Alkohol je alkohol nech už je v akejkoľvek forme a jeho prítomnosť by predovšetkým za volantom mala byť tabu. Výsledky projektu Účet za nehodu občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom Slovensko ukazujú, že na Slovensku je ešte pomerne dosť, najmä mladých, ľudí, ktorí veria rôznym mýtom o alkohole, napríklad že pitie vody urýchli jeho odbúravanie alebo že pivo obsahuje menej alkoholu ako vodka či rum. Projekt tiež odhalil, že Slováci sa prvýkrát stretávajú s alkoholom najčastejšie vo veku 15-17 rokov a to na párty alebo výletoch.
Zo štatistík Policajného zboru SR vyplýva, že za rok 2023 sa najviac dopravných nehôd stalo v piatok, nasleduje pondelok a štvrtok. Väčšinu nehôd spôsobujú muži (78 %) a vekovou skupinou, v ktorej sa deje najviac dopravných nehôd, sú mladí ľudia vo veku od 19 do 24 rokov. Pozitívnym trendom je, že počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu v minulom roku v porovnaní s r. 2022 klesol o 6 %, čo svedčí o tom, že edukácia verejnosti má zmysel. Aj z tohto dôvodu občianske združenie Fórum Pi s rozumom (FPSR) zrealizovalo počas mája a júna edukačný projekt Účet za nehodu, ktorého hlavným cieľom je zvyšovať povedomie o zodpovednom pití alkoholu najmä medzi vodičmi a mladými ľuďmi.
Vyškolené promo tímy navštívili 8 krajských miest, odmerali hladinu alkoholu v dychu certifikovanými testermi 730 ľuďom a do edukačných aktivít sa zapojilo viac ako 1600 ľudí. Informácie o tom, že alkohol je alkohol v akejkoľvek podobe, či už je to pivo, víno alebo destiláty a nemožno ho deliť na tvrdý a mäkký, sa dozvedelo množstvo ľudí, ktorí dostali 60-tisíc účtov za nehodu a 20-tisíc edukačných letákov. 10 000 vodičom dostalo prostredníctvom poisťovne Allianz k júnovým predpisom k PZP a havarijnému poisteniu edukačný leták Pi s rozumom. Zapojilo sa však tiež 412 reštaurácií, barov a ďalších zodpovedných prevádzok, ktorým záleží na tom, aby bolo vodičov pod vplyvom alkoholu na slovenských mestách čo najmenej. Súčasťou projektu Účet za nehodu bol tiež kvíz „Čo vieš o alkohole?“, do ktorého sa zapojilo vyše 4 000 ľudí a práve ten odhalil množstvo zaujímavých a prekvapivých faktov o znalostiach Slovákov týkajúcich sa alkoholu.
Vďaka vode či jedlu skôr nevytriezvieme
„Chceli sme ukázať, že neexistuje mäkký alebo tvrdý alkohol, ani zdravšie pitie. Alkohol je len jeden a jeho nadmerná konzumácia je vždy škodlivá,“ hovorí Tomáš Huba z FPSR a dodáva: „Ako ukazujú štatistiky, najmä mladí ľudia majú tendenciu preceňovať za volantom svoje schopnosti a dúfajú, že ich metabolizmus odbúra alkohol rýchlejšie. Rovnako sú presvedčení, že sa účinkov alkoholu zbavia pitím vody alebo ťažkým jedlom. Toto sú však mýty, ktoré stále pretrvávajú.“
Ako vyplynulo z kvízu, takmer 40 % respondentov mylne verí, že odbúranie alkoholu urýchlia práve pitím vody a 23 %, že im pomôže mastné jedlo. Iba 13 % správne uviedlo, že musia počkať, kým sa telo s alkoholom vysporiada samé, pričom jeden drink zvýši hladinu alkoholu o 0,2 promile, no za hodinu dokáže organizmus za ideálnych okolností odbúrať len 0,15 promile.
Pivo nie je menej škodlivé ako vodka
Prítomnosť alkoholu alebo omamných látok u vodiča je hrubým porušením zákona, šoférovanie s viac ako 1 promile alkoholu sa na Slovensku považuje za trestný čin, za ktorý hrozí trest odňatia slobody. Rovnako je tiež dôvodom na to, aby poisťovňa nepreplatila škodu, ktorá vznikne pri nehode. Dopadla tak aj vodička, ktorá spôsobila nehodu pod vplyvom drog a musí zaplatiť účet poisťovni Allianz za vyše 238-tisíc eur.
Povedomie Slovákov o nevhodnosti konzumácie alkoholu za volantom rastie, no napriek tomu sa ukazuje, že Slováci a Slovenky stále veria tomu, že pivo je menej škodlivé ako iné alkoholické nápoje. Viac ako 80 % ľudí uviedlo, že veľké pivo obsahuje menej alebo rovnaké množstvo alkoholu ako panák vodky. Len 18 % správne vedelo, že pivo obsahuje viac alkoholu.
Pivo je topka, prvýkrát máme alkohol na párty
Kvíz občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom tiež ukázal, že medzi Slovákmi je najobľúbenejšie pivo (51 %), nasledované vínom (28 %) a destilátmi (rum, gin, vodka). Prvý kontakt s alkoholom má väčšina ľudí už vo veku 15 – 17 rokov (takmer 50 %) a to najčastejšie na párty u kamarátov (43 %) alebo na výlete (17 %). Zaujímavé je, že 15 % respondentov prvýkrát ochutnalo alkohol s rodičom alebo iným rodinným príslušníkom.
„Tento kvíz nám pomohol zistiť, aký prístup má slovenská verejnosť k zodpovednému pitiu alkoholu, aké má o tom vedomosti a ktorým hoaxom stále podlieha. Verím, že v septembri, keď nás čaká druhá fáza projektu, sa nám podarí ešte jasnejšie komunikovať posolstvo, že alkohol je alkohol nech už je v akejkoľvek forme, a tým podporiť myšlienku prevencie nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu,“ uzatvára Tomáš Huba.
- V obľube vedie pivo (51 %) a víno (28 %), až po nich destiláty (rum, gin a vodka)
- Prvýkrát sa s alkoholom stretávame zvyčajne vo veku 15 – 17 rokov (takmer 50 %)
- Najčastejšie začíname s alkoholom na párty u kamarátov (43 %) a na výlete (17 %)
- Rodičia alebo nejaký iný rodinný príslušník naviedol na ochutnanie alkoholu až 15 % respondentov
- Najväčším omylom kvízu o.z. Fórum Pi s rozumom bolo, že odbúravanie alkoholu sa dá urýchliť pitím vody – tomuto verí až 40 % ľudí
- Najpretrvávajúcejším mýtom, ktorý kvíz potvrdil, je, že na pivo – ako druh alkoholu – sa pozeráme zhovievavejšie. 62 % si myslí, že veľké pivo má rovnaký obsah alkoholu ako panák vodky a 20 % si myslí, že panák vodky ho má dokonca vyšší. Len 18 % ľudí správne určilo, že viac alkoholu obsahuje veľké pivo – 82 % si to teda myslí nesprávne.
Zdroj foto: Pi s rozumom