Friday Talk: Instagram vs. realita

Žijeme dva životy. Skutočný a ten druhý – virtuálny. Bez sociálnych sietí si už nevieme predstaviť ani jediný deň. Instagram sa stal niečím ako modlou súčasnej generácie mladých ľudí. Často však zabúdame na to, že virtuálny svet nemusí odrážať realitu. Sociálne siete môžu a často aj sú extrémne klamlivé. Predtým, ako sa rozhodneme, že niekoho za niečo odsúdime, alebo naopak, začneme obdivovať, mali by sme si preveriť fakty. Pretože nič nie je jednoduchšie ako nechať sa oklamať príspevkami na sociálnych sieťach.

Nemáme tušenie, s čím sa ľudia vo svojich skutočných životoch pasujú, s čím bojujú a čo prežívajú za oponou sociálnych sietí. Nepredpokladajme preto, že niečo je také, ako sa to javí byť na Instagrame. Instagram je totiž svetom ilúzií, miestom, kde je dovolené úplne všetko. To, že niekto niečo uverejní ešte neznamená, že sa to stalo tak, ako to na sociálnej sieti vidíme. Rovnako ani to, že niekto niečo neuverejní, ešte neznamená, že sa to nestalo. Len málokedy, ak vôbec, máme potrebu zdôverovať sa so svojimi problémami a trápeniami s desiatkami až stovkami našich „followerov“. Zato príjemné udalosti zverejňujeme takmer okamžite. Niekomu stačí, že si ide s priateľmi sadnúť na kávu a už má potrebu podeliť sa s týmto inak úplne bežným a nezaujímavým momentom s celým svetom. Pri negatívnych zážitkoch, ako je hádka s partnerom už ale, celkom logicky, túto potrebu nemáme. Na sociálnych sieťach pôsobia takmer všetky vzťahy ako šťastné a naplnené. Niet sa čomu čudovať, že tak občas pri prechádzaní Instagramu máme pocit, že náš život nie je dostatočne naplnený šťastím a láskou. Psychológovia potvrdzujú, že sociálne siete môžu viesť až k depresiám a stavom úzkosti.

Špeciálnu kategóriu tvoria dovolenky. Pri niektorých ľuďoch máme po prezretí ich profilov pocit, že iné nerobia, len cestujú z jednej krásnej destinácie do druhej. To, že v čase, keď necestujú pracujú od nevidím do nevidím, alebo že na tých luxusných dovolenkách, kam sa dostali najlacnejšími letenkami cez nízko-nákladovú spoločnosť, jedia najlacnejšie jedlá, alebo prespávajú v aute, to sa, aspoň väčšinou, už nedozvieme.

Sociálne siete v nás, celkom prirodzene, zanechávajú pocit, že nežijeme naše životy dostatočne dobre. Že nechodíme na dostatok dovoleniek, nevlastníme dostatok drahých vecí, nemáme dostatočne silné zážitky so svojimi blízkymi. Do popredia sa, aj vďaka fenoménu „selfies“ a kultu tela, stále viac prediera choroba súčasnej spoločnosti – narcizmus. Vďaka filtrom a photoshopu môžme byť všetci krásny. Čo ale s realitou?

Žiť spokojný život za oponou a bez svedectva často úplne neznámych ľudí na sociálnych sieťach nie je viac dostatočne naplňujúce.

Veľmi populárnym sa v poslednom čase stal „Instagram detox“. Užívatelia sociálnych sietí si, našťastie, často uvedomujú, koľko času na nich trávia, aj to, aký vplyv na ich životy majú. Rozhodnú sa teda podstúpiť „odvykačku“. Niekto vydrží pár hodín a niekto celé týždne. Čo myslíte, ako dlho by ste vydržali vy?

Zdroj foto: rawpixel.com

Mohlo by sa Vám páčiť