Susedské spolunažívanie má mnoho podôb. Asi najpestrejšie býva v bytových domoch, kde je viac bytov na jednom poschodí. A k tomu ešte treba prirátať susedov nad vami a tých pod vami.
Výnimočne vyskytujúca sa hlučnosť sa dá prepáčiť, ale keď je hluk dennodenný?
Susedské vzťahy treba udržiavať v pozitívnej rovine aj ak ste v danom paneláku len v podnájme a po roku plánujete byť niekde inde. A o to viac ak má byť váš aktuálny byt vašou stálou domácnosťou. Budete predsa vedľa vašich susedov tráviť dlhé roky a tak by neprospelo ani jednej strane ak by vzťahy boli na bode mrazu (alebo ešte pod ním).
Častým pôvodcom susedských škriepok je nadmerný hluk. Ten sa dá pochopiť pri rozsiahlej rekonštrukcii alebo ak máte malé dieťa, ktorému rastú prvé zúbky. Nepríjemný hluk však môžete spôsobovať aj úplne nevedomky a dokonca na dennej báze.
Tak napríklad ak má váš jedálenský stôl krivé stolové nohy a pri každom jedle ním kývete a búchate o zem. Vám sa to nemusí zdať, ale u susedov pod vami sa to môže nepríjemne ozývať.
Susedia pod vami ani nebudú vedieť, či nad nimi stále bývate
Samozrejme, môžete stolové nohy vymeniť a na pevnom stole sa vám bude nielen lepšie jesť, ale nebudete ním neustále búchať. Ešte nepríjemnejší hluk však môžu spôsobovať vaše deti, keď sa hrajú na zemi alebo dokonca aj vy, keď v rannom zhone pobehujete po byte v lodičkách.
Riešením, ktoré eliminuje všetky vyššie spomenuté, ale aj iné nepríjemné zvuky, ktoré sa môžu prenášať k vašim spodným susedom, je dobrá kročajová izolácia. Tú môžete umiestniť pod plávajúcu podlahu, vyrovnávací poter, parkety alebo aj drevenú podlahu. Stačí len vybrať správny materiál v závislosti od druhu inštalácie.
Všetky materiály majú pritom minimálnu hrúbku, ale sú veľmi efektívne. Ak budete pri rekonštrukcii myslieť na kročajovú izoláciu, susedia pod vami sa vám určite poďakujú.
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com