Aký materiál si vybrať na podlahu terasy?

Jednou z najväčší výhod bývania v rodinnom dome je možnosť mať vlastnú terasu. Tá je jednoducho na nezaplatenie. Najskôr si ju však treba urobiť. A čo tvorí základ každej terasy? No predsa vhodná podlaha.

Drevo a drevoplastové dosky

Ešte predtým, než si oblečiete dámske montérky a začnete terasovú podlahu pokladať (alebo si na to niekoho nájdete), je nutné si dôkladne vybrať jej materiál. Predsa len, podlaha terasy je celoročne vystavená vonkajším vplyvom, takže musí čo to vydržať. Aké máte možnosti?

Mnohým ľudom ako prvé napadne drevo. Drevená podlaha je krásna a príjemná na dotyk. Jej nevýhodou však je nízka odolnosť voči spomínaným vonkajším vplyvom. Pravidelnému ošetrovaniu špeciálnymi prípravkami sa tak pri drevenej podlahe na terase nevyhnete.

Alternatívou sú drevoplastové dosky. Na prvý pohľad vyzerajú ako skutočné drevo a sú oveľa odolnejšie. V závislosti od výrobcu sú však veľké rozdiely v kvalite. Príliš lacné drevoplastové dosky z tej odolnosti príliš nemajú a naviac nie sú ani moc príjemné na dotyk.

Kameň, zámková dlažba a keramická dlažba

Použiť je možné aj kameň. Pre milovníkov prírodných materiálov je to odolnejšia alternatíva dreva. Avšak nevýhodou kameňa ako podlahy na terase je, že na slnku sa ľahko rozpáli, takže na chodenie naboso môžete zabudnúť.

Množstvo ľudí si obľúbilo zámkovú dlažbu na terasu. Je odolná voči vplyvom počasia a nemusíte sa obávať ani mechanického poškodenia. Treba si však dať záležať na tom, aby ste poriadne spevnili podklad, inak by sa takáto podlaha mohla časom prepadať.

Lacným riešením je aj keramická dlažba, ale tá nie je príliš vhodná na terasu. Odoláva síce vlhkosti, je protišmyková a jej pokládka je jednoduchá, ale horúce letá a mrazivé zimy jej nerobia príliš dobre, takže v dobrom stave vydrží nanajvýš niekoľko rokov.

Zdroj foto: srki66 / Stock.adobe.com