Oné dizajn shop: Pomáha a podporuje našich malých podnikateľov a pomalú, udržateľnú módu

Oné dizajn shop je kamenný obchod v centre Trenčína so značkami od slovenských a českých dizajnérov. Založila ho Katka Migašová , ktorá nám v rozhovore priblížila jej začiatky, vízie podnikania aj to, či vidí v Trenčíne potenciál získať opäť titul mesto módy.

Predtým, ako si Katka založila svoj obchodík Oné dizajn shop v Trenčíne, pracovala v medzinárodnom biznise. Neskôr ju čakala 7 rokov materská dovolenka. Móda jej život zásadne neovplyvňovala. „Mam rada módu, asi ako väčšina žien, ale nie som jej otrokom, nepodlieham fast-fashion mánii, skôr inklinujem ku kvalite, originalite a oblečeniu, v ktorom sa cítim dobre“, tvrdí Katarína Migašová.

Vedela si vždy, že chceš vytvoriť podobný koncept? Ak nie, kedy si sa rozhodla, že toto je to, čo chceš robiť?

Nie, plán bol po materskej úplne iný, ale pandémia otvoreniu obchodu paradoxne veľmi pomohla.  Bolo skoro nemožné si v tom období nájsť prácu.  Rozhodnutie prišlo pri návšteve u kamošov, ktorí ma do toho vyslovene dokopali. Slovenskú módu som mala v merku už niekoľko rokov, ale online nakupovanie ma po čase prestalo baviť, keďže nie vždy to sadlo a nie každý obchod mal dobre ošetrené vrátenie tovaru. Strávený čas na pošte som mohla stráviť niekde zábavnejšie. 🙂

Spokojnosť zákazníkov je najviac obohacujúca. Keď vidím, že sa v našom oblečení cítia krásne, keď majú z nákupu radosť a vracajú sa k nám.

Ako by si opísala tvoj Oné dizajn shop?

Oné je concept obchod, ktorý združuje najmä slovenkých dizajnérov. Snažíme sa vyberať tovar tak, aby sme ukázali, ako krásne sa dajú naše slovenské dizajny navzájom kombinovať.  Oné je miesto, ktoré dýcha priateľskou atmosférou a vynikajúcim servisom.

Čo máš na svojej práci najradšej? Čo je najviac obohacujúce, naopak najnáročnejšie?

Spokojnosť zákazníkov je najviac obohacujúca. Keď vidím, že sa v našom oblečení cítia  krásne, keď majú z nákupu radosť a vracajú sa k nám. Sme rady, že Oné pomáha a podporuje našich malých podnikateľov a tak isto aj pomalú, udržateľnú módu. Celkom som sa našla aj v  propagácii na sociálnych sieťach, čo je pre mňa stále prekvapujúce, keďže nie som z tých, čo by tam trávili hodiny. Instagram som napríklad nikdy predtým nepoužívala. V čom som sa ale vôbec nenašla sú umývanie podlahy a účtovníctvo, to veľmi rada delegujem.

Ak sa nám podarí niekoho pozitívne ovplyvniť, aby pri nákupe zohľadnil kto a kde mu produkty vyrobil, tak to je krásny bonus.

Aká je tvoja vízia podnikania? Vidíš v Trenčíne potenciál lokálnej módy?

Trenčín sa v minulosti vyznačoval ako mesto módy, takže vízia je jasná. Potenciál lokálnej módy vidím obrovský nielen v Trenčíne. Za tú krátku dobu, čo fungujeme sme si vytvorili komunitu zákazníkov nielen z Trenčína, ktorí sa k nám opätovne radi vracajú a my sa z toho veľmi tešíme. Máme dopyt aj po eshope, ktorý by sme chceli spustiť hneď ako to bude možné a dostať náš koncept aj k tým zákazníkov, ktorí nemajú šancu si u nás nakúpiť osobne. Avšak hlavným cieľom je ďalej rozvíjať spolupráce a kamenný obchod na Mierovom námestí v Trenčíne.

Tvoj Oné dizajn shop je jediný koncept tohto typu obchodíku v Trenčíne. Cítiš v sebe pocit zadosťučinenia?

Pocit zadosťučinenia cítim hlavne z toho, že robím, čo ma skutočne baví a čomu verím. Ak sa nám podarí niekoho pozitívne ovplyvniť, aby pri nákupe zohľadnil kto a kde mu produkty vyrobil, tak to je krásny bonus.

Mesto Trenčín vyhralo titul Európske mesto kultúry 2026, má tu vzniknúť laboratórium udržateľnej módy. Myslíš, že práve viac takýchto konceptov, akým je tvoj Oné dizajn shop môžu byť z jedných impulzov, aké mesto potrebuje v rámci módy?

Trenčín okrem toho, že vyhral titul Európskeho mesta kultúry 2026 má potenciál znovu prebrať aj titul Trenčín mesto módy. Oné dizajn, okrem toho, že sa snaží prinášať k zákazníkom udržateľnú módu,  sa orientuje aj na zaujímavé spolupráce a projekty. Ich cieľom je v budúcnosti vytvoriť povedomie o slow fasion, kapsulových šatníkoch a podobných konceptoch pre vedomejšie, nie impulzívne, nakupovanie. Chceme dať priestor mladým talentom a ak budeme oslovený, tak sa radi budeme spolupodieľať na tvorbe a participovaní EHMK2026.

V Oné dizajn shop môžete nájsť napríklad značky ako cila.atelier, uashmama sk_cz, ammyla, novesta a mnhodo ďalších.

Zdroj foto: Oné dizajn shop