Zaostrené na SPF: Podrobný prehľad a tipy pre krásnu a zdravú pokožku

S letnými dňami prichádza čoraz viac letných radovánok spojených aj s väčším rizikom spálenia od slnka. Rozhodli sme sa vypracovať podrobný prehľad našimi obľúbenými krémami s ochranným faktorom pre čo najjednoduchší výber spomedzi presýteného kozmetického trhu.

SPF je neodmysliteľnou súčasťou každodennej rutiny starostlivosti o pleť snáď každej z nás. Nielenže vďaka správnej ochrane pred slnečným žiarením chránime pokožku pred spálením ale aj pred jej stárnutím! Práve SPF vašu pokožku dokonale ochráni a zapezbečí vám pomalší priebeh stárnutia, viditeľných liniek, vrások či pigmentových škvŕn. Keď už vieme prečo denne SPF zaradiť do svojej starostlivosti poďme sa pozrieť na tipy od našej redakcie Elisette, ktorá ich pár za vás aj otestovala.

Pár tipov na začiatok

Používajte spf denne

Nenechajte sa okabátiť sychravým počasím a sivými mrakmi! Vaša pokožka je vystavená žiareniu každý deň, keď výjdete z domu a nezáleží na tom či je krásny slnečný deň alebo zamračené. Spomeňte si napríklad na takú lyžovačku, keď ste boli menší a mali ste od slnka červené líca orámované ochrannými okuliarmi.

Aplikujte dostatočné množstvo

Pre správnu ochranu je potrebné naniesť na pokožku dostatočne krému či oleja s ochranným faktorom. Pri aplikovaní produktu na tvár vám možno pomôže pomôcka 2-3 prstov. Hneď niekoľko ľudí sa zhodlo na teórii, že je ideálne aplikovať toľko produktu aby sa vám zmestil na 2 až 3 vystreté prsty.

Nezabudnite na krk a dekolt

Jedna z najčastejších chýb pri aplikovaní spf je že často zabúdame na krk a dekolt, ktoré sú zvyčajne rovnako vystavované slnečným lúčom. Môže sa potom stať, že prejavy stárnutia sa skôr prejavia na krku a dekolte zatiaľ čo budete mať mladickú tvár. No a na čo rovnako netreba zabúdať sú uši.

Reaplikujte!

Športujete alebo ste akčnejší typ človeka či jeden z tých čo sa nadmerne potí? Nezabudnite si po výkone či otretí tváre znovu SPF reaplikovať. Rovnako nezabudnite svoje obľúbené spfko aplikovať opätovne aj po kúpaní či počas horúcich letných dní. Starostlivosť a ochrana pokožky tela je rovnako dôležitá ako ochrana tváre a krku.

Le Prunier Ochranný krém so slivkovým olejom, SPF 31

Produkt, ktorý spája len to najlepšie od značky Le Prunier spolu s ochranným faktorom SPF31. Jemná vôňa mandlí, nápadito pripomínajúca marcipán je jedným z najpríjemnejších prekvapení. Tento slivkový zázrak si poradí s ochranou pred UV žiarením, modrým svetlom ale dokonca vašu pokožku hydratuje a dodá jej počas horúcich letných dní potrebnú hydratáciu. Le Prunier ochranný krém s SPF31 sa ideálne preto hodí ako na každodenné použitie, tak aj na dovolenku pri mori, kde poteší aj svojim prírodným zložením a vy si nebudete musieť vyčítať znečisťovanie morí a robiť hlavu, s tým či sa na danej pláži môže práve tento krém používať.

Tip redakcie: Pokiaľ chcete krém používať pod makeup, odporúčame ho aplikovať o pár minút skôr aby sa pekne vpil do pleti a zabezpečili ste si dokonalý vzhľad počas celého dňa.

Pestle & Mortar Hydratačný a rozjasňujúci pleťový krém s SPF 50

Ochrana s hladkým závojom na pleti, na ktorý už stačí aplikovať váš obľúbený makeup. Nakoľko je tento hydratačný krém s SPF50 vhodný aj ako podkladová báza pod líčenie, perfektne vám poskytne základ na ktorý sa dá ďalej staviať každodenný makeup. Rovnako aj Pestle & Mortar hydratačný a rozjasňujúci pleťový krém s SPF 50 poskytuje ochranu pred UVA aj UVB žiarením, modrým svetlom a je vhodný pre všetky typi pokožky včetne citlivej či problematickej. Výhodou tohto spfka je jeho aktívne redukovanie pigmentových škvŕn, ktoré môžete spozorovať už po pár týždňoch používania.

Beauty of Joseon Matte Sun Stick Mugwort + Camelia

To čo nás presvedčilo k nákupu tohto tyčinkového ochranného „krému“ bolo predovšetkým jeho inovatívne spracovanie do tuhej formy v spojení so značkou Beauty of Joseon, od ktorej tekuté SPF naozaj milujeme. Tento tyčinkový kŕem je vhodný pre všetky typy pokožky a my sme sa ho rozhodli podrobiť testu na suchej pokožke s náchylnosťou na precitlivenosť. V teste obstál skvele, ale len počas chladnejších dní. S príchodom teplých dní sme krém testovali pod makeupom aj na ňom, keďže má takto všestranné využitie. Z rána kedy sme krém aplikovali bolo všetko v poriadku no počas minimálne námahy (rozumej chôdza do práce) nám začali na tvári vyskakovať kvapky potu, čo by nebolo prekvapivé, keby boli horúce dni a my mimoriadne aktívne. Zároveň kvapky potu mali pravidelné tvary a pripomínali skôr rosu čo nakoniec aj poškodilo textúru líčenia a ani nie v prvej polovici dňa bol makeup zničený.

Čo sa však týka aplikácia na makeup, nemusíte sa jej vôbec báť, krém má matujúcu textúru a je príjemný. Počas chladných dní je to jeden z našich favoritov, ktorý krásne pleť hydratuje ale aj zmatňuje zároveň čo sa iným do takejto miery zatiaľ nepodarilo. Príjemný je aj jeho „nelepivý“ finish.

Cerave Facial Moisturizing Lotion s SPF50

Aký je Cerave hydratačný krém s SPF 50 od jednej z najobľúbenejších skincare značiek vôbec? Záleží od pleti, naozaj pri tomto Crave zázraku záleží očividne od viacerých faktorov ako je citlivosť ale i typ pleti. U nás v redakcii sme ho vyskúšali hneď traja, perfektne zapasoval do dennej rutiny staršej (40+) mužskej pleti. Pri suchej až šupinkujúcej doprial tváry nepríjemné začervenanie podobné alergickej reakcii, normálna až problematická pleť reagovala bez zmien, no určite to nebude jej obľúbený go to produkt. Tento hydratačný krém preto odporúčame určite všetkým vekovým skupinám bez ohľadu na pohlavie avšak s normálnou pleťou. Krém vám v tomto prípade počas dňa poskytne dostatočnú ochranu pred slenčnými lúčmi ale aj potrebnú hydratáciu, vďaka čomu ušetríte medzikrok hydratačného krému, je to 2v1 a to sa oplatí.

Poznámka redakcie: krém pekne hydratuje pričom zanecháva na pleti jemný biely závoj a pred aplikovaním makeupu je lepšie chvíľku počkať.

Zdroj foto: Archív značiek Pestle & Mortar, Le Prunier, Cerave, Beauty of Joseon