Ilustrátorka Petra Slamková – Fancy Illustrator. Od hobby k full-time práci. Povedala som si: „teraz alebo nikdy“.

Petra Slamková, známa ako Fancy Illustrator, bola jednou z prvých kreatívcov, s ktorými sme na Elisette spolupracovali. Ilustrovala pravidelné piatkové články Friday Talk. Od tej doby Petra prešla dlhú cestu – jej ilustrácie sú dnes na svetovej úrovni a z hobby počas vysokej školy sa stala práca na plný úväzok. Petra dnes tvorí nielen personalizované ilustrácie, ale zastrešuje aj veľké komerčné kampane a má vlastnú módnu líniu ilustrovaných tričiek. Ako vníma tento proges ilustrátorka sama, ako sa jej ako umelkyni na Slovensku žije a kto ju inšpiruje?

FancyIllustrator-2

Keď sme začínali našu spoluprácu s Elisette, ilustrácia ešte nebol tvoj full-time job, kedy sa to zlomilo a akú dávku odvahy si potrebovala? 

Svoj instagramový účet som založila na začiatku 3. ročníka na výške a počas nasledujúcich 3 rokov som na ňom usilovne pracovala. Dala som do toho všetok svoj voľný čas a dúfala, že po dokončení štúdia sa ilustrovaním budem môcť živiť. Tak sa aj našťastie stalo a ja som po úspešnom ukončení magisterského stupňa prešla rovno na full-time. V mojom prípade to išlo prirodzene, no ak by som sa svojmu instagramovému účtu – môjmu online portfóliu nevenovala naplno a nedala do toho všetko, nevedelo by o mne toľko ľudí a objednávok by som mala výrazne menej. V takom prípade by sa začínalo na full-time len veľmi ťažko. Išla som do toho s malou dušičkou a veľkým rešpektom, no práve pozitívne odozvy od ľudí mi dodali odvahu. Vedela som, že buď do toho pôjdem teraz alebo nikdy. 

1. ilustrácia Fancy Illustrator pre Elisette / Jún 2016

Dá sa na slovenskom trhu uživiť ilustráciou? 

Tak ako aj pri ostatných kreatívnych zamestnaniach – je potrebné nájsť medzeru na trhu, byť odlišný, priniesť niečo nové. So všetkou skromnosťou a pokorou môžem povedať, že sa mi to podarilo podchytiť v správnom čase. Keď som pred 6 rokmi začínala, zameriavala som sa najmä na módnu ilustráciu a tá u nás a v Čechách nebola veľmi známa, ak áno tak najmä ľuďom orientujúcim sa v tomto odvetví. Okrem Slovenska pracujem aj s českými klientmi a moje kresby sa dajú využiť v mnohých oblastiach: personalizované ilustrácie na súkromné účely, ilustrácie na marketingové účely, na obaly produktov, logá, predávam vlastné produkty s ilustráciami a vytváram pre seba aj klientov fotky, do ktorých dokreslujem – tie sú medzi ľuďmi veľmi obľúbené. 

FancyIllustrator-8

Vyštudovala si marketing a reklamu, máš pocit, že práve toto vzdelanie Ti pomohlo zviditeľniť sa? 

V prvom rade mi moja škola dala dostatok priestoru a voľného času na to, aby som sa venovala tomu čo ma baví. Ak by som mala školu každý deň a musela sa na ňu veľa učiť, nemohla by som sa ilustrovaniu venovať v takej intenzite. Študovala som však kreatívny odbor obklopená ľuďmi s podobnými záujmami a aj samotné predmety tak boli pre nás stavané. Horšie to bolo s praxou v odbore, všetci okolo mňa ju nadobúdali v reklamných agentúrach a ja sama v detskej izbe s tabletom :D. Spomínam na to ako sa nás každý prednášajúci na začiatku semestra pýtal kde pracujeme. Zakaždým som vstala s vetou “ja kreslím módne ilustrácie”. Po pár sekundách ticha som klesla späť na stoličku veriac, že raz sa budem môcť pochváliť super spoluprácami, a že ono to určite príde! 

Aby som Ti ale odpovedala na otázku, nemyslím, že by mi to pomohlo v samotnom zviditeľnení sa, skôr v komunikácii s reklamnými agentúrami. Pri riešení spoluprác sa na zadanie dokážem dívať z oboch strán, čo považujem za veľkú výhodu. 

Ako ilustrátorka si pracovala v poslednom období aj na komerčných projektoch.  Baví Ťa viac to alebo personalizované ilustrácie? 

Ťažko sa mi porovnávajú, k obom mám odlišné prístupy. Samozrejme, základom je to aby boli v konečnom dôsledku spokojné všetky strany – zákazník/klient a ja.  Samotný proces však prebieha rozdielne. Komerčné projekty mi prídu viac kreatívne – mám dovolené vymýšľať a odviazať sa, zároveň som doteraz mala šťastie na agentúry, ktoré mi dali priestor a mali vo mňa dôveru, že to zvládnem. Komunikovali so mnou s rešpektom a z takej spolupráce má hneď tvorca iný pocit. Komerčné projekty však bývajú časovo aj psychicky náročnejšie, častokrát ilustráciu prekreslujem sadnem si k nej na ďalší deň aby som si ju pozrela s odstupom času – mením farby, vymýšľam, vymazávam, dokreslujem. Je to veľká zodpovednosť a to je to čo nik nevidí a kvôli čomu je proces oveľa dlhší než pri personalizovaných ilustráciách. Ja však musím byť spokojná, inak výsledok nedám z ruky. 

FancyIllustrator-7

Ilustrácie personalizované, väčšinou na súkromné účely sú iné v tom, že sa držím zachytenia podoby ľudí podľa poskytnutých fotiek. Tam občas nastáva problém v tom, ak mám fotky vo veľmi nízkej kvalite alebo mám fotku iba jednu. Doteraz však nebol žiadny problém a vždy sme so zákazníkmi niečo vymysleli tak aby boli spokojní :). Celkovo je to pre mňa príjemná oddychovka.

Obe ma bavia rovnako, pretože robia moju pracovnú náplň pestrou.

FancyIllustrator-6

Popri Tvojej práci môžeme na Instagrame vidieť čoraz viac z Tvojho každodenného života a súkromia, Tvoj profil za posledný rok nesmierne vzrástol. Plánuješ sa do budúcna venovať rovnakým dielom práci ilustrátorky a influencerky? 

Občas sa môže zdať môj život rozprávkový- kreslím si celé dni, chodím na zaujímavé akcie a ešte si tým aj zarábam. Ja sa však snažím svojmu publiku ukázať aj každodenné starosti, ktoré mám tak ako ostatní. Že všetko má svoje pestré aj tienisté stránky, Nik nevidí to pozadie – že za ilustrácie, ktoré dávam na Instagram do svojho portfólia zaplatené nemám a strávim nad nimi veľa voľného času, že som prvé roky robila úplne zadarmo kým som si pozbierala publikum, že niekedy pracujem 12 hodín denne aby som si mohla vziať aj voľno. Okrem toho vybavujem, komunikujem, odosielam produkty, chodím na stretnutia, naceňujem ilustrácie aj spolupráce, fotím a popri tom všetkom sa to zákulisie snažím aspoň trochu priblížiť aj svojim sledovateľom na Instagrame. Dostala som sa do štádia kedy to už sama nezvládam a zohnala som si na výpomoc asistentku. Bol to veľký krok, ktorým vkladám kúsok zodpovednosti za moju značku do rúk niekoho ďalšieho. Výhod je ale v porovnaní s vyššie spomenutým oveľa viac a ja rada ukazujem dievčatám, že si môžu ísť za svojim a vytvoriť si svoje pracovné miesto doslova z ničoho. Chce to však veľa odopierania, investovania voľného času a neustáleho rozvíjania sa po mnohých stránkach. Ja som samozrejme veľmi spokojná, vďačná a šťastná, že sa živím tým, čo je pre mňa prirodzené od mojich asi 4 rokov.

U mňa to “influencerstvo” pôjde stále ruka v ruke s mojou prácou keďže ako ilustrátorka sa prezentujem v online priestore. Dávam si pozor na to, čo na sociálnych sieťach zdieľam. Viem že ma sledujú aj mladšie dievčatá a ja pre ne chcem byť dobrým vzorom. Robiť zo seba opicu na špagáte a za peniaze propagovať napr. prípravok na chudnutie u mňa nehrozí. Odsúhlasujem iba spolupráce, ktoré sú mi prirodzené, a ktoré ja sama dokážem odporúčať s čistým svedomím ďalej.  Teší ma, že mám na môj spôsob komunikácie od mladých žien pozitívnu odozvu a že mi píšu ako ma berú za svoj vzor, to pre mňa znamená veľa!  

FancyIllustrator-10

Stretla si sa na svojom Instagrame aj s hate-om? Ak áno, ako ho znášaš ? 

Nestretla. Ja ďakujem každý deň za to, akú komunitu ľudí mám na svojom Instagrame vytvorenú. 

Konštruktívnu kritiku uvítam, no ani tej sa mi nedostáva. Z veľkej časti je to určite preto, že umenie je veľmi subjektívne. Mám svoj štýl tvorby, ktorý sa nemusí každému páčiť. Tak ako aj ja mám obľúbeného interpreta/módneho návrhára/fotografa neviem si predstaviť, že by som kritizovala tvorbu niekoho iného len za to, že “to nie je môj štýl” . Umelec zanecháva vo svojej tvorbe kúsok srdca a duše. A duša umelca je veľmi krehká preto jednoducho stačí sledovať tvorbu toho, kto sa nám páči a neútočiť a nasilu raniť. 

To s čím sa však stretám na Instagrame a je mi veľmi ľúto je vykrádanie tvorby umelcov. V zahraničí sú ľudia lepšie informovaní o autorských právach, tu u nás si drzo “screenshotnu” ilustráciu a dajú si kam chcú bez mihnutia oka. Dokonca aj na predmety, ktoré ďalej predávajú. Je to voči nám tvorcom bezohľadné a my sa potom musíme trápiť s právnikmi a namiesto toho aby sme kreslili a pokojne tvorili sa nervačíme :D.

Ilustrácie tvoríš digitálne, naši by sme u Teba aj papier a ceruzky či fixky?  

Tie by sa síce našli, no momentálne asi v úbohom stave :D. Už dlhší čas som nekreslila na papier, ale prisťahovala som si do bytu stojan a ten čaká na svoj návrat. Plánujem zopár malieb na plátno, aby nám steny v byte nezývali prázdnotou, už sa na to nedokážem dívať. Navyše to pojmem ako príjemnú formu oddychu od digitalu. Ktovie, možno ilustrácie na plátne zahrniem aj do svojej ponuky :).

FancyIllustrator-1

3 ilustrátori, ktorých práca ma baví sú… (a prečo)

Spomeniem jednu, zahraničnú ilustrátorku Holly Nichols, ktorej tvorba a štýl ma v mojich začiatkoch oslovili a inšpirovali. Vďaka jej ilustráciám, ktoré zdieľa na Instagrame som videla, že je v zahraničí takýto druh výtvarného umenia už naplno rozbehnutý a veľmi obľúbený. Zo všetkých módnych ilustrátorov mi je najbližšie a sledovanie jej postupného napredovania ma určite výrazne ovplyvnilo. 

Zdroj foto: archív Petry Slamkovej