4 dôvody, pre ktoré by ste mali začať chodiť na turistiku

Vaša motivácia môže byť rôzna. Možno chcete schudnúť, odbúrať nahromadený stres alebo chcete vypnúť a vyčistiť si myseľ. Niet nad športy, počas ktorých prichádzate do stretu s prírodou. Ak máte sedavé zamestnanie, možno sami cítite, že sa potrebujete rozchodiť. Prečo by ste sa mali postaviť z gauča a začať chodiť na turistiku? Tu sú 4 dôvody. 

V úvode sme spomenuli hneď niekoľko benefitov turistiky, teraz ich však ešte trochu rozvedieme a ukážeme vám, prečo by ste si mali kúpiť turistické topánky a vybrať sa na hory. 

  1. Pohyb na vzduchu 

Kráčanie je najprirodzenejší ľudský pohyb, ktorému sa každé dieťa naučí úplne prirodzene a v podstate samo. Už ľudia v minulosti „turistikovali“, keď zdolávali veľké vzdialenosti s cieľom získania lepšej potravy. Dnes našťastie už nemusíme cestovať za potravou. Môžeme ísť na turistiku pretože chceme. Pohyb na vzduchu je prospešný na naše fyzické aj mentálne zdravie. Nepodceňujte ho!

  1. Kedykoľvek a kdekoľvek

Každý môže ísť na turistiku. Či ste dieťa, alebo senior, existujú trasy, ktoré zvládnete. Výhodou turistiky je aj to, že je nízkonákladová. Skutočne vám stačí len správna turistická obuv a môžete vyraziť. Môžete vyraziť ráno alebo večer, na kopce v dedine či na vrcholy Tatier. 

  1. Čas s rodinou 

Práve preto, že je turistika pre každého, môžete ju využívať ako príležitosť na trávenie času s rodinou. Počas pracovného týždňa, keď sú všetci členovia domácnosti zaneprázdnení povinnosťami, môže byť niekedy ťažké stretnúť sa a tráviť spolu kvalitný čas. Využite preto voľnú sobotu a vyberte sa všetci na hory. 

  1. Objavujte nové miesta

Cez leto sa snažia Slováci spoznávať nové miesta v zahraničí a ani nevedia, koľko krás máme na Slovensku. Stačí navštíviť Veľkú či Malú Fatru, Muránsku Planinu alebo Poloniny a zistíte, že Slovensko má čo ponúknuť. 

Môžeme smelo povedať, že trávenie času na vzduchu bude vždy prospešné pre naše telo aj myseľ. Hoci na turistiku nepotrebujete špeciálnu výstroj, myslite na to, že treková obuv je nevyhnutná, najmä ak si vyberiete náročnejší terén. 

Zdroj foto: Andrey Yurlov / Shutterstock.com