Ak bývate v byte, v drvivej väčšine prípadov vôbec neriešite ohrev vody. Teplú úžitkovú vodu totiž máte do bytu zavedenú. Samozrejme aj medzi bytmi sú výnimky, ale svojpomocne riešiť ohrev vody je častejšie potrebné v rodinných domoch.
Spoliehať sa na bojler v pivnici nemusí byť vhodným riešením
Zamerajme sa teraz práve na takú situáciu, v ktorej musíte prísť s vlastným riešením ohrevu vody v rodinnom dome. Akonkrétne budeme hovoriť o kuchyniach. Pri zariaďovaní kuchyne je potrebné okrem kuchynskej linky, spotrebičov, či odolných nerezových drezov riešiť aj voľbu najvhodnejšieho spôsobu získavania teplej vody. Aj v kuchyni ju predsa treba.
Štandardným riešením je veľký bojler niekde v pivnici, ktorý sa stará o to, aby ste mali teplú vodu tak v kuchyni ako aj v kúpeľni. Pri takomto riešení je však problém, ak je bojler priďaleko. Dlho by totiž trvalo, pokiaľ by z kohútika začala tiecť teplá voda.
V prípade, že by ste si chceli len umyť ruky, či napríklad jeden pohár, zrejme by teplá voda ani nestihla začať tiecť aostala by niekde „na ceste“ v potrubí. A pokiaľ by ste ju opäť potrebovali, vychladla by. A takto by ste mohli dookola ohrievať vodu, ktorú nakoniec nepoužijete. Samozrejme, dá sa vždy počkať pokiaľ odtečie studená voda, ale to zas nie je príliš úsporné riešenie.
Ohrievajte vodu priamo v kuchyni
Ideálnym riešením tým pádom je, ak ohrev prebieha priamo v kuchyni. Samozrejme, nikto nechce ohrievač vody, ktorý bude v kuchyni zaberať príliš veľa miesta. Aj bez neho predsa máte čo do kuchyne dávať.
Do kuchyne sú tak vhodné menšie riešenia, buď v podobe malého bojlera Tatramat, alebo prietokového ohrievača vody. Zatiaľ čo bojler (zásobníkový ohrievač vody) predstavuje stabilný zdroj teplej vody, výhoda prietokových ohrievačov spočíva v tom, že ohrejú len toľko vody, koľko reálne využijete. Výber správneho z tejto dvojice riešení tak záleží od vašich špecifických požiadaviek.
Zdroj foto: dtatiana / Stock.adobe.com