„Feminizmus by mal byť automatický v každej spoločnosti,“ hovorí burlesque showgirl Linde von Schwärze

Priestor sa ponorí do tmy. Na chvíľu sa rozhostí až neprirodzené ticho. Obecenstvom prejde jemná vlna vzrušenia. Zaznievajú prvé tóny rozšafného šansónu a pod kuželom svetla sa objavuje zmyselná ženská silueta. Osí pás viditeľne stiahnutý luxusným korzetom, dlhé nohy v pančuchách a ryšavé vlasy sa jemne rozvlnia pri tom, ako sa tanečnica Linde von Swärze pomaly otočí k publiku. Venuje nám zmyselný úsmev a najbližšie minúty nám predvádza umenie, ktoré spája krásu ženského tela, nádherné kostýmy, tanec, akrobaciu a šteklivú erotiku. Vitajte vo svete kabaretu, kde sa môžete stať aspoň na chvíľu niekým iným.

LindeVonSchwarze-9

Linde, ako ste sa dostali k burleske? Bola to láska na prvý pohľad alebo náhoda? 

Myslím, že burleska sa stala prirodzeným vyústením všetkých vecí, ktoré milujem. Od malička som sa chcela stať muzikálovou herečkou alebo tanečnicou, no odradzovalo ma, že esteticky mi sedeli iba niektoré diela, ako je „Cabaret,“ „All that jazz“ alebo „Chicago“. Do toho som sa veľmi rada fotila, nosila skôr kostýmy než civilné šaty, obľubovala make-up a vintage účesy, a samozrejme som nepretržite tancovala. Veľmi som túžila po vystupovaní, prešla som si rôzne undergroundové akcie a alternatívne fashion shows. Keď som prvý raz „pričuchla“ k burleske, bolo to ako také malé osvietenie – aha, veď toto som predsa celá ja! 

Čo pre vás burleska predstavuje? 

Žáner, v ktorom sa ktokoľvek môže stať čímkoľvek… Dáva mi úžasnú slobodu. Vnímam burlesku ako fúziu glamouru zo strieborného filmového plátna s high class tanečným a výrazovým umením. Keď chcete, stanete sa bohyňou!

LindeVonSchwarze-13

Ako vašu prácu prijali rodičia a blízke okolie? Predsa len sa odhaľujete na pódiu pred cudzími ľuďmi… Nestretávate sa s negatívnymi predsudkami? 

Môj ocko a celá jeho strana rodiny je veľmi umelecky založená – zaoberajú sa hudbou, fotografiou a dizajnom, takže sú úplne nadšení! Ocko síce chcel, aby som skôr spievala ako tancovala, ale vo výsledku je rád, že sa vôbec umeniu venujem. Mamina zo mňa zase chcela mať herečku, k tancovaniu bola spočiatku nedôverčivá, ale teraz je absolútne hrdá a všade sa chváli. Dokonca ju burleska svojím spôsobom naučila vnímať ľudské telo a nahotu ako niečo prirodzené, už to pre ňu nie je žiadne tabu. A môj partner, ktorý pôsobí ako muzikant v revival bande Rammstein občas vystupuje holý, iba zakrytý gitarou a v topánkach, takže on je posledný na svete, ktorý by mal s burleskou problém… 

LindeVonSchwarze-4

V čom sa burleska líši od bežného striptízu? Už na prvý pohľad je zrejmé, že má ďaleko od prvoplánovej lascívnosti a vulgárnosti, ale ľudia to radi hádžu do jedného vreca. Ako to vnímate vy? 

Striptíz sa z kabaretu a burlesky jednoznačne vyvinul, veľmi často boli šantány kombináciou kabaretu a verejného domu, no dnes je rozdiel jasný na prvý pohľad. Kabaretné žánre sú na vysokej umeleckej úrovni a neuveriteľne variabilné – či už obsahujú tanec, spev, akrobaciu, herectvo. Klasický striptíz z 80. rokov bol predovšetkým snahou o otvorenú sexuálnu provokáciu, ale, našťastie, aj toto „remeslo“ začína naberať v posledných rokoch určité umelecké tendencie – napríklad sa transformoval v čoraz obľúbenejší „pole dance“. To ma veľmi teší. 

Aké bolo vaše prvé vystúpenie? Nemali ste trému? Nehanbili ste sa? 

Ak sa rozprávame iba o burleske, trému som ani veľmi nemala. Už som mala za sebou dosť vystúpení, takže som bola relatívne pokojná. Moje prvé vystúpenie bola oslava narodenín, ktorá sa konala v tetovacom štúdiu. Čo bolo úsmevné – zamestnanci všade porozhadzovali balóniky, ktorým som sa musela veľmi obozretne vyhýbať, aby som sa na opätkoch nepotkla. Našťastie všetko dobre dopadlo a oslávenec bol nadšený.

LindeVonSchwarze-10

Ako ste sa dostali do českého kabaretu, kde momentálne pôsobíte?

Na Facebooku som narazila na vypísaný konkurz, mal sa konať o mesiac. Ešte dnes si pamätám, ako som ešte v ten deň začala vypisovať jednému z mojich trénerov, Patrikovi, že okamžite potrebujem byť do mesiaca perfektná a nech to okamžite vymyslí! Konkurzom Czech Cabaret Show, kam sa postupne prihlásilo vyše 400 ľudí, som úspešne prešla. Potom ma už nečakalo nič ľahšie ako tri a pol mesiaca tvrdej driny spolu s ďalšími umelcami. Výsledná show je však skutočne famózna! 

Vaše vystúpenia vyžadujú nielen luxusnú spodnú bielizeň, ktorá je častokrát zdobená drahými kameňmi, ale i nákladné kostýmy. Máte nejakého dvorného návrhára, ktorý pre vás tvorí? 

Áno, už roky pre mňa kostýmy tvorí Riwaa Nerona, moja dvorná korzetiérka a dizajnérka, ktorá ma oblieka aj v civile. No predovšetkým je to moja veľmi drahá a blízka priateľka, taká pravá „girl in crime“. 

Je známe, že burlesku obľubuje najmä mužské publikum, alebo sa mýlim? Navštevujú vaše vystúpenia aj ženy? Aké sú ich reakcie? 

Myslím, že na verejných shows je to fifty-fifty, nikdy som si nevšimla, že by niektoré pohlavie prevažovalo. Vystupovala som aj pre nevestu, aj pre ženícha, v divadle stretávam skupiny žien aj mužov vo všetkých vekových kategóriách. 

Môžu sa ženy niečo z burlesky aj naučiť? 

Určite! Sebaláske, sebavedomiu, odvahe, umeniu glamouru, rytmusu, herectvu, kreativite… je toho veľa a aj po rokoch objavujete stále nové prínosy.

LindeVonSchwarze-8

Aký je váš vzťah k feminizmu? Vplýva nejako na vašu prácu?

Feminizmus je niečo, čo by malo byť úplne automatické v každej spoločnosti. Prečo by niekto, preboha, nechcel rovné práva pre ženy aj mužov? Na moju profesiu nemá ani tak vplyv feminizmus ako toxický šovinizmus, toxický maskulinizmus, puritánstvo a ďalšie veci, ktoré sa snažia obmedzovať ľudí v ich slobodnom konaní. Robím presne to, čo chcem a myslím, že na to majú právo aj ostatní. Slovami klasika: „môže sa vám to nepáčiť, môžete s tým nesúhlasiť, ale to je asi tak všetko“. 

Máte nejaké konkrétne vystúpenie, ktoré bolo pre vás obzvlášť výnimočné? 

Sú to určite vystúpenia Czech Cabaret Show, lebo profesionalitou je Cabaret na úrovni, o akej sa mi ani nesnívalo. Spomínam si však na úžasnú show pre jednu spoločnosť na luxusnej farme. Išla som tam ešte s dvoma kamarátkami – tanečnicami burlesky – stala sa z toho skvelá dámska jazda. Starali sa o nás ako o princezné, publikum bolo absolútne úžasné, z architektúry sme odpadávali, prišiel pre nás súkromný šofér, jednoducho rozprávka! 

LindeVonSchwarze-7

Čo vás na vašej práci najviac baví? 

Zabávať ľudí, ohurovať ich, štekliť ich fantáziu, zbavovať ich všedných starostí. Je to také malé kúzlo, ktoré ich vytrhne zo všednej reality. 

Aký je život burlesknej tanečnice? Ako vyzerá váš bežný deň?

Je to veľmi premenlivé. Keď nevystupujem, venujem sa cvičeniu, priateľom, domácnosti, práci na projektoch či kostýmoch, fotím so svojimi fotografmi, navštevujem kultúru… Keď vystupujem, rada sa chystám už od rána, venujem sa starostlivosti o telo, behám po dome v natáčkach a s maskou, balím si veci a do toho píšem, varím, pracujem.

LindeVonSchwarze-14

Je niečo, čo vám na burleske alebo kabarete vadí? 

Ako umelecké žánre ich milujem, no mrzí ma, že v dnešnej dobe často vídam performance či show, ktoré sú prvoplánovo vulgárne, niekedy až prechádzajú do ľahkého porna. Pozor, nemyslím tým poukazovanie na sexualitu ako takú, ale keď je to jediné, z čoho konkrétne číslo ťaží, je to pre mňa nedôstojné a nudné. Ale sex predáva, čiže aj takéto shows sú, bohužiaľ, úspešné.

LindeVonSchwarze-3

Aké predpoklady by mal mať človek, ktorý sa chce venovať burleske profesionálne? 

Túžbu zabávať ľudí, zmysel pre estetiku, sebavedomie a hlavne určitý druh buldočej povahy, lebo je to veľmi ťažká drina.

Máte nejaký nesplnený kariérny sen? 

Určite by som chcela vystupovať v Amerike, kolíske súčasnej burlesky, aj keby len jednu sezónu. A, samozrejme, stretnúť moju „femme fatale“ Ditu Von Teese. Prizerať sa nejakému jej projektu pre mňa predstavuje absolútny vrchol blaha. No a tu v Čechách by som rada mala vlastnú show, ktorú by som režírovala.

LindeVonSchwarze-12

Aká je Linde von Schwärze v súkromí? Pestujete typický „pin-up girl“ štýl aj v každodennom živote? Čo rada bežne nosíte? 

Čo sa týka obliekania, vždy hovorím, že mám tri „módy“. Najčastejšie glamour – šaty s prvkami 30. a 50. rokov, ktorých väčšinu mám šitých na mieru. Nosím ich s opätkami a šperkami. Zriedkavejšie sa oblečiem do rockového štýlu: čierna farba, koža a obtiahnuté vysoké nohavice… Obľubujem však aj športové oblečenie. Väčšinou ho nosím, keď som celý deň doma a potrebujem byť aktívna. Ale aj tie musia mať určitú estetiku! Nevlastním napríklad jedinú mikinu či tepláky, aj nohavice mám hádam tak troje. A v súkromí som úplne obyčajné dievča, ktoré sa teší z každodenných radostí aj povinností, iba s trochu väčším šatníkom, kozmetickým kufríkom a netradičným výzorom. 

LindeVonSchwarze-5

Čo vás napĺňa okrem kabaretu a tanca? 

Môj partner a naša „divá zver“, dlhoroční, ale aj noví priatelia a naše spoločné akcie. A hudba! Neurobím ani krok bez hudby! Cestovanie, čítanie, rôzne kreatívne miniprojekty, ale aj „obyčajné veci“ ako je pestovanie kvetov, prerábanie interiéru, varenie, plávanie a plachtenie… Dokonca vlastním aj námornícku knižku z výcviku! A v posledných rokoch som sa začala aktívne venovať aj charite. 

Sme uprostred vírusovej pandémie. Mnoho umelcov, hudobníkov a tanečníkov ostalo zo dňa na deň bez práce. Ako túto situáciu vnímate a prežívate vy? 

Ja som sa ocitla, samozrejme, v „prvej vlne“ – zatvorili sa divadlá, zakázali akcie a bolo hotovo! V jeden deň som prišla o prácu na niekoľko budúcich mesiacov. Ale priznám sa, že som okamžite začala vymýšľať, ako ten čas zúročiť naplno, čo mi aj pomohlo nelamentovať nad „čo keby“. Dala som si do poriadku byt, spravila si denný plán, ktorého sa ako-tak držím. 

Napríklad, tento týždeň som sa začala učiť nemecky a pripravila si materiál pre veľký online kurz floordance pre burlesku, ktorý chcem do konca apríla nakrútiť. Tiež sa chcem začať učiť šiť, dokončujem nové kostýmy, prerábam svoju webovú stránku, udržiavam vzdialený kontakt s priateľmi… no nenudím sa! A keď ma náhodou chytí úzkosť z toho, že žijeme ako zatvorení v klietke, čo všetko sa muselo zastaviť, o koľko peňazí sme prišli, vravím si, že sú oveľa horšie situácie a v skutočnosti sme tu v Čechách veľmi bezstarostní a šťastní.

LindeVonSchwarze-6

Udržujete sa nejako vo forme? Ako som videla, niektoré vaše choreografie sú skutočne náročné na udržanie rovnováhy a celkovú flexibilitu tela. Nie je to niekedy nápor na váš organizmus? Ako oddychujete? 

Áno, celoživotne trénujem. Tancujem už 22 rokov, veľmi dlho sa venujem aj fitnes, vlani som si dokonca spravila trénerskú licenciu, aby som dosiahla ďalšie znalosti – pravidelne sledujem trénerov, fyzioterapeutov, akrobatov. Cvičím skoro denne – teraz aj tri hodiny, veď času je dosť… Viem si rozvrhnúť ťažké workouty, strečing i kompenzácie slabých miest tak, aby telo netrpelo. Nápor je to asi veľký, ale ľudský organizmus je úžasný a zvykne si na všetko. Oddychujem najmä vo vode – nech už je to vaňa, bazén alebo more, som totálny vodný tvor, veď aj som škorpión! 

Prečo by aspoň každý raz v živote mal vidieť burlesku? 

Je to úchvatný žáner a zážitok, niečo také nechcete v živote vynechať, bol by o niečo menej farebný. 

Keby ste ženám mala dať jednu radu, čo by to bolo? 

Aby fungoval váš život a vaše okolie, musíte v prvom rade fungovať vy; neznižujte nijak svoju hodnotu. 

LindeVonSchwarze-11

Linde môžete vidieť v Czech Cabaret Show v Prahe.

Instagram: @linde_von_shwarze

Facebook: Linde Von Schwärze

Webová stránka: www.czechburlesque.cz

Zdroj foto: Lucie Kout, Radek Janda, Lýdie Vyčítalová, Agience, Be Ny, Hrvoje Vogrinc, Broken Photography, Michaela Peřinová, Tomáš  Konvalinka

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano