstaviť. Každá žena by si totiž mala dopriať to, čo jej patrí: chvíľky pre seba, kedy sa cíti sama sebou, kedy sa cíti krásna. Dopila som šampanské a plná dobrej nálady som vykročila do slnkom zaliatej ulice…

Ďakujem obom dámam za príjemný rozhovor!

ADRESA: Boutique STUDIO 28, Petrská 8/1134, 110 00 Praha 1, Česká republika 

INSTAGRAM: studio28.boutique.prague

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano