Dovolenka na Slovensku: Vyskladajte si outfit na letnú túru

Okrem klasických letných dovoleniek pri mori si čoraz viac Slovákov obľúbilo slovenské hory a turistiku. No aby ste si mohli svoj horský výlet poriadne užiť, je potrebné sa naň aj poradne pripraviť. Najdôležitejší je samozrejme výber správneho oblečenia a obuvi. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkneme niekoľko rád a tipov na oblečenie, ktoré vás na letnú turistiku pripravia.

Základom je vrstvenie

Prvým pravidlom je, že by ste nemali vždy dôverovať predpovediam počasia, pretože aj počas letných mesiacov sa môže počasie z minúty na minútu zmeniť. Preto je základným pravidlom účinného obliekania sa na turistiku tzv. cibuľový systém, čiže vrstvenie. Tak môžete podľa potreby efektívne reagovať na prípadné  zmeny počasia. Prvá – spodná vrstva, by mala odvádzať vlhkosť, čiže pot od tela a tým pádom udržať vašu pokožku v suchu. Na turistiku alebo outdoorové aktivity je preto ideálna funkčná bielizeň a funkčné tričko s krátkym alebo dlhým rukávom. 

Úlohou druhej vrstvy je zabezpečiť teplo a taktiež ako spodná vrstva, by v sebe nemala zadržiavať vlhkosť. Ideálne sú mikiny z teplejšieho a priedušného materiálu. V prípade horúceho počasia túto vrstvu nepotrebujete, ale je vhodné ju mať pripravenú, ak by došlo k náhlej zmene počasia alebo ak sa vyberiete na turistiku počas chladnejšieho dňa. Tretia vrstva by vás mala ochrániť pred dažďom a vetrom. Nie je nič horšie, než keď sa ocitnete niekde vonku, počas dažďa, zmoknutí úplne do nitky. Preto vám na turistiku v lete odporúčame zbaliť aj tenšiu vetrovku s kapucňou, odolnú voči vode a vetru.

Ponožky na turistiku

Dôležitým a veľakrát zanedbaným kusom oblečenia sú počas turistiky práve ponožky. Od ponožiek totiž záleží, či sa vám bude v topánkach dobre kráčať. Preto je nutné si vybrať správny typ, ktorý vás ochráni pred bolestivými otlakmi, pľuzgiermi a odreninami. Pri výbere ponožiek v tomto prípade platia rovnaké pravidlá ako pri výbere termo bielizne. Mali by dobre odvádzať pot, preto sa odporúčajú skôr materiály ako polyester alebo polyamid. A samozrejme, výber ponožiek je podmienený aj výberom obuvi. Aj keď je síce leto, krátke teniskové ponožky nechajte doma. Ak sa vyberiete na turistiku, ideálnou  voľbou budú vysoké trekové topánky a do nich samozrejme vyšší typ ponožiek, ktoré vám poskytnú komfort a ochranu pred žihľavou, či nepríjemným hmyzom.

Nezabudnite na pokrývku hlavy

Slnko na horách dokáže byť častokrát nekompromisnejšie a intenzívnejšie ako pri mori. Preto by ste, najmä v lete, nemali zabudnúť na pokrývku hlavy. Zvoliť môžete šiltovku, šatku alebo aj klobúk, ktoré vás ochránia pred horúcim slnkom a najmä úpalom. K povinnej výbave na turistiku by mal patriť aj repelent, kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom a opaľovací krém s čo najvyšším SPF, inak vám neľútostné lúče narobia viac škody ako úžitku. 

Značku Björn Borg kúpite na upbrands.sk

Zdroj foto: Björn Borg