Dobrovoľníci z PPG v rámci programu Colorful Communities priniesli do Stanice Žilina – Záriečie nový život aj environmentálne povedomie

Žilinčania majú od polovice novembra ďalšie krajšie miesto, kde môžu tráviť svoj čas. Vďaka projektu spoločnosti PPG COLORFUL COMMUNITIES® a práci vyše 40 zamestnancov PPG, globálneho výrobcu farieb a náterov, a dobrovoľníkov je kultúrne centrum Stanica Žilina – Záriečie oveľa krajšie, než kedykoľvek doteraz.

Žilinské kultúrne centrum Stanica Žilina – Záriečie prešlo v uplynulých dňoch viditeľnou premenou. „Za 21 rokov sme tu vďaka dobrovoľníkom vybudovali pre všetky generácie príjemný priestor s letným kinom, kde radi trávia čas cestovatelia, chodia sem deti na krúžky, umelci skúšajú svoje programy,” opisuje Stanicu jej riaditeľ Marek Adamov. Rokmi sa zub času už však na budove a jej okolí viditeľne podpísal. Podľa Adamova tak prišla pomoc z grantového projektu Colorful Communities od PPG práve včas. 

Náš vlajkový program na podporu komunit Colorful Communities sa zameriava na ochranu a skrášľovanie štvrtí, v ktorých spoločnosť PPG pôsobí. V rámci neho angažovaní dobrovoľníci spoločnosti prispievajú svojím časom a výrobkami z oblasti farieb k premene komunít, napríklad tried, pôrodníc či detských ihrísk. Od spustenia programu v roku 2015 sa zrealizovalo 500 projektov v takmer 50 krajinách. Na Slovensku ide už o druhý projekt,” vysvetľuje posolstvo projektu Colorful Communities obchodný riaditeľ PPG pre Slovensko Andrej Benko, divízia Architectural Coatings. 

Stanicu krášlia detské aj umelecké ilustrácie

Prvým krokom k vynoveniu Stanice boli ilustračné návrhy. Jednu z nástenných malieb navrhli deti: zobrazuje farebný a nápaditý svet a má povzbudiť deti k objavovaniu ich kreativity a predstavivosti. 

Maľbu okolo vonkajšiehu muralu vytvoril miestny umelec Daniel Mrázik. Zobrazuje rôzne ohrozené druhy žijúce vo svetových oceánoch a slúži ako pripomienka dôležitosti ochrany životného prostredia a inšpirácia pre komunitu na podnikanie krokov smerom k udržateľnej budúcnosti. Okrem toho bude stena počas letných mesiacov slúžiť ako premietacia plocha pre letné kino a pred každým predstavením bude digitálne ilustrovaná animáciou.

Maľba na vonkajšom murale bude súčasťou animácie, premietanej pred každým kinopredstavením.

Po návrhoch sa do realizácie pustili dobrovoľníci a zamestnanci PPG, ktorí vymaľovali vnútorné steny a drevené dvere, vytvorili vonkajšie nástenné maľby a pomáhali aj pri záhradných prácach a výstavbe nového detského ihriska.

Skutočná hodnota je nevyčísliteľná

Každý projekt takto spája ľudí, vytvára väzby a zároveň vracia farby komunitám a priestorom, ktoré často nazývame druhým domovom. Našim spoločným cieľom bolo osviežiť interiér a exteriér Stanice a súčasne začlenením charakteristických farieb rezonovať s miestnou komunitou a so Žilinou ako mestom. Farebná paleta bola ručne vybraná spolu s tímom odborníkov PPG na farby a na nástennú maľbu bol špeciálne vybraný medovo béžový odtieň Limitless, ktorý je PPG farbou roka 2024,” približuje východziu ideu Andrej Benko. Spoločnosť PPG poskytla na podporu projektu 36-tisíc eur a poskytla viac ako 120 litrov farieb od svojich značiek PRIMALEX™, BALAKRYL™ a SIGMA™ vrátane farby Primalex Ceramic, ktorá poskytuje vynikajúcu odolnosť proti oderu a umývateľnosť. Nevyčísliteľnú hodnotu však má čas a práca dobrovoľníkov z radov zamestnancov spoločnosti PPG na všetkých pracovných pozíciách.

Na slávnostnom otvorení nechýbali ani autor maľby na murale Daniel Mrázik, primátor Žiliny Peter Fabiáne, obchodný riaditeľ PPG pre Slovensko Andrej Benko, Karolína Bašteková a riaditeľ Stanice Marek Adamov. 

Miesto, kam sa každý rád vráti

“Farby majú schopnosť zmeniť spôsob, akým vnímame svoje okolie. Tento projekt pre nás znamenal oveľa viac, než len renováciu a z výsledku sme nadšení nielen my okolo Stanice, ale aj cestujúci a návštevníci nášho centra. Stanica Žilina – Záriečie je dnes opäť kultúrno-estetickým miestom, ktoré ľudí obohacuje a ja verím, že ľudia tu budú tráviť čas ešte radšej, ako doteraz,” dodáva Marek Adamov.

Zdroj foto: PPG