MIKLEI: Nemyslím si, že v hudbe hrá rolu pohlavie. Obzvlášť v techne nie

Keď zočíte toto útle žieňa stáť pred mixážnym pultom, očakávate všetko, len nie tú divokú smršť, ktorú na vás o pár sekúnd spustí. Katerina Miklei sa síce DJingu venuje len zopár rokov, ale už teraz sa nebojí robiť veľké kroky a najmä – hrá techno, ktoré vás zaručene prebudí z akejkoľvek existenčnej letargie. Hard techno je disciplína, ktorá je v našich končinách ešte stále akýmsi hudobným niche segmentom, o to viac, keď ho hrá žena. V našom rozhovore sme sa s Miklei (umelecké meno) rozprávali o jej vzťahu k technu, DJingu a múzach. 

Keď som po prvý raz počula tvoj set, ihneď ma to hodilo naspäť do 90. rokov, kedy sa na rave parties hrávalo veľmi tvrdé, raw, hardcore techno, thunderdrom a ďalšie subžánre. Na svojom IG profile máš uvedené: techno-acid-hard techno DJ. Odkiaľ pramení tvoj záujem primárne o hard techno? Ovplyvnili ťa prípadne aj tvoje korene? Ukrajinská klubová scéna je značne experimentálna a undergroundovo silná… 

Skôr by som povedala, že to je súčasť vývoja a spoznávania nových žánrov a subžánrov. Začínala som drum’n’bassom, ale postupne som prešla na melodickejšie techno. Teraz čím dlhšie hrávam, tým viac sa mi páčia rýchlejšie, „tvrdšie“ tracky. Majú oveľa silnejšiu energiu a robia až neuveriteľnú atmosféru v kluboch. Určite ma ovplyvnila aj ukrajinská scéna, ale viac v klasickom techne než v hard žánri. Pri ňom sa skôr pozerám na francúzskych DJs. 

Katerina Miklei

Môžeš popísať svoju cestu k technu? Inklinovala si k hudbe už od malička? 

Hudbe som sa venovala odmalička – hrala som na klavír, gitaru, flautu, chcela som vyskúšať všetky nástroje, ale hlavne ma zaujímali bicie, na ktorých som sa, bohužiaľ, hrať nikdy nenaučila. Elektronickú hudbu mi ukázal môj ocko. Vždy v aute púšťal sety Armina van Buurena, za čo mu veľmi ďakujem.  

K DJingu som sa však dostala, až keď som prišla na Slovensko. Najprv to bola len klasická selekcia a hľadanie svojho štýlu, nasledovala moja prvá konzola, maličké repráky a dlhé noci strávené učením sa. Chodila som na akcie a pozorovala, ako mixujú iní DJs, postupne som napredovala a vyskúšala zahrať svoju prvú párty. Prelomová pre mňa bola spolupráca s agentúrou SPFM, ktorá ma aktuálne zastupuje. Ľudia v nej veria v môj úspech a dávajú mi možnosť naplno sa prejaviť. 

Čo ťa vlastne na techne a DJingu baví? 

DJing bol pre mňa odjakživa veľmi zaujímavý. Vždy ma fascinovalo, ako jeden človek a pár dobrých trackov dokážu „ovládať“ ľudí na párty – ich emócie, pohyby, celkovú náladu. Ľudia prídu do klubu, nechajú za dverami všetky svoje myšlienky, problémy, povinnosti a len sa nechajú unášať hudbou. Keď spolu s davom tancujeme a prežívame každý jeden drop, som najšťastnejší človek na svete! Asi sa to ani nedá opísať… Techno má v sebe niečo magické.  Opakujúce sa beaty dostavajú človeka do nevysvetliteľného tranzu. Pre mňa to je pocit úplnej slobody. 

Techno je ešte stále (najmä na Slovensku) prevažne doménou tvojich mužských kolegov. Ako vnímaš svoje postavenie ako ženy v tejto sfére? 

Myslím, že sa to postupne mení už aj na Slovensku. Neustále spoznávam nové dievčatá – DJky, ktoré si idú svoje. A rozhodne si nemyslím, že v hudbe hrá rolu pohlavie. Obzvlášť v techne tomu tak nie je. 

Naposledy si hrala na veľmi zaujímavej lokácii – priamo na streche opusteného industriálneho mlynu v Košiciach. Tvoj set bol aj vizuálne veľmi pôsobivý. Ako vôbec tento projekt vznikol? Plánuješ ešte niečo podobné do budúcna? 

Celé to vzniklo počas jedného z lockdownov na Slovensku. Môj priateľ je režisér a kameraman, prišlo nám ako dobrý nápad spojiť naše sily a vymyslieť zaujímavý projekt. Podarilo sa nám ho realizovať vďaka finančným prostriedkom z Fondu na podporu umenia. Čo bola pre nás obrovská výhra. Jednoznačne v podobných projektoch plánujeme pokračovať, máme aktuálne vyhliadnutých zopár zaujímavých miest na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pevne verím, že sa to cele podarí zrealizovať a čoskoro uvidíte nové projekty. 

Dá sa vôbec v DJingu hovoriť o inšpirácii? Máš nejaké vzory, prípadne, interpretov, ktorých sleduješ? Prípadne, kde nachádzaš podnety? 

Určite. Pre mňa to je rutina. Sledujem na sociálnych sieťach veľa DJov a producentov, čiže mám dokonalý prehľad o ich tvorbe. V poslednej dobe najčastejšie sledujem parížsky label „Possession techno“, najviac Parfait a Saru Landry, taktiež Shlomo a Rikhter.  

Ako najradšej oddychuješ? Čo ťa okrem techna dokáže nadchnúť? 

Mám pocit, že vôbec nedokážem oddychovať! (smiech) Snažím sa všetko stíhať, žonglujem s viacerými činnosťami súčasne a mám výčitky svedomia, keď nič nerobím…

Najviac ma dokážu nadchnúť ľudia, od ktorých sa viem niečo naučiť, motivujú ma a poháňajú vpred, a som rada, že takýto okruh okolo seba v mojom živote mám. 

Nepremýšľaš časom aj o vlastnej produkcii? 

Vlastnej produkcii som sa začala venovať už dávnejšie, ale musela som to zatiaľ odložiť. Necítim sa byť pripravená. Myslím, že potrebujem mať viac napočúvaného, mať väčší prehľad, viac skúsenosti, aby som mohla začať tvoriť svoj vlastný sound. 

Aké tracky momentálne nájdeme v tvojom playliste? 

ØTTA – 8DAYSWAIT

SWART – 3MILLE 

Leandro Gamez – Oaxaca

Čo chystáš do budúcna? Máš nejakú vysnenú métu, ku ktorej smeruješ? 

Do budúcna plánujem pokračovať v tvorbe audiovizuálnych diel, nahrať niekoľko setov pre rôzne slovenské aj zahranične platformy a zbierať kvalitné tracky na ďalšie akcie. Mojím hlavným cieľom je rozšíriť povedomie o techne/hard techne na Slovensku, robiť veľké eventy a spolupracovať s DJs po celom svete. 

Kde ťa môžeme vidieť najbližšie hrať?

Žiaľ, pandemická situácia nám momentálne nedovoľuje stretávať sa na parties, preto ma môžete najbližšie počuť v Rádiu FM tento piatok 28. 1. 2022 medzi 8:00 – 9:00 ráno.

Instagram: https://www.instagram.com/mikleikater…

Facebook: https://www.facebook.com/Mikleikaterina

Soundcloud: https://soundcloud.com/e5ev9brcd2hh

Zdroj foto: archív Miklei 

Viktória Vargová

redaktorka módy

"The joy of dressing is an art." John Galliano