Ako prežívajú vírusovú pandémiu slovenskí návrhári? (II.)

Covid-19 hlboko zasiahol do života nielen umelcov, ale aj slovenských odevných dizajnérov. Niektorých zaskočil uprostred príprav na módne prehliadky, ďalší zažili kreatívny blok, alebo naopak zažívajú nevídanú kreatívnu stimuláciu, ktorá ich núti improvizovať a flexibilne reagovať na požiadavky trhu. Ako trávia karanténu známi slovenskí módni návrhári? Spýtali sme sa niekoľkých z nich a ich názory prinášame v sérii troch článkov. 

Magazín Elisette sa rozhodol osloviť deviatich dizajnérov, ktorých sme sa spýtali dve otázky týkajúce sa ich pocitov z prebiehajúcej vírusovej pandémie, reštrikcií s ňou spojených a ako sa s ňou vyrovnávajú. 

V druhej časti nám na otázky odpovedali Petra KovacsRichard RozboraPatrik Haaz.

1. Ako vašu tvorbu ovplyvnila prebiehajúca vírusová pandémia? Na čom aktuálne pracujete? 

2. Aký dopad bude mať podľa vás situácia okolo koronavírusu na módne dianie v Čechách a na Slovensku? 

PETRA KOVACS 

IG: petrakovacs official 

web: http://www.petrakovacs.sk

Modely návrhárky si môžete zakúpiť online alebo v kamennom obchode Drobne Store.

1. Vírusová pandémia nemá zásadný vplyv na moju tvorbu. Lokálni dizajnéri a malí podnikatelia sa v tejto, ale aj inej sfére, musia obracať a bojovať celoročne – či prebieha pandémia alebo nie. Z pohľadu tvorby sa snažím viac komunikovať online a držať si svoju klientelu. Vysielam len pozitívne signály a snažím sa byť v psychickej pohode, nakoľko táto situácia to obzvlášť vyžaduje. Najväčšia zmena, ktorú pociťujem je, že sa z Európy stalo také malé mestečko, kde dodávatelia veľkých fabrík z bezpečnostných dôvodov zatvorili až do odvolania a tá istota, ktorá tu bola mimo hraníc odrazu zmizla. Sme v tom všetci spoločne a treba počkať, no proporčne sa mi táto naša Európa trochu zmenšila. 

Takáto situácia tu ešte nebola – svet sa uzatvoril, no myslím, že nás všetkých to posilnilo. Dodalo nám to viac trpezlivosti. Na druhej strane vnímam, že ľudia majú viac času a spoznávajú svojich lokálnych dizajnérov, čo je dobré. Dostávame sa do povedomia, cítim väčšiu podporu. Najviac ma však osobne ovplyvnila stopka divadiel, výstav, predstavení, fashion shows a celkovo kultúry, ktorá je dôležitá pre všetkých. Otvorilo sa však množstvo alternatív ako umenie dostať k ľuďom do obývačiek aj v tomto nečase. Všetko má svoje pro a proti. Ľudia sú kreatívni, myslím, že si dokážeme navzájom pomôcť. 

Momentálne už nejaký ten mesiac pracujem na úplne novom projekte, ktorý vyvíjame spolu so Sebastiánom Komáčekom a sestrou Ivankou. Viac prezrádzať nebudem, len naznačím, že to bude koncepčne jednotný, čistý projekt s najväčším ohľadom na životné prostredie a udržateľnú módu pre všetky typy ľudí a vekové kategórie. Je to veľmi sladký projekt, kde ešte treba veľa ochutnávať a vyvíjať.

2. Posunuli sme sa v online komunikácii a postupujeme pomaly dopredu. Myslím, že je to skôr na samotných dizajnéroch, ako s tým naložíme. Žiaľ, módne prehliadky a divadelné projekty sa museli posunúť, ale myslím, že o to väčší záujem o ne bude neskôr. Aspoň si budeme viac vážiť to, čo na slovenskej a českej scéne máme. Všetkým chcem poďakovať za podporu a prajem veľa síl, kritického myslenia a vyhodnocovania situácie na základe zdravého rozumu.

RICHARD ROZBORA   

IG: rozbora couture 

FB: RozboraCouture

Web: www.rozbora.com

Modely návrhára si môžete zakúpiť priamo v ateliéri Rozbora v Bratislave na Račianskej 22/A. 

1. V podstate to vnímam v dvoch rovinách – v tej prvej moja tvorba ako taká zastavená nebola, prispel som aj k výrobe nejakých rúšok, ale to je okrajová záležitosť. Začal som pracovať na novej kolekcii, ktorú by som teoreticky mal predstaviť na módnych prehliadkach vo Viedni a v Bratislave. Druhá rovina spočíva v tom, že samotný ateliér je zatvorený, predaje i produkcia zastavené. V podstate mi vo výrobe stoja veci, ktoré boli objednané na jar a leto. Myslím, že výrobná časť sa snáď onedlho dostane opäť do normálnych koľají, skôr som zvedavý na kúpyschopnosť a záujem klientov. Snažím sa na to pozerať optimisticky, priestor na tvorbu mám prakticky neobmedzený, horšie je to so subdodávateľmi, ktorých máme väčšinou z Talianska. Čo sa týka materiálov, máme našťastie nejaké skladové zásoby, čo je veľká výzva pre moju kreativitu. 

2. Neodvažujem sa to nejako hodnotiť. Musím ale uznať, že v posledných rokoch pociťujem oveľa silnejšiu podporu lokálneho dizajnu a módy. Vychádzajúc z mojich skúseností – v Rakúsku to v takejto miere vôbec neprebieha – akoby sa sformovalo nejaké hnutie – rozhovory, prezentácia tvorby v médiách, či už od šitia rúšok až po naše posledné kolekcie, toto všetko prináša slovenských návrhárom bezpečnejšiu pôdu pod nohami pre ďalšiu tvorbu. Takto to máme šancu skutočne ustáť. 

Osobne premýšľam, že sa pustím aj do tvorby cenovo dostupnejších kolekcií, ktoré budeme ponúkať ako direct predaj u nás v ateliéri. Hrá nám do karát aj to, že veľa našich zákazníčok si u nás chcelo nakúpiť ešte pred koronavírusom, nakoľko si potrebovali po zime osviežiť šatník. Plus ľudia budú už čochvíľa otrávení, budú si chcieť po mesiacoch nosenia teplákov obliecť aj niečo krásneho a zároveň podporiť slovenských výrobcov. Myslím, že lokálne značky budú v týchto časoch aj omnoho flexibilnejšie čo sa týka rýchleho dodania a dostupnosti ako veľké značky. Krízu vnímam ako príležitosť pre rozvíjanie kreativity a improvizácie. Tak tomu bolo aj napríklad v povojnových časoch, kedy vznikal Dior. Rozhodne by som nehádzal flintu do žita. 

PATRIK HAAZ 

IG: patrikhaaz

FB: haaz.sk

1. Výrazne ovplyvnila predaj oblečenia a šitia na zákazku, ktoré je teraz u mňa minimálne. Taktiež asi ako každý dizajnér, aktuálne šijem rúška pre známych, rodinu a rôzne organizácie, ktoré ich najviac potrebujú. V momentálnej situácii sa ale snažím pripravovať dalšie kolekcie a dokončujem rozpracované projekty – kostýmy a zákazky, s ktorými som začal ešte pred vírusovou pandémiou. 

2. Najbližšie mesiace budú náročné. Takto vopred neviem povedať, aký to bude mať dopad, nakoľko ani sám neviem, ako sa všetko bude ďalej vyvíjať. Keď sa rozprávam s ľuďmi z môjho okolia, vidím, že kúpa oblečenia je u nich teraz niekde na poslednom mieste, čo je celkom pochopiteľné. Ale verím, že si v priebehu roka po upokojení situácie nájdu čas aj na módu.

Zdroj foto: Martin Tomečko, Sebastián Komáček, Paulína Ščepková

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano