Z detskej hviezdičky sa z nej stala siedma najväčšia ženská filmová legenda všetkých čias. Hoci, a možno práve preto, že to v súkromí ľahké nemala, obrovské herecké nadanie a krásu jej uprieť nemožno. Elizabeth Taylor, najznámejšia Kleopatra všetkých čias.
Kariéra pre pekné oči
Elizabeth Rosemond Taylor sa narodila 27. februára 1932 v Londýne. Jej rodičia, matka – bývalá herečka a otec – obchodník s umením, patrili k prominentnej spoločnosti. Elizabeth sa tak už od detstva pohybovala medzi zaujímavými osobnosťami, ktoré ju ovplyvnili. V roku 1939 sa z dôvodu nepriaznivej spoločenskej situácie v Európe rozhodla rodina Taylorovcov vrátiť do Ameriky, odkiaľ rodičia Elizabeth pôvodne pochádzali. Kariéru malej Liz doslova odštartovali jej prenikavé modré oči. Aj pekné oči ale potrebujú správne kontakty na správnych miestach. Klientmi umeleckej galérie jej otca boli prevažne ľudia z filmového biznisu, čo už deväť ročnej Elizabeth zabezpečilo podpísanie zmluvy so štúdiom Universal Pictures. Pre Universal si ale zahrala len jednu malú rolu. Riaditeľ kastingu sa vyjadril, že Lizinej tvári chýba detskosť. Elizabeth ale dostala ďalšiu príležitosť. Tentokrát pre spoločnosť Metro-Goldwyn-Mayer, vďaka známosti jej otca s jedným z producentov. So spoločnosťou uzatvorila 7 ročný kontrakt a pod jej taktovkou si zahrala vo viacerých snímkach, vrátane jej prvej titulnej role vo filme National Velvet. Už v tom čase, len ako 12 ročná, musela svoj vzhľad prispôsobiť požiadavkám filmového štúdia. Upraviť jej museli napríklad zuby a obočie. Taylor uviedla, že jej detstvo sa od tohto momentu skončilo, pretože ako filmová hviezda musela začať dodržiavať veľmi prísny rozvrh. Ten pozostával zo školy, natáčania, hereckých skúšok a absolvovania speváckych a tanečných hodín.
Zrod sex bomby
V pätnástich rokoch začalo filmové štúdio postupne budovať jej imidž „normálnej“ tínedžerky. Taylor začali obsadzovať do rolí dospievajúcich postáv, ktoré sa stretli s veľkým komerčným úspechom. Jej prvou dospelou rolou, ktorú zahrala vo veku len 16 rokov, bola postava vo filme Conspirator. Snímok bol na trh uvedený až po dovŕšení Taylorinej plnoletosti. Nasledovali filmy The big hangover a Father of the bride, ktorý sa pre veľký úspech dočkal aj pokračovania s názvom Father’s little dividend. Úspech filmu bol podmienený aj veľkou publicitou herečkinej skutočnej svadby. V tom čase sa vydala za dediča hotelového impéria Conrada Hiltona mladšieho. Vysoko medializovaný obrad organizovalo štúdio MGM. To bol začiatok Taylorinho dlhého zoznamu mužov, za ktorých sa počas svojho života vydala. Obrat v kariére Elizabeth nastal vďaka filmu A place in the Sun. Prvýkrát podľa jej vlastných slov vo filme nebola sama sebou, ale skutočne hrala. Film sa okrem komerčného úspechu stretol aj s výbornou kritikou na jej herectvo.
Talent jej nechýbal
Elizabeth Taylor počas svojej filmovej kariéry prepožičala tvár veľkému množstvu postáv. Nebola len krásna, ale aj nesmierne talentovaná, čo potvrdzujú viaceré nominácie na prestížne filmové ocenenia. Za film Suddenly, last summer získala Zlatý glóbus. Svojho prvého Oscara si prevzala za snímok Butterfield 8. Herečkinou najznámejšou rolou vôbec bola nepochybne titulná postava vo veľkofilme Cleopatra z roku 1963, ktorého natáčanie bolo sprevádzané škandalóznou aférou medzi Elizabeth a jej hereckým partnerom a osudovou láskou, Richardom Burtonom. Zahrali si spolu v 11 filmoch, vrátane snímku Who’s affraid of Virginia Woolf. Postava Marthy, ktorú tu Elizabeth stvárnila je považovaná za jej najlepší herecký výkon. Bola za ňu ocenená svojim druhým Oscarom. Do polovice 70. rokov sa ešte objavila v niekoľkých filmoch, potom začala podporovať svojho, vtedy už šiesteho manžela, amerického senátora Johna Warnera. V 80.-tych rokoch sa objavila v niekoľkých televíznych seriáloch a venovala sa tiež divadlu. Elizabeth bola prvou herečkou, ktorá uviedla na trh vlastný rad parfumov. Bola jednou z prvých celebrít, ktoré sa zapojili do aktivizmu v oblasti boja proti HIV a AIDS. Patrila k zakladateľom Americkej nadácie pre výskum AIDS a založila aj vlastnú nadáciu. Od 90.-tych rokov až do svojej smrti v roku 2011 zasvätila svoj život filantropii, za čo obdržala viaceré pocty.
Búrlivý súkromný život
Počas svojho života bola vydatá osemkrát za siedmych mužov. Prvé manželstvo s Conradom Hiltonom sa skončilo v roku 1951 len po ôsmich mesiacoch. Počas druhého manželstva, ktoré trvalo 5 rokov porodila partnerovi, hercovi Michaelovi Wildingovi dvoch synov – Michaela Howarda a Christophera Edwarda. V roku 1957 sa vydala za producenta Mika Todda. Mali spolu dcéru, Elizabeth Frances. Todd v roku 1958 zahynul pri leteckom nešťastí, čo Elizabeth psychicky položilo. Podľa jej slov sa len kvôli smútku, ktorý pociťovala, zosobášila so spevákom Eddiem Fisherom, Mikeovým kamarátom. Počas natáčania Cleopatry sa medzi ňou a, v tom čase tiež ženatým Richardom Burtonom, začala médiami prepieraná aféra. Tak sa začal príbeh „Liz a Dicka“, ako ich médiá prezývali. Pár dní po rozvode Elizabeth v roku 1964 sa zosobášili a spoločne si adoptovali Mariu, nemeckú sirotu. Prvý rozvod nastal o 10 rokov neskôr, no už v roku 1975 sa zosobášili opäť. Nie však na dlho. Už po roku sa rozviedli, no ako sa Elizabeth nechala počuť, muži ktorí do jej života prišli po Burtonovi neboli pre ňu nič viac, len spoločníci. Krátko na to sa vydala za svojho šiesteho manžela, politika Johna Warnera. Ako jeho manželka sa aktívne zapájala do jeho predvolebnej kampane. Po tom, ako sa stal senátorom, prázdnotu a nudu začala Elizabeth utápať v alkohole a liekoch. Rozvod v roku 1982 bol teda jej vykúpením. Predtým, ako sa zosobášila so svojím posledným manželom, Larrym Fortenskym, bola dvakrát zasnúbená. Posledné manželstvo trvalo päť rokov, od roku 1991 do roku 1995. Napriek neľahkému osudu si ju už navždy budeme pamätať ako jednu z najnadanejších herečiek všetkých čias a v neposlednom rade ako človeka so srdcom na správnom mieste.
Zdroj foto: pinterest.com, etsy.com