Najdôležitejšie vitamíny pre vašu pleť. Ktoré sú to?

Pokožka je denne vystavovaná škodlivým vplyvom ovzdušia, nepriaznivému počasiu alebo ostrým slnečným lúčom. Pre hebkú, jemnú a pružnú pokožku nestačia iba ošetrujúce krémy, ale tiež vhodná kombinácia vitamínov pre správnu výživu pleti. A vďaka týmto piatim bude vaša pleť žiariť krásou!

Daily Vitamin C od Omorovicza a Ethylated L-ascorbic Acid 30% Network, Beautysecret.sk | Multivitamin Face Cream, Cucumber Face Cream, Anti-puff eye gel a Orangebutter lip balm, E-ziaja.sk | Rúže na very Zuii, Biorganica.sk

Vitamín A

Vitamín A, tiež známy ako retinol, je perfektným spojencom v boji za krásnu pleť. Pomáha pri regenerácii tkaniva a je tak kľúčovým pre zdravú pleť. V prípade nedostatku vitamínu A je pleť vysušená a šúpe sa.  Vitamín A stimuluje dermis, kde sa nachádza kolagén, elastín a krvné cievy. Aplikovaním kozmetiky s vitamínom A dochádza k redukovaniu vrások a k zlepšeniu krvného toku vo vrstve dermis. Vitamín A zlepšuje ukladanie kolagénu a ochraňuje ho. Taktiež ak má vaša pokožka sklony k akné, pehám, nadmernej pigmentácii či tvorbe čiernych a bielych „bodiek“ pri pobyte na slnku (tzv. solárnym komedónom), bude retinol pre vás to pravé riešenie.

Vitamín B

Najbežnejšie využívané vitamíny na pleť v kozmetickom priemysle sú vitamín B3 a B5. Vitamín B3 preukázateľne redukuje známky starnutia a rozjasňuje pleť. Znižuje tiež začervenanie a väčšina produktov, ktoré ho obsahujú, majú jemný exfoliačný účinok. Vitamín B5, tiež nazývaný aj panthenol, hydratuje a zvláčňuje pleť. Udržiava vodu a posilňuje ochrannú bariéru pokožky. Nedostatok vitamínov B3 a B5 môže spôsobiť vypadávanie vlasov a oslabnutie nechtov. Avšak dostatočný príjem B-komplexu vedie k žiarivej a hydratovanej pokožke, ktorá je chránená pred zápalmi a má jednotný tón pleti.

Vitamín C

Pomocník, po ktorom siahame v období chrípok a prechladnutí, vitamín C je dôležitý aj pre našu pleť. Zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu, vďaka ktorému je pleť pevná a pružná. Tento vitamín tiež patrí do rady antioxidantov, ktoré  pomáhajú chrániť pokožku pred voľnými radikálmi. Eliminuje pigmentové škvrny, starecké škvrny a vyrovnáva tón pleti. Dodáva pleti žiarivejší a zdravší vzhľad, pokožka je pri pravidelnom používaní navyše pevnejšia a pružnejšia. Pravidelný príjem vitamínu C pomôže pleti vyzerať zdravo, sviežo a navyše prispieva k prevencii pred rakovinou kože spôsobenou slnkom.

Vitamín E

Rovnako ako vitamín C, aj vitamín E je silným antioxidantom. Jeho hlavnou funkciou je ochrana pokožky pred poškodením slnečným žiarením. Pri lokálnej aplikácii je dokonca schopný aj čiastočne blokovať ultrafialové lúče a ešte viac tak podporiť ochranu pokožky pri aplikácii opaľovacieho krému. Vďaka tomu je jeho aplikácia tiež prevenciou vzniku vrások a nadmernej pigmentácie. Organizmus vitamín E obvykle produkuje prostredníctvom kožného mazu. V ideálnom prípade udržuje kožný maz pleť hydratovanú a pôsobí preventívne proti jej vysúšaniu. Veľmi suchú pleť zaťaženú nedostatkom kožného mazu možno preto “ozdraviť“ práve aplikáciou vitamínu E. Ten navyše pôsobí proti zápalovým procesom v pleti a stimuluje jej hojenie. Vitamín E pokožku tiež chráni a pomáha jej zbaviť sa akné. Vhodné je preto používať produkty s jeho obsahom nielen ráno, ale aj večer.

Zdroj foto: Ziaja, BeautySecret.sk, biOrganica.sk, Pinterest