Od sna k realite alebo výstava s prierezom módnej tvorby návrhára Richarda Rozboru

Udržateľnosť sa stala jeho trendom. Slovenský módny návrhár Richard Rozbora, kreatívny riaditeľ rodinnej značky ROZBORA COUTURE, však princípy enviromentalizmu, etiky a slow fashion vyznáva už dlhé roky.

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach, čím tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté akademické vzdelanie Richarda ako návrhára, ktorého komplexné štúdium nedosiahol do dnešného dňa žiaden z kolegov na Slovensku.

Jeho tvorbu predstavíme za podpory z verejných zdrojov pomocou Fondu na podporu umenia formou samostatnej autorskej výstavy dňa 11. 11. 2021 pod záštitou Veľvyslanectva Veľkej Británie v priestoroch školy módnej komunikácie Mod’Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave. Výstava bude pozostávať z viacero ucelených častí, zobrazujúcich jednotlivé etapy jeho tvorby a ich prierez a vývoj za uplynulých 20 rokov.

Photo: reefe | www.reefe.sk

Richard Rozbora, BA(Hons.)

Richard Rozbora sa zaoberá módnou tvorbou a dizajnom od roku 2001. Je absolventom londýnskej University of Arts London, Central St. Martin’s s titulom BA(Hons) – honorovaný bakalár umenia v oblasti womenswear.

Je členom prestížnej britskej RSA (Royal Society of Arts / Britská Kráľovská akadémia umenia.

Ako módny návrhár začal tvoriť už od roku 2001 pod svojim menom Richard Rozbora, ako ROZBORA COUTURE od roku 2013. V akademickej oblasti je členom komisie pre mladých módnych tvorcov v rámci BMD a spolupracuje s francúzskou školou Mod’Spa Paris ako odborný konzultant, kde vzdeláva študentov a odovzdáva im svoje cenné skúsenosti.. Počas posledných 20 rokov predstavuje kolekcie v Bratislave a tiež posledných 7 rokov každoročne na viedenskom týždni módy až do vypuknutia celosvetovej pandémie. Počas minulých rokov mal okrem toho autorské prehliadky aj v Prahe, Paríži, Nikózii, Londýne, Oslo apod. Nižšie nájdete výber najvýznamnejších prezentácií od roku 2014.

2001 promócia Central St. Martin’s Londýn

2014-2019 prezentácie a prehliadky 

Zahraničné: Viedeň, Praha, Paríž; domáce: Bratislava, Žilina, Jasná Nízke Tatry, Trenčianske Teplice. 

Účasť na podujatiach: Viedenský týždeň módy, Fashion LIVE! a Bratislavské módne dni, veľvyslanectvo SR v Rakúsku, prezentácia v Hofburgu vo Viedni, prezentácie pre rôzne inštitúcie, ako napr. ING Banka, rakúsky časopis Look! a pod.

2018 členstvo v britskej Kráľovskej akadémii umenia (RSA) prehliadka MQVFW Viedeň 

2018 prehliadka Fashion LIVE! Bratislava

2019 prehliadka v Prahe – Pražská křižovatka

2019 MQ VIENNA FASHION WEEK za podpory dotácie z FPÚ

Designer: Rozbora

Primárnym cieľom výstavy je predstavenie retrospektívy tvorby dizajnéra Richarda Rozboru a jeho vývoja od študentských experimentálnych modelov až po tvorbu vysoko profesionálnych, remeselne skvelo zvládnutých majstrovských modelov s ohľadom na nositeľnost, dizajn, nadčasovost a to všetko za zachovania princípov udržateľnej a ekologickej módy.

Predstavenie prebehne formou vernisáže a následnej výstavy a expozície v trvaní 1 týždňa v priestoroch školy módnej komunikácie Mod’Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave, kde budú vystavené modely a taktiež budú prebiehať projekcie vytvorených videovizitiek z existujúcich aj nových stopáží. Cieľom výstavy je predstavenie prierezu Richardovej tvorby a najmä jeho vývoj za 20 rokov.

Richardovo dlhoročné pôsobenie v móde, rovnako ako jeho dosiahnuté vzdelanie na jednej z najprestížnejších svetových módnych univerzít spolu s pedagogickou a vzdelávacou činnosťou v oblasti módy a členstvom v prestížnej britskej Kráľovskej umeleckej spoločnosti (RSA), ktorú česť má ako jeden z mála Slovákov, ho kvalifikujú prezentovať sa na profesionálnom a odbornom poli na Slovensku na popredných miestach a tieto skutočnosti definujú s ohľadom na dosiahnuté vzdelanie Richarda ako návrhára. Umeleckú úroveň Richarda a jeho módnej tvorby zhodnotili už jeho profesori, Gianfranco Ferre, ktorí vychovali okrem iného Alexandra McQueena, Stellu McCartney, Johna Galliana, Husseina Chalayana a ostatných svetoznámych umelcov, udelením mu titulu honorovaný bakalár umenia / BA(Hons.). Richardovo umenie definovali napríklad mená ako jeho priamy tútor Howard Tangye, okrem iného osobný ilustrátor Christiana Diora, Diane Pernet ASVOF apod.

Výstavu s názvom OD SNA K REALITE s prierezom módnej tvorby návrhára Richarda Rozboru BA(Hons) a jeho vývoj za 20 rokov od jeho promócie v roku 2001 v Londýne na Central St. Martin’s až do dnešného dňa podporil z verejnych zdrojov Fond na podporu umenia #fpu.

Vitajte vo svete módy a tvorby RICHARDA ROZBORU BA(Hons)

Výstava dostupná pre širokú verejnosť v termíne 15.-19.11.2021 v časoch 16:00-18:00hod takisto v priestoroch školy módnej komunikácie Mod’Spe na Hviezdoslavovom námestí 20 v Bratislave.

Designer:. Rozbora

Zdroj foto: Richard Rozbora