Tip na leto: S grilom veľkosti cestovného kufríka na kolieskach si okrem prírody vychutnáte aj grilované dobroty

Je to nový rozmer grilovania, pri ktorom si užívate kulinárske dobrodružstvá s rovnakým komfortom ako doma. Priblížite sa autom k víkendovému miestu na táborenie a nemusíte sa trápiť rozkladaním ohňa. Namiesto toho máte pri sebe ľahučký gril na kolieskach. A keď sa nabažíte všetkej tej krásy okolo vás, môžete s vychutnať dobroty od výmyslu sveta.

Ak ste ešte nepočuli o grile Weber Traveler, mali by ste vedieť, že tohtoročnou témou prázdnin sa stávajú grilovačky za humnami. Na miestach, kde sa rozhodnete urobiť si výlet, no navyše s dobrotami, ktoré skvele doplnia atmosféru a krásu zvoleného miesta. Rybári a karavanisti o tom vedia svoje.

Kufrík na kolieskach

Na prvý pohľad máte pocit, akoby dizajnéri hľadali inšpiráciu vo svete cestovania. A nemýlite sa! Vytiahnete z auta kompaktný kufrík na kolieskach, ktorý v sebe skrýva kulinárske čaro. S veľkými kolieskami a pohodlnou výškou rukoväte je jeho presúvanie hračka. Kým na iných pripadne batoh so surovinami alebo debnička s nápojmi, vy len kráčate s ľahkosťou vpred.

Je úžasné sledovať, ako rýchlo gril zostavíte na mieste. S jednou nohou na ráme a uvoľnenou páčkou ho vytiahnete do pracovnej podoby nahor. Rám s nožnicovou konštrukciou sa rozvinie, pevne zaistí a vy máte pred sebou gril vo výške, na akú ste zvyknutí doma na záhrade. S roštom pod poklopom, s pracovným stolíkom po boku.

Predjedlo, hlavný chod aj dezert

Hoci je od začiatku zrejmé, že Weber Traveler je plynový gril, nemusíte sa obávať toho, že budete so sebou vláčiť veľkú plynovú nádobu. Namiesto toho tento špičkový gril využíva turistické kartuše so štandardizovaným závitom. S objemom 450 gramov plynu v každej z nich vás čakajú na jednu náplň približne dva úplné cykly, pri ktorých si doprajete predjedlo, hlavný chod grilovačky a aj dezert, ak naň budete mať ešte chuť. Nemusíte šetriť palivom len preto, že bez plynu je gril mimo prevádzky. Je navrhnutý tak, aby zo seba dostal maximum.

Je skvelé, že hoci ide o gril z USA, drží sa európskych štandardov zaužívaných v segmente outdooru. Náhradné kartuše s plynom kúpite v každom obchode s výbavou pre turistov, zálesákov či rybárov. 

V plnej výbave

Aj keď je tento gril určený na cesty, čaká vás oveľa viac, ako by ste od neho čakali. Pod výklopným, porcelánom smaltovaným poklopom s tradičným teplomerom a automatickým zámkom nájdete dvojdielny liatinový rošt s keramickým povrchom s plochou 2065 centimetrov štvorcových. Priestor, ktorým hravo obslúžite veselú partičku priateľov!

Na túto plochu vyložíte osem veľkých steakov a prílohovú zeleninu zároveň. Rozviniete naň dva obrovské záviny naplnené ovocím alebo tam rozbalíte dve čerstvé pizze. Ba počítať môžete aj s tromi celými kurčatami, ak ich otvoríte naplocho rezom cez chrbtovú líniu. Spoľahnúť sa môžete na pevný a stabilný vozík, ktorý vašu prenosnú kuchyňu udrží bez problémov.

Každé grilovanie je priame, pretože horák pod roštom ovládate jediným ventilom. S piezoelektrickým zapaľovaním a hlavne s rovnomerným výkonom na celej ploche. Určite oceníte aj bočný stolík na pohodlnú prípravu jedla – navyše, keď je okolo vás iba prašná zem. Celý gril je možné rozložiť jednou rukou, pričom zložený zaberie skutočne málo miesta. 

Stolovanie na úrovni

Hliníková moka kanvička, čajník, panvička – to všetko sú naoko drobnosti, ktoré však v teréne maximálne rozšíria možnosti vášho grilu. Ak pomýšľate na palacinky a mliečnu kávu za ranného svitania, je to presne to, čo vás čaká. Hoci gril nemá postranný horák, riad môžete uložiť priamo na rošt.

Je fajn, že v grile nájdete aj drobnosti, ktoré sa ukážu byť praktickými až na mieste. Trojbodový vešiak na utierky a náradie ochránia vašu výbavu pred znečistením. Uzatvárateľný poklop je zasa istotou, že v noci gril poslúži ako odkladacie miesto na suroviny, ktorým nočný chladivý vánok uchová sviežosť. A ak príde na poklop samotný, jeho kvality spoznáte vo veternom počasí. Tam, kde otvorené konštrukcie grilov zlyhávajú, pod uzavretým poklopom prebieha grilovanie ako v teplovzdušnej rúre.

Bezpečný a čistý

Kam putuje všetok omastok? Nie nevytečie do horského jazierka a nezostane po ňom ani stopa vo vašom dočasnom táborisku. Zbiera sa v jednorazovej miske, ktorú pred odchodom starostlivo zbalíte, aby ste ju nevyliali. Vďaka tomu ani gril nehorí v prskajúcom omastku, ani príroda netrpí.

Kam putuje všetok omastok? Nie nevytečie do horského jazierka a nezostane po ňom ani stopa vo vašom dočasnom táborisku. Zbiera sa v jednorazovej miske, ktorú pred odchodom starostlivo zbalíte, aby ste ju nevyliali. Vďaka tomu ani gril nehorí v prskajúcom omastku, ani príroda netrpí.

Podobné je to s rizikom požiaru. Malé prenosné grily na nožičkách musíte ukladať mimo dosahu suchej trávy, ktorá by sa sálavým teplom v nepozorovanej chvíli priľahko zapálila. Tu je vaňa grilu vysoko nad terénom. Niet šance, že by sa oheň dostal mimo vašu kontrolu. Aký super nápad v porovnaní s menšími prízemnými grilmi s horúcimi uhlíkmi pod roštom!

Navyše ak si dokúpite na mieru ušitý obal na prevoz pre gril Weber Traveler, nemusíte sa obávať ani ušpinenia vnútra vášho auta. Tuku odolná látka ochráni úložný priestor, integrované úložné vrecká na náradie a ďalšie príslušenstvo z neho zase vytvoria malý plochý balíček pre ľahký presun. 

Nástup nového trendu

Prenosné grily, vďaka ktorým vyčaríte grilovací piknik pri vode či v horách, sú v ponuke už niekoľko rokov. Novým trendom je však pridávať ergonómiu a komfort, ktoré prevyšujú posedenie pri prestretom pni či rozpálenom ohnisku na zemi.

Tam, kde možno gril dopraviť autom či karavanom, na rybačku, víkendové táborenie či dokonca na prenajatú horskú chatu, vezmete gril so sebou bez toho, aby ste sa museli priúčať novým kúskom. Naučení na štandard zo svojej terasy či záhrady pokračujete na novom mieste. Weber so svojím Travelerom vám pri tom vyjdú v ústrety. Vy si tak môžete dosýtosti užiť prírodu okolo seba.

Zdroj foto: Weber