Spa Ceylon: Liečivá sila ajurvédy priamo zo Srí Lanky

Jedna dovolenka na Srí Lanke, dva obchody Spa Ceylon a jeden zmeškaný západ slnka. S partnermi v biznise aj v živote, Tatianou a Braňom, sme hovorili o tom, ako značku Spa Ceylon objavili a priniesli na Slovensko. A ambasádorka značky, Anička Onderková, nám porozprávala o ajurvéde, jej najmilších cestovateľských zážitkoch a obľúbených produktoch.

Tatiana a Braňo, majitelia distribučnej siete Spa Ceylon Slovensko

Kedy ste sa prvýkrát stretli so značkou Spa Ceylon?

Tatiana: Bolo to minulý rok v marci, kedy sme boli na dvojtýždňovej dovolenke na Srí Lanke. Prvý týždeň sme cestovali a ďalších sedem dní sme strávili v rezorte, odkiaľ sme si robili len menšie výlety do okolia. Počas cestovania sme objavili krásne mestečko Galle. Žiaľ, nemali sme veľa času na jeho objavovanie a tak sme sa tam rozhodli ešte vrátiť. Dokonca sme dostali tip, aby sme si tam zašli pozrieť obľúbený západ slnka. Do Galle sme sa tak počas našej dovolenky ešte vrátili. Prišli sme však oveľa skôr, tak sme čas trávili prechádzkou po uličkách mesta, až sme zbadali dva obchodíky stojace oproti sebe. Boli to predajne Spa Ceylon. O čo ide sme vôbec netušili, nevedeli sme, či sú to suveníry alebo kozmetika. Dnu nás zlákali najmä vône a farby. Len čo sme vstúpili, boli sme fascinovaní, chceli sme si všetko obzrieť, všetko ovoňať… Dokonca sa tam páčilo aj môjmu partnerovi, ktorý má zvyčajne postoj „typického muža“, ktorý chce z podobných obchodov čo najskôr odísť (smiech). Tu sa to nestalo. Strávili sme tam hodiny a keď sme vyšli pred obchody, zistili sme, že sme západ slnka prepásli.

V Spa Ceylon sme na Srí Lanke nakúpili veľa darčekov pre rodinu, ale aj pre seba. Rodine sa veľmi páčilo, ako im produkty rozvoňali kúpeľne a nám tiež. Problém nastal vtedy, keď sa produkty začali míňať. Začala som sa zamýšlať, kde si ich budem môcť kúpiť, keď sa minú a že na Srí Lanku to je predsa trošku ďaleko… Zhruba o tri týždne po týchto úvahách za mnou prišiel priateľ s tým, že mu odpísali Srílančania. Ja som o ničom netušila, no on mi oznámil, že napísal priamo do Spa Ceylon s tým, ako sa nám ich produkty páčia a že by sme ich radi zastúpili aj na Slovensku. A oni prejavili záujem. Takže za nápadom stojí môj priateľ a od toho okamihu sme v tom už boli spoločne.

Aký produkt bol pre vás osobne ten, ktorý vás dostal?

Tatiana: Obaja máme skôr obľúbené vône. Milujeme citrónovú trávu a neroli, čo je kvet divokého pomaranča.

Braňo: Tak, ako to platí pre nás dvoch, platí to aj pre mnoho našich klientov, ktorí sa vracajú pre produkty s týmito vôňami. Niektorí naši zákazníci totiž tiež poznajú obchod zo Srí Lanky, kde si našli svojich obľúbencov. Iní objavujú produkty priamo u nás.

Značka Spa Ceylon je založená na princípoch ajurvédy. Ako by ste vysvetlili čo to je niekomu, kto sa s ajurvédou ešte nestretol?

Braňo: Ajurvéda je lekárska veda stará viac ako 5 000 rokov. Má iné základy ako tá naša západná, čerpá skôr z východných civilizácií a kultúr. Človeka lieči komplexne. Nelieči len danú chorobu, ktorá je diagnostikovaná alebo sa prejavuje, ale celého človeka s dôrazom na súvis medzi psychickou a fyzickou stránkou ľudského tela. A čo je dôležité, vždy skúma pravú príčinu vzniku ochorenia, ktorá je nielen liečená, ale je aj dobrým ukazovateľom toho, prečo na danú chorobu nadväzujú prípadne ďalšie.

Anna: Ajurvéda zároveň verí v to, že každý človek sa rodí s určitou konštitúciou. Má 3 základné – Váta, Pitta a Kapha. Závisia vždy od toho, ako sa človek prejavuje, aké má vnútroné znaky, ale aj vonkajšie prejavy a podľa toho sa začleňuje do niektorej z týchto konštitúcií. Samozrejme, môže zároveň patriť do viacerých. Niekto môže byť 50/50. Tu ide o to, že človeku sa pôsobením vonkajších vplyvov, resp. celkovo životom, narúša jeho harmónia, s ktorou sa narodil, ktorá mu je vlastná. Práve vtedy nastupuje ajurvéda. Snaží sa vyrovnať túto konštitúciu a vrátiť ju späť do pôvodnej podoby. V tom je jej filozofia, tá duchovná. Nie každý však týmto veciam verí. Sama som bola veľký skeptik, ale bolo mi to podrobne vysvetlené, zažila som to na vlastnej koži a vtedy som pochopila, že ajurvéda, sila bylín a masáží má niečo do seba.

Tatiana: Ajurvéda verí v to, že človek je zdravý vtedy, keď sú telo, myseľ a duša v harmónii. Podstata je aj v tom, že sa veľmi dbá na vedomú prevenciu. Myslí sa na to, že je neskoro riešiť, keď má človek nejaký vážny problém. Treba sa zamerať od počiatku na to, kde problém vznikol. Je to celistvý komplex zdravého spôsobu života. Zaoberá sa aj tým, že niekedy človek môže mať zdravotný problém kvôli tomu, že je v strese alebo že má nejakú energetickú disharmóniu, psychické problémy, nezdravý spôsob stravovania či zlú životosprávu.

Ako vznikajú produkty Spa Ceylon?

Tatiana: Naše produkty sú zostavované ajurvédskymi lekármi na základe tradičných receptúr, ktoré sa na Srí Lanke dedia z generácie na generáciu. Aj Spa Ceylon sa vyvíjal tak, že rodina okolo 50 rokov podnikala vo sfére ajurvédy. Neskôr dvaja bratia, Shiwantha Dias a Shalin Balasuriya, založili túto značku.

Braňo: Osobne sme navštívili aj továreň, kde sa kozmetika vyrába. Pri celom výrobnom procese sú dvaja ajurvédski lekári, ktorí dohliadajú na zloženie. To je zvyčajne v súhre so súčasnými poznatkami z dermatológie, ale gro tvorí ajurvéda. A čo sa týka ajurvédskych lekárov, ich vzdelanie je ekvivalentom vzdelania našich lekárov, čo znamená, že praxi predchádza šesťročné štúdium.

Rozpráva aj balenie produktov Spa Ceylon svoj príbeh?

Tatiana: Spa Ceylon obaly sú zdobené tradičnými ceylonskými vzormi, ktorými boli dekorované staroveké paláce. Niektoré kolekcie sú tiež zdobené kvetinovými mandalami, ktoré symbolizujú použité ingrediencie. Každá mandala tak predstavuje konkrétny kvet alebo zmes kvetov, ktoré nájdete v danom produkte.

Už nejaký čas spolupracujete s travel blogerkou Aničkou Onderkovou. Spojenie s ňou je priam dokonalé, ako ste sa spoznali?

Tatiana: Aničku sme chceli pozvať ako travel blogerku už na náš grand opening. Ten sa, žiaľ, kvôli aktuálnej Covid-19 situácii zrušil, nakoľko sme ho plánovali na polovicu marca. Otvorili sme tak až v máji a keď sme sa potom zamýšlali, s kým sa spojiť, mali sme niekoľko „podmienok“. Bolo pre nás dôležité, aby sme našli človeka, ktorý pozná Srí Lanku, má blízky vzťah k ajurvéde, prípadne nejaký ajurvédsky pobyt absolvoval a zároveň má pozitívny vzťah ku kozmetike. To všetko s ohľadom na zdravé stravovanie, cvičenie jogy… Hovorili sme si, že takého človeka bude naozaj ťažké nájsť, až kým som si spomenula na Aničku, ktorá toto všetko naozaj spĺňa. Srí Lanku navštívila niekoľkokrát, absolvovala tam ajurvédske pobyty a dokonca okrem toho, že jogu cvičí, je aj jej inštruktorkou. Skontaktovali sme sa vďaka našej spoločnej známej. Celé to zapadlo do seba už na našom prvom stretnutí, keďže Anička značku poznala a má ju úprimne veľmi rada, vďaka čomu je táto spolupráca naozaj krásne prirodzená.

Braňo a Tatiana s ambasádorkou a travel blogerkou Aničkou Onderkovou

Srí Lanku ste navštívili niekoľkokrát, čo na nej máte najradšej?

Anička: Bola som na Srí Lanke 4-5× a zažila som ju z rôznych uhlov. Bola som tam aj vo dvojici s partnerom, kamarátkou, veľkou skupinou ľudí a veľa som cestovala aj sama. Vnímala som ju stále inak, prešla som jej veľkú časť. Veľmi ma na Srí Lanke bavia miestni ľudia. Sú vždy veľmi príjemní a nápomocní. Aj keď som po ostrove cestovala sama, nebála som sa ani na sekundu, mala som naozaj dobré skúsenosti. Pohybovala som sa prirodzene a fungovala v komunite domácich, prijali ma medzi seba.

Je tak Srí Lanka ideálnym miestom, kam sa človek môže vybrať aj sám, pokiaľ má menej cestovateľských skúseností?

Anička: Myslím, že áno. Ak chce niekto skúsiť Áziu, Srí Lanka je určite dobrou voľbou. Pokojne to môže byť jedna z tých prvých destinácií, ak chce niekto skúšať cestovať a nie je až tak skúsený. Určite by som neodporúčala ako prvú krajinu napríklad Indiu. Aj napriek tomu, že sú tieto krajiny tak blízko, Srí Lanka je vyspelejšia, bezpečnejšia, funguje tam infraštruktúra. Je to naozaj krásny ostrov, veľmi zelený, sú tam nádherné pláže. A strava je úžasná!

Spája sa vám Srí Lanka s konkrétnym zážitkom?

Anička: A nielen s jedným! (smiech) Ak by som však mala vybrať len jeden, tak veľmi rada spomínam na srílanskú svadbu. Tam som sa dostala celkom náhodou. Ráno som sa zoznámila s manažérom jednej reštaurácie, kam som chodila na kávu a ten ma pozval na svadbu svojej kamarátky s tým, či to nechcem zažiť. O dve hodiny som mala kúpené šaty, kabelku a topánky a vyrazila som. Práve tam som videla všetky tie krásne ženy, Srílančanky – upravené a nádherné. Vtedy som pochopila, že kozmetika, ktorú používajú musí mať niečo do seba. Moje kamarátky odtiaľ nedajú dopustiť na kokosový olej, ktorý používajú snáď vo všetkom. Celé voňajú po kokose, sú nádherne upravené a majú krásne lesklé vlasy.

Na Srí Lanke ste absolvovali ajurvédsky pobyt. Ako naň spomínate?

Anička: Ajurvéda rieši aj chronické ochorenia, s ktorými si nevie západná medicína rady, ja som tam však išla vyslovene za oddychom a relaxom. Nemala som žiadnu konkrétnu bolesť, skôr som riešila psychiku, podľa čoho mi nariadili aj procedúry. Absolvovala som veľa masáží orientovaných na chrbticu, šiju, rôzne peelingy. Práve niektoré vône Spa Ceylon mi pripomínajú to, čo som zažívala tam. Na Srí Lanke pri masážach používajú veľmi veľa kokosového oleja. Kokos je tam všeobecne jedna z najobľúbenejších surovín. Či už v podobe kokosovej vody, ktorej musí človek počas ajurvédy vypiť hojne alebo produktov určených pre psychickú harmóniu a krásu.

Dá sa preniesť niečo z ajurvédskeho pobytu do každodenného života u nás?

Anička: To, čo človek zažije v ajurvédskom centre sa nedá celkom aplikovať v bežnom živote. Tam sa človek stravuje len z ajurvédskej rastlinnej stravy, pravidelne cvičí jogu, mal by byť v absolútnom pokoji, absolvuje 5-6 procedúr denne, čo sa v bežnom živote jednoducho nedá. Tu na Slovensku si Srí Lanku a ajurvédsky pobyt asociujem práve so Spa Ceylon.

Máte obľúbené produkty zo Spa Ceylon?

Anička: Milujem ich peelingy a hydratačné krémy, no úplne najobľúbenejší je balzám na lakte a na kolená. Ten používam pravidelne, keďže práve teraz na jeseň mám so suchými lakťami a kolenami vždy problém, takže vo veľkom hydratujem. Tiež nedám dopustiť na krémy na ruky od Spa Ceylon.

Zdroj foto: Natália Jablonková