O menštruácii sa veľa nehovorí a pritom vieme, že je súčasťou života všetkých žien mesiac čo mesiac, rok čo rok. Každá z nás počas svojich dní potrebuje niečo iné. A práve preto je skvelé, že je možné si vybrať čím ďalej tým z väčšieho množstva menštruačných pomôcok. Takých, ktoré nám niekoľko dní počas mesiaca môžu uľahčiť. Takých, ktoré sú zdravšie, ekologickejšie a ekonomickejšie. Linda z Bratislavy sa rozhodla robiť osvetu v oblasti tabu témy, ktorou je menštruácia. Prostredníctvom projektu Mesačnica sa zaoberá ekologickejšími menštruačnými pomôckami a to hlavne menštruačným kalíškom.
Kde si zobrala odvahu začať sa venovať tejto ženskej téme a robiť osvetu o menštruačnom kalíšku a jeho používaní?
Na svojej ceste k udržateľnejšiemu životu som vďaka kamarátke Janke natrafila na možnosť používať menštruačný kalíšok namiesto jednorazových hygienických potrieb akými sú vložky a tampóny. Rozhodla som sa, že idem do toho a bolo to skvelé rozhodnutie pre moje telo, pre životné prostredie, ale aj pre moju peňaženku. Oslovilo ma to natoľko, že som sa rozhodla ukázať túto možnosť aj iným ženám a tým otvoriť túto tému a to napriek tomu, že som neštudovala medicínsky odbor. Táto téma ma však začala fascinovať natoľko, že som si začala študovať informácie z rôznych zdrojov. Taktiež sa časom prehlbuje moja osobná skúsenosť a za uplynulý rok som mala možnosť rozprávať sa s desiatkami až stovkami žien, ktoré s kalíškom majú skúsenosť, pričom niektoré aj dlhodobú a to až okolo 10 rokov.
Ako momentálne pracuješ na šírení osvety a vzdelávaní žien?
Mesačnicu som založila spolu s mojou kamarátkou, grafickou dizajnérkou Maťou, ktorá stojí spolu s jej priateľom Alexom za vizuálnou identitou. V myšlienke ma podporil a kontinuálne mi pomáha aj priateľ Peter. Ide o projekt, pomocou ktorého chceme formou edukácie a zdieľania vlastnej pozitívnej skúsenosti ukázať ženám, že možností menštruačných pomôcok je už viacero ako len dve. V rámci šírenia osvety cestujem do rôznych kútov Slovenska, kde v spolupráci s bezobalovými obchodíkmi organizujeme prednášky na túto tému. Práve v tomto prostredí spoločne dokážeme vytvoriť skvelú atmosféru, pretože menštruačný kalíšok je veľkou súčasťou ekológie. Z mojej nedávnej pilotnej prednášky na jednej strednej škole som bola taktiež nadšená, aj keď spočiatku som mala obavy, ako ma tínedžerky prijmú a ako budú reagovať. Odchádzala som však s dobrým pocitom a som vďačná aj za takéto príležitosti. Dúfam že do budúcna ich bude ešte viac. Samozrejme pôsobíme aj na sociálnych sieťach, kde pozývame na prednášky a následne z nich píšeme krátke reporty. Myslím si, že práve sociálne siete sú v dnešných časoch skvelým spôsobom na komunikáciu, zdieľanie informácií a otváranie rôznych tém. Často sa nám dievčatá a ženy ozývajú cez Instagram či Facebook a my im vždy rady poradíme v prípade ak to potrebujú. 🙂
Čo si myslíš, že by mohlo mať vplyv na to, aby bola menštruácia pre nás ženy téma, o ktorej by sme sa nebáli otvorene rozprávať?
Myslím si, že by sme mali byť viac informované a to z rôznych zdrojov. Podľa našich informácií sú stále aktuálnymi prednášky na základných školách, ktoré sme zažili aj my samé pred viac ako desiatimi rokmi. Tie sú však často jednou z mála príležitostí, kde sa o menštruácii hovorí. Často sú podávané formou reklamnej kampane sponzorovanej veľkými firmami, kde na konci dostanú dievčatá propagačné materiály – vzorky tampónov a vložiek. Práve forma prednášky akú som zažila aj ja ako žiačka môže byť častokrát pre dievčatá zahanbujúca a nepríjemná. Dôvodom je nielen formálne prostredie školy v kontraste s intímnou témou podávanou neznámou osobou/osobami, ale aj moment kedy chlapcov “vyženú“ z triedy. My ako ženy máme často aj v dospelosti o menštruácii málo informácií a vnímame ju ako “nutné zlo“, no muži majú často informácie úplne skreslené, alebo žiadne. Celkovo na Slovensku chýba komplexná sexuálna výchova. Som presvedčená, že je normálne sa pýtať, aj keď sa toho často bojíme a rozprávať sa o menštruácii bez pocitu hanby nielen so ženami, ale aj s mužmi. Ale to všetko sa musíme naučiť a bude to trvať dlho. Samozrejme dnes majú veľký potenciál na detabuizovanie témy menštruácie už spomínané sociálne siete. Žijeme v dobe keď si vzory a inšpirácie nachádzame medzi rovesníčkami, ktoré sú aktívne a známe na sociálnych sieťach. Bolo by skvelé, ak by sa práve aj tieto ženy snažili otvárať tému akou je menštruácia (v širšom spektre tém zdravia a ekológie).
Ak prejdeme priamo k menštruačnému kalíšku, prečo si myslíš, že je lepší ako napríklad vložky alebo tampóny?
Je v prvom rade zdravotne nezávadný, pretože je vyrobený z lekárskeho silikónu, ktorý neviaže baktérie. Tým, že menštruačnú tekutinu kalíšok zbiera a neabsorbuje, nevysúša sliznicu a nenarúša tým pH. Ďalej je to ekologickejšia voľba, pretože kvalitný kalíšok vydrží až do 10 rokov čo môže ušetriť približne 10000 – 14000 kusov jednorazových hygienických pomôcok, ktoré sú zväčša nerecyklovateľné a tak končia v spaľovniach alebo na skládkach. V neposlednom rade je ekonomický, pretože jeho cena sa pohybuje okolo 20-30 eur. Pri používaní vložiek a/alebo tampónov sa výdavky za 10 rokov vyšplhajú na nemalých 600 eur.
Ako si správne vybrať svoj kalíšok?
Keďže sa jedná o hygienickú pomôcku a na začiatok je to vyššia investícia, oplatí sa vybrať si to najlepšie a nie to najlacnejšie. My spolupracujeme zatiaľ len s jednou značkou, s ktorou sme dlhodobo spokojné a má všetko čo očakávame. Určite si treba vybrať overenú značku s poriadnym názvom (pozn.: tzv. “fejky“ častokrát nemajú názov a sú označované len ako kalíšky), certifikátmi, aspoň dvoma veľkosťami v ponuke a pozitívnymi recenziami. Bohužiaľ je veľmi ľahké naraziť na napodobeniny menštruačných kalíškov, ktorým chýbajú podstatné elementy pre správne fungovanie a sú vyrobené z iného – lacnejšieho materiálu, ktorý nie je vhodný na tieto účely (pozn.: často sa ako náhrada používa potravinársky silikón) a má kratšiu životnosť. Veľkosti sú zväčša rozdielne vzhľadom na potreby žien, ktoré ešte nerodili vaginálne a opačne, ktoré už pôrod/y absolvovali. Značka, s ktorou spolupracujeme toto leto predstavila aj tretiu veľkosť venovanú tínedžerkám. Kritériom pri výbere môže byť samozrejme aj intenzita menštruačného cyklu, niekedy sa uvádza aj vek, aj keď ten podľa nás nehrá primárnu rolu. Určite sa pred kúpou poraďte s niekým, kto už kalíšok používa, prečítajte si recenzie na internete alebo nás neváhajte kontaktovať na Instagrame alebo e-mailom. Budeme veľmi rady, ak Vám budeme môcť pomôcť prekonať počiatočné obavy a zodpovedať Vaše otázky. 🙂
Ja kalíšok používam a som s ním veľmi spokojná. Objasnila by si mi predsa len ako sa oň správne starať?
Kalíšok treba pred prvým použitím vyvariť (sterilizovať) vo vriacej vode po dobu 3-5 minút. Tento krok treba opakovať po skončení každého cyklu. Keď sa kalíšok nepoužíva treba ho mať odložený vo vrecúšku alebo inom obale na to určenom, ideálne na suchom mieste. Pri správnej údržbe kalíšok vydrží naozaj roky. Ako som už spomenula, odporúčam certifikované a overené kalíšky. Je to znak toho, že ide o kvalitný výrobok, ktorý musí spĺňať isté kritéria a prešiel testovaním a kontrolou. Každá poriadna značka by mala mať aj svoju web-stránku, kde je možné si prečítať všetky potrebné informácie vzťahujúce sa k danému výrobku a jeho údržbe. Informácie o kalíšku a jeho používaní je taktiež možné nájsť na našej stránke www.mesacnica.sk
V čom vidíš najväčšiu výhodu takejto zmeny?
Čo je pre mňa jednou z najväčších výhod je to, že kalíšok stačí vyprázdniť po maximálne dvanástich hodinách. V priemere totiž vydrží až tri krát dlhšie ako vložka alebo tampón, čo samozrejme závisí aj od intenzity menštruačného cyklu každej ženy. Na rozdiel od vložiek či tampónov, kalíšok neobsahuje žiadne chemikálie ako sú chlór, bielidlo, lepidlo, či parfémy, ktoré môžu dráždiť pokožku, vysúšať sliznicu a narúšať pH. Je skvelý aj počas noci, pri športe alebo vo vode. Celkovo je skvelým uľahčením pre ženu počas jej menštruačných dní, či už ich práve trávi aktívne, alebo oddychom a relaxáciou. Dokonca máme sprostredkované skúsenosti od žien, ktorým pri používaní kalíšku ustúpili menštruačné bolesti alebo sa im upravil nepravidelný menštruačný cyklus.
Z čoho si myslíš, že majú ženy najväčšie obavy pri prechode na menštruačný kalíšok?
Určite sú to celkovo obavy z niečoho nového a s tým súvisiace nezodpovedané otázky. Od manipulácie, cez údržbu až po strach z toho, že kalíšok nebude možné vybrať. Netreba sa však báť a vzdať sa hneď na začiatku, je to ako aj pri mnohých iných veciach, teda o zvyku a o cviku. Z našej skúsenosti to rozhodne stojí za vyskúšanie!
Čo by si odkázala našim čitateľkám, aby si ich povzbudila, aby sa nad kalíškom čo i len zamysleli?
Veľa žien nám po mesiacoch používania kalíšku na prednáškach či formou správ hovorí o tom, že ich mrzí na kalíšku jediné. Že o ňom nevedeli skôr, alebo nad začatím jeho používania tak dlho váhali. Dokonca, čo je podľa mňa zaujímavé, veľa žien sa postupom času na menštruáciu s kalíškom teší. U mňa to bolo rovnako. A samozrejme je skvelé môcť spraviť niečo pre svoje zdravie a zároveň aj pre našu prírodu. Budem veľmi rada, ak budeme mať možnosť stretnúť sa na jednej z prednášok, alebo si vymeníme správy na Instagrame. Nebojte sa o menštruácii informovať a tiež hovoriť. Možno budete prekvapené a zistíte, že tabu ohľadom menštruácie je hlavne v našich vlastných hlavách a s každým vyslovením budete o to viac v pohode s vlastným telom a budete sa mať aj viac rady.
Zdroj foto: Impact Hub Brno, archív Mesačnica