Starostlivosť o pokožku a vlasy v lete. Robíte to správne?

Pri opaľovaní, kúpaní ale tiež pri bežnom pohybe vonku je naša pokožka vystavená slnečnému žiareniu, v letných mesiacoch obzvlášť intenzívne.  Práve v tomto období pokožku slnečnému žiareniu vystavujeme najviac, preto je dôležité venovať jej špeciálnu starostlivosť. A to najmä ak sa chceme vyhnúť spáleniu, pigmentový škvrnám alebo neželaným vráskam. Pýtame sa preto, staráte sa o vaše vlasy a pokožku v lete správne?

Základom je vhodná starostlivosť

Slnečné žiarenie môže z veľkej časti za predčasné starnutie, vznik vrások a pleťových škvŕn. Preto je dôležité pleť pred UV žiarením chrániť. A to nielen počas letnej dovolenky, ale každý deň a za každého počasia. Preto je denný krém s faktorom či klasický opaľovací krém letné must-have. Na tvár vždy používajte špeciálne opaľovacie prípravky, ktoré sú vhodné práve pre váš druh pleti. Všeobecne sa odporúča používať aspoň SPF 30. Okrem ochrany pred slnečným žiarením poskytujú opaľovacie krémy na tvár aj zložky bojujúce proti starnutiu pleti, pigmentovým škvrnám alebo akné.  Ak trávite v exteriéri viac času, či už pri nejakej aktivite alebo pracovne, je veľmi dôležité krém na tvár aplikovať opakovane. 

VIETE ČO VYJADRUJE HODNOTA SPF?

Hodnota SPF napovie, za aký dlhý čas po nanesení hrozí spálenie kože slnečným žiarením v porovnaní s tým, keby ste žiadnu ochranu nenaniesli. Teda ak vás slnko začne páliť  po 10 minútach, faktor SPF 10 vás ochráni po dobu 100 minút. Po 100 minútach by ste sa teda mali natrieť znova.

Po opaľovaní aj mimo neho

Väčšina z nás zabúda, že aj po opaľovaní sa treba o pleť patrične postarať.

Pokožka si zaslúži po náročnom dni na slnku rýchle uvoľnenie a regeneráciu. Regenerácia je nesmierne dôležitá, pretože slnko dáva pokožke naozaj veľmi zabrať. Produkty po opaľovaní neslúžia len na udržanie farby opálenia, ale pokožku tiež vyživujú, hydratujú, upokojujú a pomáhajú jej znovu nabrať silu. Pri voľbe vhodného prípravku po opaľovaní máme na výber z obrovského množstva rôznych krémov, sprejov či mliek. Dôležité je však vybrať si správne zloženie a tiež také, ktoré vyhovuje vašej pokožke najviac.

Napríklad bambucké maslo má antioxidačné a protizápalové účinky, spomaľuje starnutie pokožky a zlepšuje jej elasticitu. Je super pre revitalizáciu po opaľovaní alebo pre extrémne suchú pokožku. Ďalšou skvelou zložkou je takisto panthenol, ktorý pleť skľudňuje a celkovo regeneruje. Nebojte sa produkty po opaľovaní použiť aj v tých dňoch, kedy sa práve neopaľujete, pretože pokožka sa s nadmerným slnečným žiarením vyrovnáva aj niekoľko dní. S pokojným svedomím môžete aj v týchto dňoch vymeniť bežné telové mlieko za prípravok po opaľovaní. 

Nezabúdajte na vlasy

Slnko, kúpanie v chlórovej alebo morskej vode či vietor sú pre vlasy veľkou záťažou. Vaša krásna koruna krásy sa tak môže bez správnej starostlivosti premeniť na úbohú kopu sena. A to určite nechcete. 

Najväčším nepriateľom vlasov v lete je práve UV žiarenie. Pokiaľ nie sú dostatočne chránené, slnečné lúče preniknú cez ochrannú vrstvu vlasu a narušia jeho štruktúru. Preto ak máte farbené vlasy, je dobré  pri pobyte na slnku chrániť vlasy klobúkom, alebo šatkou. Dôležitá je tiež starostlivosť, ktorá by mala byť aj v prípade vlasov v lete zameraná na hydratáciu. Vhodné sú šampóny s technológiou Ocean Mist , ktoré vyhovujú najmä jemným vlasom.  Výbornou voľbou sú tiež kondicionéry a oleje, ktoré sú výborné na rozkrepatené končeky, ktoré sa intenzívnejšie tvoria práve počas letných mesiacov.

VEDELI STE ŽE?

Aj po kúpaní v morskej alebo chlórovej vode treba vlasy správne ošetriť.  Vlasy si vždy dôkladne opláchnite čistou tečúcou vodou, aby ste z nich odstránili soľ, piesok, chlór a iné nečistoty a aplikujte vhodný kondicionér. Používajte špeciálne kondicionéry v spreji, ktoré už nemusíte zmývať. Vlasom dodajú výživné látky a ochránia ich pred slnkom.

Zdroj foto: Pexels, BeautySecret.sk