Miriam Švecová nie je len redaktorkou Elisette, ktorá sa venuje udržateľným témam, ale aj zakladateľkou platformy ZeroWasteSK. Na Instagrame, ktorý ako sama hovorí, vznikol z prokrastinácie, dnes inšpiruje ekologickými témami už viac ako 15 tisíc ľudí. Odkiaľ berie inšpiráciu ona, ako vníma cestu za udržateľnosťou a čoho sa jej ťažko vzdáva, prezrádza pre v rozhovore.
Prvotným impulzom k zmene životného štýlu bola pre teba návšteva New Yorku. Čo sa tam stalo a ako si zareagovala po návrate?
V New Yorku som prvýkrát pochopila, aký problém s odpadom ako ľudstvo máme. Na Slovensku som nemala možnosť vidieť také množstvo odpadu na jednom mieste a tým si uvedomiť, aká je naozaj situácia. Doma ma vždy viedli k ochrane prírody a k separovaniu, ale separovanie bol pre mňa vrchol môjho myslenia. Po návrate domov som si uvedomila, že najpodstatnejšie je odpad nevytvárať a preto som začala hľadať spôsoby ako.
Aké sú 3 jednoduché veci, ktoré by zmenili svet, keby ich robila väčšina ľudí?
Nedefinovala by som to ako tri konkrétne veci, možno skôr ako princípy. Treba vedieť, aké materiály je možné využiť viackrát a ako s nimi pracovať. Rovnako, ak nebudeme tvoriť odpad, nebude s ním žiaden problém. Tiež si myslím, že je potrebné nedémonizovať plasty, ale skôr edukovať v tom, ako ich nahradiť alebo následne, ak sa v našom živote ocitnú, ako ich používať do rozpadnutia.
Otvárajú už podľa teba oči aj väčšie značky pri otázke odpadu a recyklácie? Ak áno, aká značka ťa najviac prekvapila svojimi činmi alebo plánmi do budúcnosti?
Áno, otvárajú, pretože vidia dopyt ľudí po ekologickejších variantoch. Treba si ale dávať pozor na spoločnosti, pri korých ide čisto o marketingový ťah. Povedzme si rovno, že byť eko je momentálne v móde a značky urobia všetko preto, aby mali sympatie u zákazníka. Preto napríklad snaha H&M s ich udržateľnou kolekciou nie je niečo, čo mi zatvorí oči pred tým, v akých podmienkach pracujú ich zamestnanci a aj pred tým, že im pomaly vôbec nič neplatia.
Na druhej strane sú rôzne iniciatívy, ktoré stoja za zmienku. Určite odporúčam sledovať hlavne menšie lokálne značky, ktoré sa noazaj snažia a bojujú za lepšiu budúcnosť. Nezabudnem spomenúť Curaprox a ich obchody, kde zbierajú zubné kefky všetkých značiek a následne ich recyklujú. Z nadnárodných značiek je to určite IKEA, ktorá má mnoho udržateľých možností priamo v obchode, či ide o materiály alebo dokonca vegánske možnosti v ich kuchyni.
Ľudia si z teba berú príklad deň čo deň a snáď všetci vieme, že robíš skvelú osvetu. Kde však berieš nápady a inšpirácie ty ?
Mojou najväčšsou inšpiráciou je môj každodenný život. Na internete zdieľam to, čo robím ja a na čo som prišla buď náhodou cez internet, čo mi poradila moja mamina, kamarátka alebo o čom som čítala zaujímavý článok. Nemám konkrétnu inšpiráciu alebo nejaký zdroj informácií. Najviac ma inšpiruje každodenný život a ľudia v ňom.
Máš tipy ako prejsť z bežného štýlu života, počas ktorého produkujeme množstvo odpadu, na dlhodobo vyhovujúci pre planétu? Ako sa z toho nezblázniť a nebyť z tejto zmeny pod tlakom?
Treba len začať. Každý z nás má rôzny životný štandard a svoj komfort. Preto nie je vhodné sa s nikým porovnávať a chcieť všetko hneď. Odporúčam začať s malými krokmi, ktoré sa vám budú zdať úplne prirodzené. Rada prezradím, že keď raz začnete, už nikdy neprestanete skúmať, čo viac môžete urobiť. Preto od toho, ako si začnete nosiť vlastnú fľašku na vodu môžete skončiť pri vermikompostovaní.
Ako zvládaš to, že si viac pod drobnohľadom svojho publika?
Keď som zakladala profil @zerowastesk, bolo akurát skúškové obdobie a tento počin vznikol v rámci prokrastinácie. V danom momente ma nenapadol lepší názov ako ZEROWASTE a čo k tomu doplníš…? Mňa napadla prípona “sk” ako Slovensko. Ja som ani nedúfala, že za menej ako 9 mesiacov prekročím pomyslený instagramový miľník 10 tisíc sledovateľov a preto som už nikdy názov nezmenila. Ľudia si zvykli. Meno síce doslova znamená nula odpadu, ale nebudem klamať a tvrdiť, že to je v mojom živote tak. Stále sa to snažím na profile ukazovať a nemám problém ukázať ani moje nedokonalosti. Práve dúfam, že som inšpiráciou, ako sa nezblázniť a neklásť na seba zbytočne veľký tlak. Na druhej strane som za publikum vďačná, pretože ma neskutočne motivuje a posúva ďalej. V tomto zmysle som za túto “kontrolu” naozaj rada.
Nemala si niekedy pocit, že je to už príliš zložité a chcela si skončíť, či prestať zdieľať tak dôležité veci?
Kedže, ako som už spomínala, ide o môj život a o to, čo žijem, môj Instagram sa vyvíja spolu so mnou. Ak nemám náladu niečo zdieľať alebo vymýšľať, pokojne si dám aj týždeň alebo dva pauzu. Čísla mi vtedy síce stagnujú, ale tie nikdy neboli mojim zámerom a preto to nie je pre mňa tragédia. Platforma zerowastesk sa vyvíja spolu s mojim životom a to je na tom to pekné. Zatiaľ ma to veľmi baví a inšpiruje.
Chýba ti nejaký produkt, ktorý nevieš nahradiť udržateľnejším?
Bývali to jednorázové žiletky, ale už aj tie som vymenila za klasický holiaci strojček. Momentálne také nič nie je, ale verím, že keď prídu do môjho života deti, bude táto odpoveď iná.
Sú rovnako zanietení k zero waste štýlu života aj tvoja rodina a priatelia?
Nie som z rodiny, kde by udržateľnosť niekto riešil. Dokonca ani kamaráti, ktorí sú v mojej vekovej kategórii. Som naozaj hrdá a potešená, že som jedna z tých, ktorá začala moju rodinu a okolie edukovať o tom, ako sa veci dajú robiť inak. Samozrejme, odkedy som zmenila svoj životný štýl, prišla som aj k novým priateľstvám vďaka zerowastesk a títo ľudia sú už často inšpiráciou pre mňa.
Aké sú tvoje dva top produkty, ktoré miluješ a dva, ktoré ťa naopak sklamali a už by si si vybrala iné?
Milujem tuhý šampón a voskové obrúsky. Tuhý šampón je pre mňa game changer aj z dôvodu, že sa super skladuje a nakoľko dosť cestujem, super sa prenáša. Voskové obrúsky sú skvelou náhradou potravinárskej fólie. Ja som zamilovaná do kuchynských pomôcok a celkovo do domácnosti, čiže ich milujem. Dve veci, ktoré ma sklamali… Jednou bude asi konjac hubka, ktorej som vôbec neprišla na chuť a druhú vec ani neviem.
Ako nakupuješ oblečenie? Zmenilo sa niečo od doby, kedy si sa začala zamýšľať nad budúcnosťou planéty a nás všetkých?
Keď som bola prvý krát v USA alebo v Austrálii, domov som prišla s plným kufrom oblečenia. Raz som si dokonca dokupovala kufor navyše. Bola som neskutočný, hlavne online, nákupný maniak. Ešte do dnešného dňa mám kopec nikdy nenosených veci. Veľkou inšpiráciou v tejto problematike bol a stále je môj priateľ. On zbožňuje nakupovať v second-handoch a nie raz prišiel domov s úlovkami, o ktoré som ho hneď ozbíjala. Ja ale tiež chápem, že my ženy chceme byť krásne, chceme sa páčiť a dobre sa cítiť. Preto, ak nakupujete vo veľkom, voľte udržateľné meteriály a podporujte lokálne produkty. V dnešnej dobe máme naozaj skvelý výber. Viem, že niekoré kúsky sú naozaj drahšie a nie vždy si ich môžeme dovoliť. Preto si skúste šaty požičať od kamošky alebo vymeniť na akciách s názvom SWAP. Takto momentálne fungujem ja, aj keď priznávam, mám ešte dosť veľké zásoby z mojich nákupných rokov.
Chystáš teraz nejaký zaujímavý projekt alebo vlastné udržateľné produkty?
Momentálne pracujem na zerowaste coachingu a podcastoch. Stále mi chodia skvelé ponuky na spolupráce, tak uvidíme čo z toho je zrealizovateľné a ako to budem časovo zvládať. Každopádne, som otvorená všetkým projektom s pridanou hodnotou.
Zdroj foto: archív Miriam Švecovej