Ako ustáť nával negatívnych emócií a strach? Radí psychologička Mgr. Zuzana Šofraneková

Pomôcť Ukrajine a ľuďom, ktorí z krajiny utekajú sa snažíme snáď všetci. Ako ale pomôcť sebe, pokiaľ nezvládate každodenný nápor negatívnych informácií, ktoré vyskakujú odvšadiaľ? Klinická psychologička, hypnoterapeutka a koučka Mgr. Zuzana Šofraneková radí, ako informácie zvládať, avšak aj to ako ich prijímať a ako si udržať zdravú myseľ aj počas tohto kritického obdobia.

Mgr. Zuzana Šofraneková

Aký postoj zaujať ku každodennej záplave negatívnych informácií prúdiacich z vojnovej Ukrajiny?

V prvom rade nevyvolávať paniku. Aj keď sme si vedomí, že situácia je vážna, uvedomme si, že niektoré veci nemáme silu ovplyvniť. Čo však ovplyvniť vieme, sú naše reakcie na danú situáciu. Ak máme potrebu konať, môžeme zvoliť rôzne formy pomoci, čo nám môže priniesť lepší pocit. Ak sa cítime zahltení negatívnymi správami, a cítime, že nám to nerobí dobre, mali by sme ich zregulovať. Vypnúť sledovanie niektorých kanálov na Instagrame, Facebooku, nesledovať spravodajstvo. To najdôležitejšie sa k nám určite dostane aj prostredníctvom iných ľudí v našom okolí. Ak však chceme byť informovaní aj o detailoch situácie, vyhraďme si na to konkrétny čas. Nemusíme byť bombardovaní každých 5 minút nejakou vojnovou informáciou. Takto v sebe len udržiavame stav napätia a strachu počas celého dňa. 

Ako nepodľahnúť strachu?

Náš mozog je vďaka evolúcii nastavený tak, aby vyhľadával nebezpečie. Preto sme vo všeobecnosti náchylní všímať si skôr negatívne udalosti, ako tie pozitívne. Vedome však vieme prepnúť na racionálne myslenie. 

Ak podľahneme panike a strachu, prvou pomocou je bránicové dýchanie. Päť minút sa sústreďte na svoj dych. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite a pomaly vydýchnite (dych nezadržiavame). Snažte sa dýchať do brucha. Môžete si predstaviť, že máte v brušku balón, ktorý sa každým nádychom nafukuje a každým výdychom vyfukuje. Nakoľko sa sústredíme len na dýchanie, v mysli tak neostáva priestor na negatívne myšlienky. Ak dýchame pomaly a zhlboka, dávame signál nášmu telu, že je všetko v poriadku. Následne sa nám spomalí tep, zníži krvný tlak, zníži sa svalové napätie a naše telo sa začne uvoľnovať. 

Ak ťažkosti pretvávajú dlhšie obdobie a neviete si so strachom poradiť, navštívte psychológa.

Ďalšie typy, ako sa nepodľahnúť strachu sú:

Ako si zachovať čistú myseľ tak, aby človek dokázal normálne fungovať?

Náš mozog bude vyhľadávať to, na čo zameriavame pozornosť. Známe cvičenie k vysvetleniu tohto fenoménu našej mysle je, ak poviem, že nemyslite na ružového slona. V tom momente si určite každý z vás predstaví práve ružového slona (na ktorého nemáte myslieť). Takto funguje naša myseľ. Ak budeme myslieť na to, čo nechceme, aj tak to budeme mať v mysli. Preto zamerajte pozornosť na to, čo chcete, nie na to, čo nechcete.

Niekoho môžu prenasledovať vtieravé myšlienky typu “Čo ak…”. V tomto prípade môžete reagovať protiotázkou “Čo ak nie”, a rozvíjať alternatívny príbeh. Nikto z nás nemá moc vidieť do budúcnosti, preto si nevytvárajme problém vopred.

Pre zachovanie čistej mysle bez pochýb patrí tiež meditácia, relaxácia či dychové cvičenia, a to AJ PREVENTÍVNE. Vďaka týmto aktivitám fyziológia nášho tela zabezpečí, že ak prídu stresové situácie, budeme ich zvládať lepšie. 10 minút denne dokáže mať výrazný efekt na našu psychiku.

Ako sa v tomto období najlepšie starať o svoje duševné zdravie? 

Tak, ako stále. Nezanedbávajme kvalitný a dostatočne dlhý spánok, snažme sa konzumovať nutrične hodnotnú stravu, vyhľadávajme fyzickú aktivitu, stretávajme sa s blízkymi, venujme sa aktivitám ktoré nám robia radosť, majme nejaké ciele, na ktorých môžeme pracovať. Nezabúdajme, že čas sa nezastavil a náš život plynie ďalej. 

Zdroj foto: Pexels

Mohlo by sa Vám páčiť