Tenisky proti domácemu násiliu

Domácie násilie – téma, o ktorej sa nehovorí. Ale malo by sa. A práve v boji proti nemu, aby ženy (či muži) vedeli, že môžu odísť, že majú na výber, sa značka obuvi Josefinas spojila s aktivistkou a obeťou domáceho násilia Brooke Axtell. Spolu vytvorili kolekciu tenisiek, ktorá nie len že predstavuje solidaritu, ale skutočne pomáha.

 

Brooke prvýkrát zdieľala jej príbeh na skutočne veľkom pódiu – v spolupráci s Katy Perry a Barackom Obamom na udeľovaní cien Grammy v roku 2015. Teraz aktivitstku podporuje značka Josefinas,  s ktorou spolu bojujú proti domácemu násiliu prostredníctvom inšpiratívnej kolekcie solidarity. Z každého predaného páru podporujú obete domáceho násilia. Tým poskytujú servis, ktorý mení ich životy. Zahŕňa plán bezpečnosti, konzultácie a  mentorstvo prostredníctvom programu She is Rising.

Domáce násilie je tichý zločin, ktorý si nevyberá vek, rasu, sociálne alebo ekonomické postavenie. 603 miliónov žien žije v krajinách, kde domáce násilie nie je považované za zločin. 7 z 10 žien je obeťami psychického alebo sexuálneho násilia. Je pravdepodobnejšie, že ženy vo veku medzi 15 a 44 rokov budú trpieť domácim násilím ako to, že dostanú rakovinu alebo budú mať autonehodu. Josefinas zdôrazňuje tieto dôležité čísla ich zahrnutím do dizajnu tenisiek. Inšpiráciou tejto kolekcie bol štítok na oblečení „ako sa starať“. Ako vysvetľuje CEO Josefinas, Maria Cuncha: “Rovnako ako triviálne oblečenie, zdá sa, že je čoraz dôležitejšie, aby každá ľudská bytosť mala značku „ako sa starať“, aby nebola zničená inou osobou. Tenisky z kolekcie „You Can Leave“ zobrazujú päť symbolov, ktoré ukazujú „ako sa starať“ a sú vytlačené tak, aby nikto nezabudol, že vo vzťahu, ktorý by mal byť založený na láske, vzájomnej starostlivosti a úcte, nie je priestor pre násilie, hanbu, či zastrašovanie.“

Tenisky (v strede s čiernym pásikom) skrývajú QR code, ktorý symbolizuje vzťah, v ktorom existuje domáce násilie presne na rovnakom mieste – v tichosti a v hanbe. Pokiaľ odídu nadobro, v priemere sa ženy snažia odísť od agresora 5 až 7 krát. Po strane QR kódu je preto tiež nápis nádeje „You Can Leave“ (môžeš odísť).

Tenisky proti domácemu násiliu

Do tohto boja sa zapojili aj celebrity a aktivisti na sociálnych sieťach. Aktivistka Emma Murphy prehovorila, aby na problém upozornila. Domáce násilie sa deje iba potichu „Prehovorme, naše hlasy sú našou najväčšou zbraňou!“ dodáva Cuncha.

Do projektu sa môžete zapojiť nákupom štýlových tenisiek na https://josefinas.com/you-can-leave alebo preukázaním solidarity na sociálnych sieťach cez #youcanleave.