TEDxBratislava Women predstavuje prvé 3 rečníčky. Spoznajte scenáristku, protokolistku, aj molekulárnu biologičku

Inšpiratívne podujatie TEDxBratislavaWomen, na ktorom sa predstaví 6 pozoruhodných žien z rôznych oblastí, sa blíži. Preto sme sa vám rozhodli bližšie priblížiť rečníčky, ktoré sa už 8.11. predstavia na tomto unikátnom podujatí v bratislavskej Cvernovke. 

Eva Borušovičová – scenáristka, režisérka a spisovateľka

Režírovala tri filmy, k jednému napísala scenár, hrajú ju v dvoch divadlách a vyšli jej tri knihy. Vraj miluje plnenú papriku a chvíle, keď sa všetko na dobré obráti. Alebo aspoň niečo.

Vyštudovala scenáristiku a potom réžiu na Filmovej fakulte VŠMU a medzi týmito dvomi profesiami striedavo prebieha. Režírovala filmy Modré z neba, Amálka, Ja sa zbláznim a Vadí nevadí a podľa jej scenára bol nakrútený film Jánošík. Pravdivá história. Vyšli jej tri knihy: Jánošík. Pravdivá história, Urobíme všetko, čo sa dá a teraz v lete aj kniha Do plaviek, ktorá zaznamenala nečakaný čitateľský úspech. Ak by ste chceli od nej niečo vidieť v divadle, tak v Nitre sa hrá Štefánik – Slnko v zatmení a v Bratislave 69 vecí lepších než sex.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Evka je nielen skvelá spisovateľka, ale aj inšpiratívna žena, ktorá ma zaujala svojím pohľadom na svet. Teším sa, že prijala pozvanie na TEDxBratislavaWomen. (Denisa Sabová)

Katarína Diková Strýčková – protokolistka

Celý svoj profesionálny život sa venuje oblasti medzinárodných vzťahov, diplomatického protokolu a spoločenskej etikety. Protokolárne viedla návštevu kráľovnej Alžbety II. aj inauguráciu prezidenta Andreja Kisku. Reprezentuje Klub železných matiek a slušnosť a galantnosť považuje za základ, ktorý vštepuje aj svojim trom synom.

Celý svoj profesionálny život sa venuje oblasti medzinárodných vzťahov, diplomatického protokolu a spoločenskej etikety. Vyštudovala žurnalistiku, politológiu a medzinárodné vzťahy a aproximáciu práva na UK v Bratislave. Desať rokov pôsobila na Britskom veľvyslanectve v Bratislave a takmer päť rokov riadila odbor zahraničných vzťahov a protokolu v NRSR. Ako konzultantka pracovala pre viacerých súkromných i korporátnych klientov. Venovala sa hlavne oblasti zahraničnopolitických rokovaní a analýz, komplexnému plánovaniu, príprave a riadeniu oficiálnych a pracovných návštev najvyšších predstaviteľov štátov, príprave a riadeniu európskych i svetových summitov a konferencií, svetových filmových premiér, ale aj individuálnemu poradenstvu a výučbe.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Môj deduško by v roztrhaných nohaviciach nešiel ani len hydinu nakŕmiť. No moderné džínsy majú stále väčšie diery. Láka ma vypočuť si hovoriť o slušnosti ženu, ktorá protokolárne pripravovala návštevu anglickej kraľovnej, no zároveň sa nebojí absolvovať Spartan race.  (Lenka Gondolová)

Edita Révay – molekulárna biologička a univerzitná profesorka

V nazaretskej nemocnici vedie odbor Endokrinológie, virálnych a tumorových markerov. Je spoludržiteľkou medzinárodného patentu na návnadu, ktorá pomáha eliminovať smrteľne nebezpečné komáre prenášajúce maláriu.

Prvý doktorát získala na Katedre genetiky na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Druhý, už po emigrácii, na Katedre anatómie a bunkovej biológie na izraelskom technologickom inštitúte Technion v Haife, kde sa neskôr habilitovala a získala profesúru. Už tridsať rokov žije a pracuje v zahraničí, pravidelne publikuje v renomovaných odborných časopisoch a prednáša na univerzitách v Haife a v Bamaku. V nazaretskej nemocnici vedie odbor Endokrinológie, virálnych a tumorových markerov. Dlhodobo sa venovala výskumu rakoviny, posledné roky však zasvätila bádaniu malárie. Je spoludržiteľkou medzinárodného patentu na návnadu, ktorá pomáha eliminovať smrteľne nebezpečné komáre prenášajúce maláriu. Projekt jej výskumu od roku 2007 financuje Nadácia Billa a Melindy Gates a Americký inštitút zdravia (NIH), prestížna organizácia zaoberajúca sa biomedicínskym výskumom.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Edita je neuveriteľne inšpirujúca žena: vedkyňa, čo miluje rýchlu jazdu autom a majstrovanie, no keď treba, vyčarí tú najkrajšiu narodeninovú tortu pre vnuka. Pomohla vyvinúť účinný prostriedok na záchranu viac než pol milióna životov ročne a rovnako zanietene vie o tom aj rozprávať. (Monika Kapráliková)

Zdroj: https://www.tedxbratislava.sk, https://www.facebook.com/tedxbratislava