Nová krv: Best Fashion Graduate 2021

Mladí a nepokojní. Vybraní absolventi módneho dizajnu sa už po šiesty raz uchádzali o ocenenie Best Fashion Graduate 2021 pod hlavičkou organizácie Slovak Fashion Council. Titul získava absolvent bakalárskeho štúdia, ktorý presvedčí odbornú porotu svojou tvorbou, kolekciami a prácou s princípmi udržateľnosti. Dnešná generácia mladých tvorcov sa však (našťastie) čoraz výraznejšie prejavuje už počas svojho štúdia, čo im neskôr pomôže lepšie zvládať drsnú realitu módneho sveta.

Ocenenie BFG nie je len titul. Je to najmä koučingový program, ktorý mladému návrhárovi pomáha nasmerovať svoju tvorbu a prináša mu príležitosti sa rozvíjať. Výsledkom je ucelená módna kolekcia s rukopisom autora s možnosťou prezentácie doma aj v zahraničí a tiež príležitosti svoje modely predávať. Víťaz absolvuje cyklus módnej sezóny s podporou profesionálov z módnej praxe. SFC ušije víťazovi program ocenenia na mieru, čo prináša dlhodobý efekt na budúcu kariéru návrhára.

Hodnotené kritériami boli umelecká výpoveď a úroveň spracovania dizajnu, odlíšiteľnosť a zrozumiteľnosť v tvorbe dizajnéra, sila motivácie a predpoklady pre biznisový úspech dizajnéra na trhu a udržateľnosť. Skvelou správou je, že dnešná generácia absolventov pozná možnosti udržateľnej módy, stavia na nich a nevníma ich ako prekážku, ale prirodzenú súčasť svojej tvorby.

Finalistami tohto ročníka boli Zoltán Tóth, Juliana Brnáková, Ivana Janigová, Mária Štvrtecká, Sofia Tureková a Petra Famlerová. 

Porota súťaže: Milada Hálová, Milota Havránková, Mária Štraneková, Barbora Peuch, Zuzana Šidlíková, Marika Majorová, Babsy Jagušák, Mikina Dimunová, Zora Husarčíková

Zoltán Tóth: Udržateľnosť je nekonečná cesta 

Čerstvý absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Prahe, Ateliéru odevu a obuvi prof. Libeny Rochovej. Bakalársky stupeň štúdia absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre architektonickej tvorby. Počas štúdia v Bratislave stážoval u slovenskej návrhárky Lenky Sršnovej a počas štúdia v Prahe získal 6-mesačnú stáž v Belgickom módnom dome slávnej dizajnérky Anna Demeulemeester, ktorý patrí do slávnej Antwerpskej šestky. 

Moment, ktorý odštartoval jeho kariéru v módnom priemysle bola výhra v súťaži Van Graaf Junior Talent na pražskom MBPFW v roku 2017. Odvtedy mám za sebou niekoľko autorských prehliadok a spoluprác. Najvýraznejšou z nich bola s kultovou americkou džínsovou značkou Levi’s. 

Kolekcia RE je prelomová, nakoľko si v nej Tóth ujasňuje smerovanie svojej značky. Stanovuje si pravidlá do blízkej budúcnosti a pracuje hlavne s témou udržateľnosti, ktorú neustále skúma. Zároveň chce, aby bola základným stavebným pilierom svojej tvorby. 

IG: @zoltantoth.cz

Juliana Brnáková: Nové materiály z textilného odpadu 

Študentka odevného dizajnu na VŠVU, momentálne v prvom ročníku na magisterskom stupni sa už v minulosti zúčastnila viacerých módnych prehliadok ako Fashion LIVE 2019 v Bratislave, Fashion Week v Košiciach 2019, Desingblok v Prahe či Fashion Idea Festival v Minsku. V súčasnosti sa so svojou novou kolekciou umiestila na prvom mieste v súťaži Nové tváre módnej scény v rámci Bratislavských módnych dní. 

Dizajnérka je špecifická v tom, že vytvára úplne nové materiály z deadstocku, čím napĺňa svoju filozofiu zero-waste prístupu. Kolekcia „The Chance“ dáva šancu textilnému odpadu, ktorý by sa ďalej v odevnom priestore nepoužil – sú to väčšinou odstrižky látok, odrezky z ponožiek či odpadové nite. Kolekcia nielenže odpad spracováva, čo je najdôležitejšie – neprodukuje už ďalší. Modely obsahujú veľký podiel ručnej práce a techník.

IG: @julianabrnakova

Ivana Janigová: Šaty ako funkčné umelecké dielo 

 Vo svojej tvorbe sa primárne opiera o vlastnú záľubu v kresbe a maľbe, pričom východiská nachádza v každodenných a intímnych témach. Pri práci sa snaží využívať svoje predošlé skúsenosti zo štúdia voľnej textilnej tvorby a zakladá si na výraznej vizuálnej identite, ktorú nachádza hlavne vďaka práci s líniou, štruktúrou, a presahom do iných médií. Cieľom dizajnérkinej tvorby je transformovať premýšľanie nad odevom a prezentovať ho ako umelecké dielo so zachovaním jeho praktických funkcií. 


Bakalárska kolekcia Antinomy skúma osobný konflikt medzi tradičným konštruovaním odevu a primárnou záľubou v kresbe. V kolekcii pracuje s oboma prístupmi, pričom využíva prvky obleku ako symbolu vyspelosti a zvládnutia krajčírskeho remesla. Tie následne stavia do protikladu s voľnou tvorbou bez strihovej prípravy, v ktorej sa snaží celým postupom čo najviac priblížiť k spontánnej a expresívnej akcii, ktorú poskytuje kresba či maľba.

Janigovej filozofia a vízia týkajúca sa udržateľnosti vychádza najmä zo snahy o zmenu zaužívaného systému. Do budúcna sa plánuje venovať nielen odevnej tvorbe, ale prepájať ju s inými umeleckými disciplínami, netvoriť veľké kolekcie „na sezónu“, ale pracovať vlastným tempom a riadiť sa najmä aktuálnym konceptom/ideou. 

IG: @kdejepina

Mária Štvrtecká: Experimentálne hry s matériou 

Absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v odbore odevný dizajn sa zameriava na hľadanie inovatívnych postupov spracovania materiálu. Vyberá si témy, ktoré ju osobne zaujímajú a sú aktuálne. V rámci štúdia absolvovala výmenný pobyt na Sapienza Università di Roma, či stáž v ateliéri slovenskej dizajnérky Lenky Sršňovej. 

Téma jej diplomovej práce sa zaoberá identitou človeka v spoločnosti, ktorú výrazne ovplyvňuje premenlivosť prítomnej doby. Jeho osobnosť je rozdrobená, v dôsledku čoho, už zastáva len akési roly a nedokáže už byť sám sebou.

Dizajnérka v rámci udržateľnosti vytvára odevy s originálnym dizajnom a umeleckou výpovednou hodnotou založenou na etických princípoch výroby.

IG: @majastvrtecka

Sofia Tureková: Módne expresívne sochy 

Návrhárka a čerstvá absolventka bakalárskeho štúdia na Londýnskej univerzite Central Saint Martins (CSM), kde študovali legendy módnej scény ako sú napríklad Alexander McQueen, John Galliano alebo Stella McCartney. 

Počas štúdia spolupracovala s módnym domom Dior, značkou Nike alebo Louis Vuitton. V dámskej kolekcii „(P)laced“ premieta experimentálny prístup k zachovaniu tradičných remesiel, najmä výroby paličkovanej čipky a následným vývojom vlastnej súčasnej „čipkovacej“ techniky. Samotná technika je založená na myšlienke vytvorenia odevov na požadovaný tvar priamo na figuríne bez švov a na ďalšom experimentovaní s nekonvenčnými materiálmi a rozmermi samotnej „čipky“. Jemné nite používané pri čipkách boli preto nahradené úzkymi textilnými prúžkami, ktoré boli recyklovanými „deadstockom“ zo slovenských a anglických firiem. Výsledkom sú extravagantné jedinečné kúsky, akési módne expresívne sochy. 

Dizajnérka je aktívnou členkou hnutia Fashion Revolution a pravidelne vedie workshopy opravy starého oblečenia s líderkou a známou lektorkou udržateľnosti Orsolou del Catro DISCOMAKE London. 

Okrem preferencie prírodných materiálov, práce s odpadovými materiálmi a kontrolou pôvodu kupovaných látok počas štúdia tiež experimentovala s rôznymi technológiami a začlenila do svojej tvorby bezodpadový systém (puzzlová technika pre NIKE). Vo svojej tvorbe nepoužíva kožušiny a exotické kože živočíšneho pôvodu. 

IG: @sof.t_

Petra Famlerová: Rethink me

Absolventka bakalárskeho štúdia VIA Design v Dánsku, finalistka Van Graaf Junior Talent 2020 (MBPFW) a víťazka Fresh Fashion Contest 2021, ktorý sa konal pod záštitou Fahion LIVE!. 

Kolekcia, ktorú prezentovala vznikla práve pre túto príležitosť. Famlerová tvorí pod svojou značkou FAMALE, ktorá je výrazným hlasom mladej generácie. Zručne kombinuje prvky streetwearu a tradičný tailoring. Téma kolekcie nesie názov „Rethink me“. 

Inšpiráciou boli samotné materiály a návrhár Virgil Abloh, ktorý vo svojej prednáške pre RCA položil trefnú otázku módnemu priemyslu: „Prečo kolekcia stráca relevantnosť len čo vyjde nová?“ Ku konceptu dizajnérka pristupovala retrospektívne a introspektívne, analyzovala samú seba, svoju predošlú tvorbu a našla svoju DNA práve v použitých látkach a farebnom kontraste. 

Každý kúsok z kolekcie je unikát, nakoľko návrhárka používa prevažne deadstockový (odpadový) materiál. Potrpí si na kvalitu a lokálnu výrobu, čím chce podporiť remeslo na Slovensku a v Čechách, a zabrániť tak jeho zániku. Predstavená kolekcia je prevažne vytvorená zo zvyškov látok, ktoré po sebe zanechala ešte od školských čias. 

IG: @famale.official / @petrafamlerova

Drive, eko myslenie a sila novej generácie 

Víťazkou 6. ročníka Best Fashion Graduates 2021 sa nakoniec stala Petra Famlerová so svojou odevnou značkou FAMALE. Vďaka podpore od Nadácie Tatra banky získava víťazka 500 Eur finančnú odmenu určenú na technicko-materiálové zabezpečenie výroby ďalšej kolekcie. Aktuálne sa pripravuje výstava všetkých víťazov BFG, ktorá sa otvorí 30. novembra 2021. Petra sa tak odprezentuje v spoločnosti návrhárov, ktorí tvoria súčasnú aktívnu generáciu módnych návrhárov a tvarujú našu lokálnu módnu scénu.

Následne sa Famale presunie do Londýna na London Fashion Week. Slovak Fashion Council vzal každého víťazného dizajnéra do Londýna a umožnil mu prezentovať sa pred medzinárodným publikom, čo je vždy nezaplatiteľný feedback. Následne na Petru bude čakať mentoring s freshlabels.cz, kde na ňu čaká možnosť získať cenné rady z oblasti biznisu, e-commerce či cenotvorby. Petra sa viťazstvom zaradila do zoznamu dizajnérov, s ktorými Slovak Fashion Council pravidelne spolupracuje a podporuje ich vizibilitu a networking v módnom odvetví. 

Petra Famlerová predstavuje svoju kolekciu RETHINK ME pred porotou

O Slovak Fashion Council

Slovak Fashion Council (SFC) je profesionálna nezisková organizácia, ktorá pomáha podporovať a rozvíjať slovenský módny ekosystém od roku 2011. Založila ho módna návrhárka Dana Kleinert, ktorá získala mnoho lokálnych i zahraničných ocenení. Od decembra 2019 stojí na čele výkonná riaditeľka Zuzana Bobíková.   

Zdroj foto: Slovak Fashion Council

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano