Máte skúsenosti s používaním esenciálnych olejov? Nie, ale zaujímajú vás? Tak to ste tu správne. Pozrieme sa totiž na to, akými spôsobmi je možné esenciálne oleje používať.
Dva spôsoby inhalácie
Spôsoby používania obľúbených esenciálnych olejov môžeme rozdeliť na 2 základné kategórie, ktorými sú inhalácia a aplikácia na pokožku. Obe tieto kategórie ukrývajú viacero foriem používania esenciálnych olejov. Poďme sa teda na ne pozrieť podrobnejšie.
Najčastejším, najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom využívania esenciálnych olejov je inhalácia, či už prostredníctvom aróma difuzéra, alebo naparovaním. Inhalovanie esenciálnych olejov sa najčastejšie používa pri problémoch s hornými dýchacími cestami, či na uvoľnenie psychického napätia a upokojenie mysle.
Takýto spôsob používania esenciálnych olejov má len minimálne riziko vzniku nejakého problému a tak najväčším „mínusom“ je (v prípade jeho využitia) potenciálne vyššia cena kvalitného aróma difuzéra. Ak ho však budete správne používať a čistiť, vydrží vám roky.
Aplikácia na pokožku má veľa foriem
Aj keď aplikácia esenciálnych olejov na pokožku nie je tak masívne využívaná ako inhalácia, rozhodne nie je na zahodenie. Foriem takejto aplikácie je naozaj veľa: masáž, obklad, zábal, maska na tvár, peeling alebo si môžete zobrať esenciálny do svojej kúpeľne a pridať si ho do vody počas kúpeľa, čo je obzvlášť obľúbený spôsob použitia. Môžete využívať pozitívne účinky daného esenciálneho oleja počas toho, ako budete relaxovať vo vani. Veď si to predstavte, teplá voda s penou, svetlo sviečok zvýrazňujúce krásu vašich obkladov do kúpeľne a ničím nerušená pohoda.
Takýmito spôsobmi je možné esenciálne oleje účinne aplikovať priamo na oblasti trpiace bolesťou alebo zvýšenou citlivosťou. Takto sa však esenciálne oleje používajú zásadne zriedené s nosnými olejmi, keďže samé o sebe sú príliš silné a môžu spôsobiť kožné, či alergické reakcie. A práve nosný olej slúži na to, aby k takýmto reakciám nedochádzalo.
Zdroj foto: Microgen / Stock.adobe.com