Ktoré tri bežné domáce spotrebiče majú najväčšiu spotrebu? A ako ju znížiť?

V bežnej domácnosti sa nájde množstvo domácich elektrospotrebičov. Zaujímalo vás však niekedy, ktoré z nich majú najväčšiu spotrebu energie a či je možné túto spotrebu nejako znížiť aj bez toho, aby ste kupovali úspornejší model?

Chladnička a práčka, nevyhnutné spotrebiče, ktoré ale patria medzi tie s najväčšou spotrebou

Na prvom mieste je chladnička s mrazničkou. Predsa len, ide o spotrebič, ktorý „beží“ nonstop. A samozrejme, ide o spotrebič, bez ktorého sa nezaobídete. Niečo ušetriť však môžete tak, že ju budete otvárať na čo najkratší okamih, budete ju pravidelne odmrazovať, nebude umiestnená vedľa zdroja tepla a nebudete ju nechávať poloprázdnu. Ak sa vám posledný bod stáva často, zvážte možnosť kúpy menšej chladničky.

Veľkým „žrútom“ elektrickej energie je aj práčka. Tiež však ide o spotrebič, ktorý patrí medzi základné vybavenie domácnosti. Ak vám to typ bielizne umožňuje, v záujme šetrenia môžete prať na menšej teplote. Napríklad zníženie teploty z 90 °C na 60 °C spôsobí nielen menšie namáhanie ohrievacieho telesa práčky, ale aj štvrtinovú úsporu energie.

V určitých prípadoch má veľkú spotrebu aj televízor

Do tretice tu máme televízor. Iste, pri ňom závisí aj od toho, ako často je zapnutý, ale v domácnostiach, v ktorých často beží televízor len „do pozadia“, tvorí nezanedbateľnú časť spotreby elektrickej energie. Ak to takto funguje aj u vás, skúste sa tohto zvyku zbaviť.

Ušetriť na elektrickej energii sa však dá aj inak ako znížením spotreby. Ak sa rozhodnete pre inštaláciu fotovoltiky, aspoň časť elektrickej energie si dokážete vyrobiť zo slnka, takže vaša spotreba „zo siete“ sa zníži. Samozrejme, toto sa skôr týka tých, ktorí bývajú v rodinnom dome, ale v súčasnosti nie je výnimkou ani inštalácia fotovoltiky na bytové domy. I keď to už pochopiteľne nebude len čisto na vašom rozhodnutí.

Zdroj foto: lovelyday12 / Stock.adobe.com