Brigitte Bardot: Krásna rebelka z dobrej rodiny

Od nežnej baletky cez herečku z kultových snímok až po bojovníčku za práva zvierat. Taký je príbeh francúzskej ikony 50. a 60. rokov minulého storočia, ktorá sa stala symbolom sexuálne emancipovanej ženy a hedonistického životného štýlu, nádhernej Brigitte Bardot.

Rebelka z dobrej rodiny

Brigitte Anne-Marie Bardot sa narodila ako strašia z dvoch dcér do dobre situovanej a materiálne zabezpečenej rodiny 28. septembra 1934 v Paríži. Vyrastala v konzervatívnej katolíckej rodine a hoci, alebo možno práve preto, že sa počas dospievania musela riadiť prísnymi pravidlami rodičov, viedla v dospelosti spurný životný štýl. Od siedmych rokov navštevovala Brigitte hodiny baletu. Neskôr bola prijatá na prestížne parížske konzervatórium, ktoré skĺbila so štúdiom na súkromnej katolíckej strednej škole.

Vo veku 15 rokov začala BB pracovať ako modelka pre módne magazíny. V roku 1950 sa už prvýkrát objavila na titulnej stránke magazínu Elle. Hneď po tom dostala ponuku na rolu vo filme Marca Allégreta. Napriek tomu, že do filmu obsadená nakoniec nebola, tento konkurz jej zmenil život. Že ju do filmu nevybrali jej oznámil Roger Vadim, do ktorého sa okamžite zamilovala. Rodičia Brigitte boli striktne proti tomuto vzťahu, napokon sa s ich vzťahom pre nátlak zo strany Brigitte vyrovnali. Podmienkou bolo, že sa museli zosobášiť hneď, ako bude mať Brigitte 18 rokov a tak sa aj stalo.

Keď sa, vtedy ešte ako hnedovláska, objavila na titulke Elle v roku 1952, ďalšie herecké ponuky na seba nenechali dlho čakať. Tentokrát Brigitte obsadili, jej prvou rolou bola menšia postava v komédii Crazy for Love. O rok na to si zahrala v ďalších štyroch filmoch. Medzi tie patrí aj hollywoodsky snímok s Kirkom Douglasom Act of love. BB sa v tom istom roku zúčastnila filmového festivalu v Cannes, kde na seba okamžite strhla pozornosť médií. V roku 1954 dostala Brigitte možnosť zahrať si svoje prvé hlavné postavy (Concert of intrigue, Caroline and the rebels, School for love). Jej prvé väčšie roly v anglicky hraných filmoch boli postavy v Doctor at Sea a v Helen of Troy. Pre rolu v talianskom filme Mio figlio Nerone si odfarbila vlasy na blond. Zmena sa jej zapáčila na toľko, že sa rozhodla si ju ponechať a lepšie ani urobiť nemohla.

„The Bardot pose“

Začiatok a skorý koniec kariéry

Najväčšiu slávu blondínke priniesli filmy z roku 1956: Naughty girl, Plucking the Daisy a The bride is much too beautiful. (Prvé dva pritom napísal jej manžel, Roger Vadim). Filmy sa vo Francúzsku stretli s obrovským úspechom a Brigitte ako miláčik publika získala veľavravnú prezývku „sex kitten“. Kontroverzný film And God created woman, Vadimov režisérsky debut, z BB urobil hviezdu celosvetového formátu. Brigitte sa odvtedy ponuky na natáčania doslova „sypali“. Natočila, okrem iného, aj zopár ďalších filmov pod režisérskou aj scenáristickou taktovkou jej manžela Vadima. A to aj napriek tomu, že sa v roku 1957 rozviedli. Dráma The Truth režiséra Henriho-Georgesa Clouzota bola pre Bardotovú komerčne najúspešnejším francúzskym filmom. Film bol tiež nominovaný na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Za rolu vo filme A Very private affair bola ocenená cenou Donatellov David, čo potvrdilo, že Brigitte je nie len krásna, ale aj talentovaná. Okrem kariéry vo filme prerazila aj ako speváčka. Na konte má viaceré hity, medzi ktoré sa radí aj slávna pieseň „Je t’aime… moi non-plus“. Dôležitou súčasťou jej kariéry bol od samého začiatku tiež modeling.

Brigitte Bardot s manželom Rogerom Vadimom

V roku 1973 sa Brigitte Bardot rozhodla ukončiť svoju kariéru pred kamerami. Posledným filmom, ktorý natočila, bol The edifying and joyous story of Colinot. Slávu, ktorú nadobudla vďaka viac ako štyridsiatim filmom a desiatkam piesní sa rozhodla využiť v prospech dobrej veci. Od tohto obdobia sa naplno venuje boju za práva zvierat. V roku 1986 založila vlastnú nadáciu. Často a s obľubou sa tiež vyjadrovala k politickému dianiu vo Francúzsku. V knihe z roku 1999 Pluto’s Square kritizovala migráciu a rozširujúci sa islam vo Francúzsku, za čo jej bola udelená finančná pokuta. K rovnakým témam vyslovila svoj vyhranený postoj aj v knihe z roku 2003 A scream in the silence. Opäť bola francúzskym súdom odsúdená za podnecovanie rasovej nenávisti. To poprela vyjadrením, že nikdy nikomu svojimi slovami nechcela ublížiť. V nasledujúcich rokoch nasledovali ďalšie provokatívne vyjadrenia a činy zo strany Brigitte, za ktoré jej boli súdom uložené vysoké pokuty. O jej zaujímavom živote chcel v roku 2010 natočiť režisér Kyle Newman dokument. To Brigitte rázne odmietla a uviedla, že to bude možné až po jej smrti.

Pestrý osobný život

Ako to už v životoch úspešných ľudí býva, ani Brigitte neobišli trápenia v súkromnom živote. Prvé manželstvo sa skončilo rozvodom pre Brigittine aféry s inými mužmi. Krátko po rozvode nasledoval rozchod s jej milencom, čo Brigitte priviedlo k nervovému zrúteniu a údajnému predávkovaniu liekmi. Ešte pred uzatvorením druhého manželstva s hercom Jacquesom Cherrierom otehotnela a v januári 1960 priviedla na svet svoje jediné dieťa, syna Nicolasa. O Brigitte bolo známe, že deti nikdy mať nechcela, preto sa po rozvode s Cherrierom v roku 1962 so synom takmer nestretávala až do jeho dospelosti. Tretie manželstvo s milionárom Gunterom Sachsom trvalo od roku 1966 do roku 1969. Do roku 1992 boli medializované viaceré jej vzťahy. V tomto roku uzatvorila štvrté a posledné manželstvo s Bernardom d’Ormalem, s ktorým tvoria pár dodnes.

Brigitte so synom Nicolasom

Brigitte ako módna ikona

Ako pravá Francúzska bola Brigitte v móde ako ryba vo vode. Nastolila viaceré trendy, ktoré pretrvávajú dodnes. Je po nej dokonca pomenovaný strih, tzv. „Bardot neckline“. Ide o široký výstrih odhalujúci obe ramená, ktorý Brigitte s obľubou nosila. S BB sa neodmysliteľne spájajú aj bikini. Oblečené ich mala ako vo filmoch, tak počas festivalu v Cannes, kde vznikli série fotografií, ktoré obleteli svet. v 50. rokoch boli vo  Francúzsku akceptované, v Amerike boli ale považované za pomerne odvážne a provokujúce. Keď si kockovaný vzor neobvykle obliekla vo svoj svadobný deň, okamžite z neho urobila trend. Neodmysliteľnou súčasťou jej šatníka bolo oblečenie podčiarkujúce jej zmyselnú ženskú postavu a postoj k životu. Sexy imidž krásky dotváral natupírovaný účes pripomínajúci „vtáčie hniezdo“ a na čierno orámované oči. Brigitte Bardott sa dodnes túžia podobať ženy na celom svete. A niet sa čomu čudovať, jej štýl dokonale odráža jej nespútanú a zmyselnú dušu.

Zdroj foto: Pinterest.com