Lucie Drlíková: Karanténa ma prinútila vymeniť fotenie pod vodou za autoportréty

Fotografka Lucie Drlíková sa vo svete preslávila fotením ľudí pod vodou. Podarilo sa jej vytvoriť unikátny štýl inscenovaných fotografií, ktoré zachytávajú ľudí v bežných životných situáciách, ale pod vodnou hladinou. So svojou tvorbou vyhrala viacero medzinárodných súťaží a získala zaslúžené uznanie. Koronakríza však prerušila jej plány a Lucii napadlo, ako využiť dni izolácie od ľudí. 

Rozhodla som sa, že počas karantény každý týždeň vytvorím jeden autoportrét, ktorý vyjadruje moje emócie, stav mysle, alebo náladu. A keďže bývam sama, tak do úvahy pripadala len jediná modelka – ja. Takto vznikol môj úplne prvý autoportrét v živote… A po ňom pravidelne ďalšie,“ hovorí ambasádorka Nikonu.

Fotografia by mala vyvolať predovšetkým emócie a záujem divákov, platí to nielen pre portréty, ale aj iné žánre. „Moja tvorba má názvy Tichá prázdnota, Vtieravý strach, ale tiež Pohladenie, Sloboda duše… Vyjadrujú tak negatívne ako aj pozitívne pocity, dávam pomocou nich najavo poďakovanie aj samotu, skrátka rôzne emócie, ktoré môžu človeka prepadnúť v neľahkej dobe, keď sme boli uzatvorení pred svetom,“ vysvetľuje Lucie Drlíková, ktorá je známa aj tým, že si sama tvorí rôzne kostýmy, šaty a rekvizity. „Väčšinou sa to spúšťa tak, že niekde niečo vidím a v tej chvíli mi prebehne hlavou konkrétny obrázok,“ prezrádza tajomstvo chodníčkov svojej múzy.

Lucie sa zapojila do výzvy Nikonu #CreateYourLight, ktorá prepája a inšpiruje milovníkov fotografie v čase pandémie. Pod týmto hashtagom zdieľajú svoje fotografie profesionáli, influenceri, ale aj amatéri, ktorí sa vďaka tomuto projektu zároveň získavajú rôzne tipy na zlepšenie svojich fotiek.

Zdroj foto: Nikon