Jedným z na pohľad „malých“, ale o to nepríjemnejších zdravotných problémov je zarastený necht. Stáva sa to najmä pri nechtoch na nohách a to vtedy, ak sa koža v okolí nechta zapáli a začne rásť nad nechtom.
Z príčin dominuje nesprávne zastrihávanie
Častými príčinami zarasteného nechtu sú jeho nesprávne zastrihávanie alebo nevhodná obuv, ale môžu nimi byť aj rôzne kožné ochorenia, alebo diabetes. Medzi príčiny patria aj rôzne zranenia, takže pozor na „strety“ prstov a napr. pevného obkladu schodov.
Zarastený necht človek pociťuje aj pri každodenných činnostiach
Keďže pri zarastenom nechte je koža opuchnutá, začervenaná, citlivá na dotyk a mimoriadne bolestivá, ide o problém, ktorý človeku výrazne sťažuje chôdzu a iné každodenné činnosti. A v prípade, ak sa nelieči včas, môže sa tento stav ešte zhoršovať.
Liečba závisí od vážnosti zarastenia
Ak k zápalu nechtového lôžka dôjde spomínaným nesprávnym zastrihnutím nechtu, veľakrát stačí dôkladná dezinfekcia a po pár dňoch pokojového režimu je po probléme. Mierne prípady zarastania nechta je možné liečiť aj pravidelným zmäkčovaním nechtu v teplej vode a vkladaním kúska tampónu medzi necht a kožu, aby sa zabránilo ďalšiemu zarastaniu.
Vo vážnych prípadoch alebo ak sa zarastanie opakuje, či nechty postihuje chronická infekcia, je možné chirurgické riešenie tohto problému v podobe parciálnej ablácie nechta, čiže odstránenia problémovej časti nechta. Tento zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii.
Po chirurgickom zákroku je nechtové lôžko dôkladne vyčistené. Často je potrebné aj odstránenie zápalom zmeneného tkaniva v okolí nechta a jeho následná modelácia. Výsledkom je uvoľnenie bolesti a zníženie rizika vzniku infekcie.
Zdroj foto: Alessandro_Grandini / freepik.com