Jeseň v Mariánských Lázních: Vyrazte za oddychom, kultúrou a tradičnou gastronómiou

Premýšľate o jesennom výlete pre načerpanie novej energie? Oddych, prechádzky, wellness a tradičná gastronómia vás čakajú v Mariánských Lázních. Západné Čechy ponúkajú neopakovateľnú romantickú jesennú atmosféru za každého počasia. Vyrazte spoznávať krásy historických kúpeľných miest, ktoré opantajú všetky vaše zmysly.

Hlavná kolonáda a Spievajúca fontána

Mariánske Lázně – kde sa ubytovať, čo ochutnať a čo vidieť

Nové Lázně

Päťhviezdičkový historický hotel Nové Lázně vyniká exkluzivitou hotelových služieb a kvalitou liečebných procedúr. Prepája to najkrajšie z minulosti so súčasnosťou, čím vytvára jedinečný zážitok už od prvej chvíle. Nachádza sa v pulzujúcom centre diania vyhľadávaného kúpeľného mesta Mariánske Lázně, v krásnej zelenej lokalite. Posyktuje najvyšší komfort izieb a apartmánov, ktorý ocenia aj tí najnáročnejší hostia. Očarí honosnými interiérmi, v ktorých si v minulosti pobyt a kúpeľnú liečbu vychutnávali aj samotní králi, avšak rovnako nadchne aj fantastickou ponukou zdravých jedál a bohatým večerným programom.

Hotel Nové Lázně

Rímske kúpele a oveľa viac

Hotel Nové Lázně zároveň disponuje Rímskými kúpeľmi. Dva tamojšie bazény sú dozdobené nádhernými dlaždicami a mramorovými stĺpmi z roku 1896. Zatiaľ čo relaxujete v bazénoch, prenádherná a veľkolepá architektúra vás prenesie do minulosti. Hneď vedľa sa nachádza krásny saunový komplex s fínskou saunou, sanáriom a parnou saunou, kde si hostia môžu oddýchnuť v bazéne alebo vírivke.

Liečebné priestory majú svoj vlastný šarm a bohatstvo: Kráľovskú kabínu a Cisársku kabínu, dve jedinečné liečebné miestnosti so zachovanou historickou výzdobou. Práve tu prebieha množstvo fyzioterapeutických a kúpeľných procedúr z celého kúpeľného hotela a v jednotlivých miestnostiach na procedúry sú dostupné masáže, balneoterapia a hydroterapia, pitná liečba, špeciálne minerálne kúpele, bahenné zábaly a inhalačná terapia. 

Pokiaľ zvažujete návštevu Mariánských Lázní najmä zo zdravotných dôvodov, s tymito ochoreniami a ťažkosťami vám návšteva kúpeľov pomôže:

  • Ochorenia vnútorných orgánov – obličiek, vylučovacej a tráviacej sústavy a žlčníka
  • Srdcovo-cievne ochorenia a s nimi súvisiace problémy s vysokým krvným tlakom
  • Ochorenia pohybovej sústavy, zápaly a bolesti 
  • Ochorenia dýchacieho systému, zápaly priedušiek
  • Gynekologické ochorenia, menopauza a sexuálna dysfunkcia

Kolonáda a romantická jeseň v meste

Od Kolonády Maxima Gorkého, ktorá je známa aj ako Hlavná kolnáda, a Spievajúcej fontány vás delí iba krátka prechádza cez park, ktorý začína priamo pri hoteli. Novobarokovú kolonádu z roku 1889 si, ako hlavnú dominantu mestečka, nemôžete nechať ujsť. Rovnako výnimočnú fontánu, ktorá hrá vážnu hudbu každú nepárnu hodinu. V meste toho ale môžete zažiť oveľa viac! Kúpeľné mesto ponúka pohľad na veľkolepú architektúru hotelov a kaviarní, prechádzku mestským parkom a viac ako 40 liečivých minerálnych prameňov, ktoré priamo v meste vyvierajú. Pre zaujímavosť, v okolí mesta je ich ďalších 100.

Komorný koncert

A keď sa vrátite z výdatnej prechádzky, určite vás po večeri poteší príjmený relax v hotelovom spa alebo komorný jazzový koncert a miešaný drink v dobrej spoločnosti.

Karlovy Vary – čo nevynechať v meste preslávenom filmovým festivalom

Či už trávite v Mariánských Lázních niekoľko týždňov alebo predĺžený víkend, určite stihnete aj návštevu mesta, ktoré preslávil najmä svetoznámy filmový festival. Karlovy Vary, vzdialené len 40 minút autom od Mariánských Lázní, však ponúkajú aj bohatú históriu kúpeľníctva. O tej sa môžete dozvedieť viac priamo v meste, kde vám počas približne hodinovej prehliadky podzemia určite neuniknú zaujímavé fakty.

V meste s niekoľkými kolonádami môžete zabudnúť na plynutie času. Oddýchnite si v malebnom mestečku, vychutnajte si unikátny ráz mesta, čarovnú atmosféru a ochutnajte preslávený karlovarský knedlík. Alebo sa zastavte na sladkú bodku v Café Elefant , neoľutujete.

Pokiaľ máte radi výstavy a zaujíma vás pohľad do histórie, múzeá v Karlových Varoch za zmienku stoja určite tiež. Prvým je Návštevnícke centrum tradičného likéru Becherovka, ktorý pochádza priamo z Karlových Varov. V pôvodnej továrni môžete nazrieť do minulosti a spoznať pozoruhodné dedičstvo značky. A druhým Múzeum Moser, ktoré vás prevedie sklárskym remeslom. Uvidíte proces výroby samotnej, ale tiež hotové umelecké diela. Na obe miesta odporúčame urobiť si rezerváciu a zaistiť si preferovaný okrhu prehliadky.

Náš tip na zárver: Pobyt v Mariánskych Lázních je výborným vianočným darčekom. Potešia sa mu rovnako zaľúbené páry ako aj rodičia, či starí rodičia. Stačí si len vybrať spomedzi luxusných hotelových komplexov Ensana.

Zdroj foto: autorka