A je to tu! Máte konečne vlastný byt! Dosť bolo bývania s rodičmi, či striedania podnájmov, kde ste mesačne platila vysokú sumu za niečo, čo nie je vaše. Tento byt je už len a len váš.
Prichystajte si farbu, ide sa maľovať
Má to však jednu chybičku. Treba ten byt prerobiť. Kompletná rekonštrukcia bytu stojí nemalé peniaze a určite budete chcieť ušetriť, kde to len pôjde. Najlepšie však spravíte ak nebudete šetriť na kvalite materiálov, či zariadenia, ale na cene za prácu.
A nie nemyslíme tým, že si máte najať lacných a nespoľahlivých robotníkov. Sú veci, ktoré môžete zvládnuť aj samostatne. Len sa ich netreba báť.
Tak napríklad vymaľovať steny bytu je síce niekedy otrava, ale nepotrebujete byť profíčka ak si chcete vymaľovať byt. Možno to na prvýkrát nespravíte úplne dokonalo, ale pocit z toho, že ste to zvládla sama, vám to vynahradí.
A čo ďalšie si môžete spraviť sama alebo kľudne s pomocou dobrej kamarátky? Tak napríklad položiť novú vinylovú podlahu.
Tri spôsoby pokladania podlahy, z ktorých každý zvládnete aj vy
Tá sa pokladá tromi spôsobmi. Tenšia podlaha, o hrúbke zhruba 2-3mm sa celoplošne lepí priamo na betónový podklad. Hrubšie podlahy, približne 5-6mm sa ukladajú podobne ako laminátové podlahy, takzvaným plávajúcim spôsobom. Jednotlivé časti podlahy sa do seba „naklikávajú“ jednoducho, ako keď „naklikávate“ nové tonery do tlačiarne. Existujú aj podlahy, ktoré môžete pokladať hociktorým z týchto dvoch spôsobov.
A taktiež tie najnovšie používajú ešte spomínaný tretí spôsob. Ide o takzvanú „loose lay“ alebo voľne kladenú podlahu, ktorá sa ukladá na rovný, hladký a suchý betón, ktorý bol predtým napenetrovaný.
Pýtate sa ako potom takáto podlaha drží na svojom mieste? Na spodnej strane lamiel má protišmykové prvky a zároveň tomu napomáha samotná váha podlahy, ktoré je zhruba 15kg na 1m2. Takáto podlaha má tak ešte jedno skryté využitie. Pri jej pokladaní si skvelo zaposilňujete.
Zdroj foto: Olena Serzhanova / Shutterstock.com