Od zrodu až po zákaz – nákupy bez plastovej tašky

Pohodlnosť využívania plastov sa stala atraktívnou a jednorázovosť výrobkov šetrila ženy v domácnosti a odľahčovala ich od tvrdej práce. Na miske váh sa preto kolísala úspora financií s úsporou času. Úspora času a pohodlnosť bola masívnou kampaňou oháňajúcou sa pútavými výrokmi, ktoré ospevovali jednorazovú nákupnú tašku – má nepremokavý povrch, je silnejšia ako papier a ľahká na nosenie. A tak sa začal najrozšírenejší globálny problém. Plastové tašky. Kedy ale nahradili papierové či tie textilné?

Od zrodu až po zákaz

Inžinierske majstrovské dielo plastovej tašky švédskeho inžiniera Stena Thulina začalo svoju honbu za pohodlnosťou v roku 1965. Tržný rozmach mal ale viacero bariér či nepochopenia zo strany spotrebiteľov. Nedokázali si predstaviť ukladanie nákupu do tašky bez tvrdej podložky a vzpriamenej polohy. Výrobcovia najímali viac právnikov ako marketingových špecialistov, konzum má totižto obavy o hygienickú bezpečnosť pri manipulácií s neznámym materiálom – polyetylénom.

Otázky a obavy o pôsobení plastu v prírode po jeho použití sa v tom čase ešte nezdali byť populárnymi či dostatočne aktuálnymi. Ekologický dopad je vo veľkom ignorovaný až do roku 1997, kedy námorník a výskumník Charles Moore poukazuje na plastový odpad v Tichom oceáne. Jeho náučný a odvážny výkričník nad spotrebiteľskou nerozvážnosťou sa dočká svojho uznania, keď sa rozsiahly odpad klasifikuje ako človekom vytvorený ostrov, anglicky nazvaný ako Great Pacific Garbage Patch. Morské živočíchy si mylne pochutnávajú na medúze či planktóne. Plast sa teda úspešne integroval do bežnej domácnosti.

Plastové tašky dnes

Je rok 2018 a pod záštitou uvedomelých ekológov a spotrebiteľov sa vedie boj proti plastu. Od zákazu plastov v Bangladéši v roku 2003 až po Kenyiu v roku 2017. Dnes sa kedysi zveličené zahraničné správy o ekologickej katastrofe stávajú bežnou napomínanou skutočnosťou európskej civilizácie. Svetom sa šíria podporujúce heslá Refuse single-use plastic a vír myšlienok a emócií zanecháva v divákovi i dokumentárny film A Plastic Ocean. Vyšším levelom a ambíciou v danej problematike je pôsobenie v českej kampani Plast je past či záujmovej činnosti v svetovej organizácií Plastic Pollution Coalition. Nadšenci môžu tradične pomáhať v rámci Greenpeace. 

Zaujímavé alternatívy ekologického nakupovania vám prinášame aj my! Tých, ktorých tento fenomén otravuje, nebudeme nútiť. A ani nechceme. Pandorina skrinka sa otvorila a smrtiaci vynález, ktorý nepochádza z prírody, nám padá na zodpovednosť. Vytýčme si role na planéte Zem. Rozdeľme si svoju zodpovednosť a poďme spoločne inšpirovať druhých. Ľudia, ktorých máme radi, sa časom pridajú. Pozrime sa spoločne na nápady a vynálezy, ktoré si zaslúžia označenie #reusable, #plasticfree, #wastefree. Označenia, po ktorých naša Zem túži. Nemá totižto žiadny plán B, my ho ale mať môžeme.

Sieťovky

Aj nákupné tašky môžu nájsť svoje miesto v šatníku modernej ženy. Dostupnosť tejto ekologickej alternatívy je už dnes bežne rozšírená v bio či podobných obchodoch. Dávajte si však pozor na drobnejší tovar.

Kúpite napírklad na: prijemneveci.sk czechnetbag.com

Od zrodu až po zákaz

Textilné a tie z trvácneho papiera

Klasiky, ktorých účeľ sa odkloňuje od nákupu až po plnohodnotnú dámsku kabelku. Máte už tú svoju? Kúpiť ich môžeme takmer kdekoľvek. Určitou motiváciou môže byť možnosť vytvoriť si na taške vlastný nápis (DIY) a prezentovať sa svetu. Už ostáva len jedno – nezabudnúť si ju doma! Pozrite sa na naše tipy.

Kúpite napírklad na: Lenka Sršňová

Od zrodu až po zákaz

Vrecká na potraviny

Náhrada mikroténových vreciek, ktoré sa nezmyseľne používajú len na jedno použitie. Málo z nás si ich prinesie naspäť do obchodu. Avšak, vážia čo najmenej. Priemerný spotrebiteľ sa nechce ochudobniť o nadbytočné gramy, ktoré by mali sieťkové prírodné vrecká. My ale veríme, že pár gramov navyše vás neodradí od takého skvelého nápadu. Kreativita a úspornosť šikovných rúk prišla i do podoby záclonových či bavlnených vreciek. Taktiež vás inšpiruje takmer bezodpadové recyklovanie?

Ďalšie inšpirácie na vrecká nájdete aj na instagramovom profile @dutka_lab.

Od zrodu až po zákaz
Bez obalu?

Áno! A dokonca i v kamennej predajni v Bratislave – U Dobrožrúta. Nenechajte si újst zero waste obchod s eko produktami. A čo viac. Dokonca si môžete načapovať aj vlastnú drogériu. Nepochybujeme o tom, že sme práve potešili priaznivcov #sustainable (udržateľného) životného štýlu. Taký životný štýl sa zameriava na zníženie využívania prírodných zdrojov, prehodnotenie našich konzumných potrieb, priklánanie sa k symbióze ľudstva s cyklami Zeme.

E-shop bezodpadu.sk taktiež „čapuje“ do vlastných obalov a najbližšie bezodpadové predajne si môžete prezrieť na interaktívnej mape mapa.reduca.cz.

Pridáte sa?

Nie je väčšie posolstvo, ako inšpirovať ľudí okolo seba. A najmä tých najmenších. Pretože deti nás nepočúvajú, deti nás napodobňujú.

Zdroje: unenvironment.org, sacabaguette.com, Beth Scrutton (youtube), pinterest.com, lesfactoryfemmes.com