5 naozaj dobrých dôvodov, prečo nakupovať lokálne

Nakupovať na trhu alebo „cez plot“ bolo kedysi bežné. Z dnešného rýchleho konzumného sveta, kedy nájdeme všetko v supermarkete, sa to však akosi vytratilo. Nákupy na trhoch však majú svoje čaro aj zmysel. Akonáhle si to vyskúšate, objavia sa vám spomienky na detstvo, na skutočne chutné potraviny a už nebudete chcieť nakupovať inde. Tu je 5 naozaj dobrých dôvodov, ktoré vás o tom  presvedčia.

Najvyššia kvalita a najlepšia chuť 

To naozaj dokážu iba lokálne potraviny! Napríklad ovocie a zelenina sa nemusia oberať ešte nezrelé stovky či tisíce kilometrov od vášho domova, ale oberú ich doslova za rohom. To sa prejaví na nielen na vysokej kvalite potravín, ale aj na ich chuti. 

Uhlíková stopa 

Nakupovať od miestnych producentov prospieva aj životnému prostrediu. Napríklad aj s  čerstvosťou mäsa súvisí ekológia. Ideálne je, pokiaľ sa živočíšna poľnohospodárska produkcia môže spotrebovať do pár desiatok alebo maximálne stoviek kilometrov od miesta výroby. Akékoľvek prevážanie na veľké vzdialenosti významne ovplyvňuje takzvanú uhlíkovú stopu, ktorú si so sebou každý výrobok nesie. „Je dobré vedieť, kde napríklad boli prasatá chované a kde boli porazené. To je dohladateľné na etikete každého kusu predávaného baleného mäsa. Ideálnou možnosťou je kupovať také mäso, ktoré za sebou nemá dlhý transport. Samozrejme, najlepšou možnosťou je kupovať mäso od miestneho chovateľa,“ upresňuje prezident Agrárnej komory Českej republiky Zdeněk Jandejsek. A takto je to so všetkými potravinami, nielen s mäsom. Pokiaľ však na prírodu dbáte, zaručíte si tak tiež vždy tie najčerstvejšie potraviny. 

Poznáte pôvod toho, čo máte na stole

A to je dôležité!  Opäť najmä pri mäsových výrobkoch sa často stáva, že sa miesto pôvodu ani nedočítame a tak si nemôžeme byť celkom istí tým, v akých podmienkach zvieratá žili a ako na ne bolo dohliadané. Napríklad na Slovensku na bitúnkoch je pri porazení každého kusu prítomný štátny veterinár, ktorý zaisťuje kontrolu mäsa. Overuje sa napríklad, že mäso neobsahuje antibiotiká. Až po nej je mäso uvoľnené na predaj. Pravidelne sú odoberané vzorky a zaisťované rozbory na nepovolené látky (ťažké kovy, antibiotiká, atď.) Štátna veterinárna správa výsledky každoročne zverejňuje na svojich webových stránkach. 

Podpora lokálnych producentov 

Je to kolobeh veľmi jednoduchý – vy podporíte jeho a on podporí vás. Takto to vždy „zostane doma“. Nákupmi u lokálnych producentov podporujete nielen domácu ekonomiku a zamestnanosť, ale aj ich priamy rozvoj, vďaka ktorému môžu nielen mať dobré ceny, ale aj uvádzať nové produkty pre vás.  

Dobrá nálada

Tú v hypermarkete nájdete len zriedka, zatiaľ čo na trhovisku sa spriatelíte raz-dva.  Dobrá nálada, ktorá na trhoch panuje vo vás preto často môže podnietiť tvorbu nového rituálu – ranná prechádzka, káva so sebou, stretnutie so známymi a plné košíky chutných dobrôt na váš stôl.

Chcete vedieť o lokálnych nákupoch a produkcii viac? Kliknite na www.zrodene.eu  

Zdroj foto: Zrodené v EÚ, Pexels