Kolekcia ÖMSESIDIG z IKEA oslavuje život každý deň. O tom, ako vznikla nám povedali priamo dizajnéri

Trini Guzmán je mladá a nezávislá umelkyňa z Chile. Jej tvorba je farebná, hravá a živá. Friso Wiersma je dizajnér IKEA, ktorý pre známy obchodný dom s nábytkom už spolunavrhol niekoľko úspešných limitovaných kolekcií. Ako sa farby a kultúra Latinskej Ameriky spojili s legendárnym švédskym prevedením a ožili v jedinečnej fúzii, v limitovanej kolekcii ÖMSESIDIG, ktorá je už dostupná v IKEA, nám porozprávali priamo dizajnéri.

Ako ste sa s IKEA stretli a prepojili v spolupráci?

Trini Guzmán: Prvýkrát ma z IKEA kontaktovali v januári 2020, tesne pred pandémiou. Bola som nadšená touto kolekciou, keď mi prezradili, že sa bude niesť v duchu kultúry a tradícií Latinskej Ameriky. Nemala som viac informácií, ale vedela som, že bude tvorená umelcami a kreatívcami práve odtiaľto, čo ma nadchlo a tešila som sa, že budem môcť byť jej súčasťou. Potom prišla pandémia a veľa vecí sa zmenilo, ale našťastie sme na kolekcii mohli začať pracovať online. Bol to zaujímavý proces tvorby a aj zaujímavá skúsenosť, stretnúť všetkých umelcov cez počítač a pracovať spoločne prostredníctvom obrazoviek. Bolo to veľmi špecifické, ale zároveň zaujímavé. Spájal nás však krásny projekt a tešili sme sa, že môžeme napredovať aj v tých časoch. Zažili sme vtedy naozaj výnimočné spoločné chvíle.

Aký bol koncept kolekcie, ktorý ste rozvíjali?

Trini Guzmán: Pracovali sme s konceptom oslavy. Sami sme sa tešili na čas stretávania sa s našimi priateľmi a rodinou, túžili sme po stretnutiach a po spoločných zážitkoch, čo nás inšpirovalo. Keď som vtedy zatvorila oči, videla som množstvo textúr a farieb, to ako stretávam s milovanými… Bol to pre mňa dobrý odrazový bod, v ktorom som si začínala kolekciu predstavovať.

Mohli ste koncept samotný upraviť počas tvorivého procesu?

Trini Guzmán: Áno, boli sme veľmi otvorení novým návrhom a ideám, pričom sme stále pracovali so základnou oslavnou témou, teda sme mysleli na to, čo by sa hodilo na túto príležitosť.

Friso Wiersma: Koncept aj tvorivý proces sme chceli nechať veľmi otvorené, pretože dôvodom, prečo túto kolekciu prinášame je, že radi zisťujeme a skúmame bližšie to, ako ľudia v Latinskej Amerike žijú, aby nakoniec objekty mohli rozprávať skutočné príbehy ľudí.

V Miláne a New Yorku sa uskutočnili IKEA Festivals, kde boli motívy kolekcie predstavené skôr. S akým feedbackom ste sa v uliciach stretli?

Trini Guzmán: Bolo to úžasné! Mala som totiž skvelú príležitosť cestovať s tímom IKEA do Milána a namaľovať nástennú maľbu. Stenu som zdieľala s Dianou Ordóñez , ktorá je skvelá kolumbijská umelkyňa, ktorú obdivujem a poznám cez jej nedávnu kolekciu. Bolo tiež skvelé užiť si festival a spoznať každého osobne. Zároveň som si tam uvedomila, aký dosah budú mať produkty, ktoré tvoríme. Dostanú sa do domov ľudí po celom svete a stanú sa súčasťou ich domovov, rutín a stanú sa ich vecami – ich vlastnými. Je to veľmi vzrušujúce, je to veľká príležitosť pre mňa ako mladú umelkyňu z Chile, za ktorú som vďačná.

Diana Ordóñez 

Friso Wiersma: Čo je tiež zaujímavé, od ľudí sme počuli, že je to veľmi farebná a hlboká kolekcia. Je to najmä vďaka príbehom, ktoré žijú v dizajnoch. Miestny ľudia niektoré z nich spoznávajú a vďaka tradíciam a emóciam sa s nimi vedia spojiť.

Je v tejto kolekcii aj váš osobný odkaz?

Trini Guzmán: Pre mňa bola veľká zmena a výzva v živote to, keď som sa stala matkou. Zistila som, aké dôležité je vždy vytvárať priestor pre spájanie. Napríklad, keď oslavujeme ako rodina, teda aj s deťmi, mám pocit, že sa vždy sústredime najmä na dospelých, čiže často zabúdame tvoriť miesta, ktoré nie sú oddelené. Napríklad, máme stôl zvlášť pre deti a dospelých… Páči sa mi idea spájania, to ma inšpiruje a tam spočíva aj môj osobný odkaz.

Tiež sa mi veľmi páči aj to, že sme z rôznych krajín a kontinentov, pracujeme vo veľkých vzdiaľenostiach, je krásne vidieť spojenie kreativity a nápadov z rôznych kultúr. Máme naozaj spoločného viac, ako by sme mohli očakávať.

Friso Wiersma: V IKEA nás naozaj veľmi inšpiroval aj samotný príbeh Trini. Je o posilňovaní a inšpirácii žien a detí, za čím stojíme a sme radi, že ho môžeme takto podporiť a prinášať verejnosti.

Aka je vaša umelecká inšpirácia? Na akých miestach ju nachádzate?

Trini Guzmán: Naozaj cítim, že umenie dáva slobodu žiť život a tvoriť si svoj vlastný priestor bez strachu a len z vecí, ktoré milujete a môžete zdieľať. Tiež povdzbudzuje ľudí budovať si svoje vlastné miesta pre život bez strachu. S tým, koľko sa toho vo svete deje to môže byť niekedy náročné alebo ťažké, preto som rada, že môžeme tvoriť a kreovať svoje príbytky slobodne a radostne.

Zároveň, milujem byť v prírode. V Chile sa krajina veľmi mení, na severe je púšť, na juhu krásna Patagónia. Tá je pre mňa jedným z najkrajších miest na svete. Vždy tam rada cestujem a milujem si to tam fotiť. Tiež sa veľa pýtam, som zvedavá na stromy, rieky… Tie ma veľmi inšpirujú. Rovnako ako farby a textúry.

Aký je váš domov?

Trini Guzmán: Som zberateľka pokladov. Cítim špeciálne spojenie s objektami, milujem keď cestujem a niečo si prinesiem, má to pre mňa špeciálnu hodnotu, priťahuje ma to. Som totiž maximalistka a tak rada mixujem vzory a farby.

Mám tiež veľa vecí z IKEA, rada si ich ale personalizujem. Mám naprílkad lampu, ktorú som si namalovala. Práve to mám na veciach z IKEA rada, že môžete nájsť predmety, ktoré sú lacné, takže ich môžete namalovať a je to bez risku. Nemáte pocit, že je to drahé a že sa to môže pokaziť. Vyskúšajte to, veci z IKEA to priamo ponúkajú. 🙂

Do akého interiéru je ideálna kolekcia, ktorú ste navrhli pre IKEA?

Trini Guzmán: Táto kolekcia je naozaj pre každého. Prináša množstvo vzorov a farieb, čo jej dáva rôzny charakter a čo ju robí perfektnú pre to, aby si v nej niečo našiel každý. Jednoducho môžete „mix & match“, aby ste našli tie správne kúsky pre váš domov. Práve to sa mi páči na týchto špeciálnych kolekciách, ktoré IKEA uvádza. Aj tie predchádzajúce, napríklad s Marimekko alebo so Swedish House Mafia mali tiež svoj charakter, ktorým jednoducho doplníte svoje bývanie podľa svojho vlastného vkusu a štýlu, ktorí máte radi.

Friso Wiersma: V IKEA radi koordinujeme našu ponuku, pričom je pre nás veľkou zodpovednosťou to, aby si ľudia dokázali v IKEA zariadiť celé svoje bývanie. Sme radi, keď veci fungujú spolu a dajú sa kombinovať. V tejto kolekcii sme to zobrali trošku z opačného konca. Spojili sme sa s 9 tvorcami, ktorý priniesli na tému oslavy niečo zo svojich kultúr a životov. Je to eklektický mix, ktorý priniesli dizajny z Latinskej Ameriky, ktoré sa tvorili voľne. Kolekcia je tak mix týchto tvorcov, ktorý priniesol proces, ktorému sme dôverovali. Nájdete v nej veľmi farebné predmety, tiež nejaké jednofarebné, dokonca aj biele a čierne. Je to prejav toho, s akými umelcami a do akej hĺbky sme tvorili. Prináša to dobrú perspektívu.

Plánujete priniesť podobné kúsky do vašej permanentnej kolekcie?

Friso Wiersma: Kolekcie ako táto sú pre nás niečo ako čerešničkou na torte. Potom ako zariaďujete svoje bývanie, pričom hľadáte najmä funkčné riešenia, je toto niečo navyše. Vďaka kolekcii ako je táto viete do svojho interiéru dostať trochu farieb, radosti a osobnosti.

Zdroj foto: IKEA